ÚvodAktualityBucláky, sádelníky, talíře, vázy i ozdoby: 15 tipů, kam za českou a moravskou keramikou
Kultura

Bucláky, sádelníky, talíře, vázy i ozdoby: 15 tipů, kam za českou a moravskou keramikou

  • 14. března 2023
Výrobky z pálené hlíny ozdobené barevnými glazurami s nejrůznějšími motivy provázejí lidstvo od nepaměti. V českých zemích má tradiční keramika své nezastupitelné místo, a že je toto řemeslo stále živé a keramické výrobky se těší velké oblibě dokazuje hojná účast na nejrůznějších keramických trzích. Pojďte se spolu s Kudy z nudy vypravit za poznáním tradiční české a moravské keramiky do muzeí i přímo k jejich výrobcům!
Vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze

7. 12.8. 12.
Vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze

Již dvacetiletou tradici mají naše vánoční, hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7 v Holešovicích.

Městské muzeum Klobouky u Brna Kultura

Městské muzeum Klobouky u Brna

Svou uceleností jednotlivých kolekcí a estetickou hodnotou patří muzeum k nejpozoruhodnějším sbírkám na Moravě. Muzeum shromažďuje sbírky na témata archeologie, národopis, keramika, textil, malba na skle a kraslice.

Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni – Alšova jihočeská galerie Kultura

Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni – Alšova jihočeská galerie

Mezinárodní muzeum keramiky je umístěno v bývalém Domě služeb v Bechyni, který se nachází na dohled od bechyňského náměstí na rohu Čechovy a Novodvorské ulice. Muzeum (pobočka AJG) v Bechyni má celoroční provoz.

Koloveč – muzeum techniky a řemesel i tradiční lidová keramika Kultura

Koloveč – muzeum techniky a řemesel i tradiční lidová keramika

Muzeum techniky a řemesel s výstavní plochou 1000 m² a více než 7000 exponáty patří k nejobsáhlejším svého druhu v České republice. V expozicích jsou zastoupena všechna tradiční řemesla a živnosti, které se nacházely na vesnici. Od roku 2016 muzeum nabízí novou expozici keramiky.

Kopřivnická majolika – krása v barvách vysokého ohně – sytě modré, žluté, zelené a okrové

Kopřivnická majolika – krása v barvách vysokého ohně – sytě modré, žluté, zelené a okrové

Kopřivnická majolika vyniká bohatým dekorem, barevností a uměleckým zpracováním. Motivy, které je zdobí, odkazují k různým uměleckým stylům, především secesi a neorenesanci, ale také k folklóru. Vedle rostlinných motivů se na kamnech objevují také různé geometrické vzory i výraznější plastické ornamenty nebo sošky. Honosný ráz kamnům dodává také stříbrná barva či zlacení.

Chlistovská keramika Kultura

Chlistovská keramika

Chlistovská keramika je keramikou užitkovou s velkým rozsahem využití v běžné domácnosti. Je možné ji používat v mikrovlné troubě a dokonce v troubě elektrické. V roce 2010 získala certifikát Šumava – originální produkt.

Ketty keramika – chodská dekorační keramika Kultura

Ketty keramika – chodská dekorační keramika

Chodská keramika je tradiční keramikou, která vychází z chodských motivů. Keramika je malována ručně malířkami z Klenčí, Dílů, Postřekova a dalších vesnic na Chodsku. Dílna nabízí rozmanitý sortiment výrobků ve dvou provedeních: černý a bílý dekor, popřípadě jiné dekory dle přání zákazníka.

Hrdějovická keramika Kultura

Hrdějovická keramika

Hrdějovická keramika je známá pro své užité umění, specifickou tvrdost a barevnost. Vyrábí se originální ručně malovanou keramiku s tradičními květinovými motivy, které vycházející z Jihočeských venkovských tradic.

Městské muzeum Veselí nad Moravou Kultura

Městské muzeum Veselí nad Moravou

Budova muzea v nejstarší městské části ukrývá sbírky z okolí města Veselí nad Moravou a z Horňácka. Archeologické nálezy dokladují kontinuitu osídlení města i regionu od starší doby kamenné až po středověk.

Muzeum tupeské keramiky na Slovácku Kultura

Muzeum tupeské keramiky na Slovácku

Muzeum tupeské keramiky se nachází v objektu, který v minulosti sloužil k výrobě keramiky a je situován v centru obce Tupesy. Jeho součástí je dobová expozice, obydlí hrnčíře a vypovídá o způsobu jeho práce a životě na přelomu 19. a 20. století.

Muzeum berounské keramiky v Berouně Kultura

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzea berounské keramiky se nachází v zrekonstruované budově v Zámečnické ulici. Zajímavá expozice hrnčířiny sahá až do raného novověku a k vidění jsou zde nejstarší vzorové kusy zaalpské evropské glazované keramiky.

Muzeum starých tisků a lidové keramiky ve Štramberku Kultura

Muzeum starých tisků a lidové keramiky ve Štramberku

Ve sklepních kamenných prostorách muzea je vystavena sbírka lidové fajáns z 16 moravských a slovenských dílen. Výroba fajánsů, keramiky s olovnato-cíničitou polevou, byla na Moravě nejvíce bohatá a rozšířená od poloviny 18. století až do poloviny 19. století.

Muzeum olomučanské keramiky Kultura

Muzeum olomučanské keramiky

Olomučanská keramika se vyráběla přímo v obci Olomučany ve druhé polovině 19. století a počátkem století 20. Ve své době byla vyhledávaným užitkovým i okrasným zbožím.

Muzeum kostelecké keramiky – Vondráčkova továrna Kultura

Muzeum kostelecké keramiky – Vondráčkova továrna

Zásluhou sběratele a kosteleckého patriota Jana Nováka vzniklo, v bývalé Vondráčkově továrně na keramiku v Kostelci nad Černými lesy, muzeum.