Kdyby vám před časem někdo prozradil, že se z deskových her stane masový fenomén, že se zrodí
nové průmyslové odvětví, že budou existovat
kluby, půjčovny, kroužky
a oddíly hráčů deskovek, pro jejich fanoušky se budou pořádat
turnaje, festivaly, výstavy a letní tábory, a hlavně že se téměř každý týden na trhu objeví nové (a často skvělé) kousky, asi byste si ťukali na čelo.
Jasně, v době, kdy se dalo hrát tak leda
Člověče, nezlob se anebo
Dostihy a sázky, což byla česká verze slavnějších Monopolů, by na skvělou budoucnost deskových her asi nikdo nesázel.
Ta doba je ale tady a deskovky dobývají svět.
Dračí doupě a BattleTech: první inspirace
Hry, které během let téměř nezměnily pravidla, jen mají modernější podobu a dodnes se hrají, jsou
Dračí doupě a BattleTech. BattleTech se poprvé objevil v roce 1984, předobraz Dračího doupěte aneb
Dungeons & Dragons, nejslavnější a nejúspěšnější hra na hrdiny, je dokonce ještě o deset let starší. Obě se na českém trhu objevily v 90. letech zásluhou
vydavatelství Altar. Veteráni se k jejich
pravěkým vydáním vracejí dodnes a často k hraní vedou své mladší sourozence či děti.
Zejména
BattleTech, strategická sci-fi hra plná soubojů obřích bitevních robotů, má nečekanou českou stopu. V popisu fiktivní historie je čeština uvedená jako jeden z úředních jazyků, na mapě vesmíru BattleTechu najdete třeba
planetu Satalice a kontinenty
Boleslav a
Liberec.
Hlavní město jiného světa je zase
New Prague, existuje také vévodství
Tábor, město pojmenované
Dům Hrůzy a jednotka jedné z armád nese název
Czech Lancers. V čele federace zvané
Liga svobodných světů pak stojí
Tomas Marik, potomek rodu Mariků – či snad Maříků? – z Československa. Že by vzpomínka na
dětského hrdinu Káju Maříka?
Osvědčené trháky
Svět deskových her samozřejmě má svoje ikony a propadáky: mezi ty první patří třeba
Osadníci z Katanu, nejhranější deskovka posledních 25 let, které se prodalo přes pětadvacet milionů kusů. Podobně skoro každý zná hry jako
Scrabble, Brainbox, Dixit, Dobble nebo
Carcassonne – anebo alespoň některé z nich.
I když možná tu nejlepší nenajdete na první pokus, deskové hry zahrnují takovou spoustu témat, že tu „svou“ nepochybně časem objevíte – ať už chcete budovat katedrály, města, zahrady a železnice, prozkoumávat ostrovy a hledat potopené poklady, hasit požáry nebo je naopak zakládat, lovit mamuty, rozjet detektivní pátrání anebo páchat zločiny ve velkém, vydat se do Středozemě, na Divoký západ nebo do Bradavic, bojovat se skřety a draky anebo se ponořit hluboko do historie. Vyberete si starověký Egypt, Řím, Vikingy či středověk? Anebo raději postavíte vesmírnou loď a pustíte se na výlet do neprobádaných hlubin vesmíru? Možné je úplně všechno.
Milionové příběhy
Co hýbe světem deskovek? Kromě zpráv o novinkách jsou to především příběhy o dobrých nápadech a správném načasování: třeba jako když
Tadeáš Spousta a Markéta Bláhová vytvořili novou
deskovou hru Euthia: Torment of Resurrection. Po
hře Kingdom Come: Deliverance od
studia Warhorse v čele s Danielem Vávrou, která se odehrává ve
středověkém Posázaví a v crowdfundingové kampani získala přes milion liber, se Euthia s vybranými 458 tisíci dolary (téměř 11 miliony korun) stala na Kickstarteru druhým nejúspěšnějším projektem z dílny českých tvůrců.
Co
Euthia nabízí? Mnoho dílků, karet, kostek a žetonů, s jejichž pomocí se dá na dlouhé hodiny proniknout do zcela nového světa. Hra má daný začátek i konec, ale mezi nimi se odehrává řada scénářů, kdy sami tvoříte a určujete příběh svého hrdiny. A protože svět deskovek nikdy nespí,
studio Diea Games už pracuje na dalším titulu – v nové hře se bude prozkoumávat vesmír!
Tlama Games a deskovky k sežrání
S Kickstarterem je spojený i začátek
firmy Tlama Games a
deskovek „k sežrání“. Za nimi stojí Miroslav Tlamicha, kterého na Kickstarteru zaujala nová
desková hra Escape Plan. Společně s kamarádem založili vydavatelství Tlama games, hru přeložili do češtiny a dvojjazyčně vydali. Záhy se jim povedlo dostat na český trh nové úspěšné hry, dnes už jich mají na kontě několik desítek. Na e-shopu navíc najdete i hry ostatních vydavatelů a nabídka tak je neskutečně široká.
Nejlepší český tvůrce her
Za nejlepšího českého tvůrce her je považován
Vladimír Chvátil aneb
Vlaada Chvatil. Jeho prvním známějším počinem byla
multiplayerová hra Červi (Cervii, 1992), autorsky se podílel například na hrách
Dračí doupě, Fish Fillets (1997), Original War (2001), Fish Fillets II (2007) nebo
Family Farm (2010). Ve světě se však prosadil především jako designér deskových her. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří
Through the Ages: Příběh civilizace z roku 2006, jež se dlouhodobě drží na předních místech v
žebříčku BoardGameGeek, Galaxy Trucker z roku 2007,
Space Alert z roku 2008,
Mage Knight z roku 2011 a
Krycí jména (Codenames) z roku 2015. Hra byla přeložena do několika desítek jazyků, prodalo se jí asi 15 milionu kusů a získala také
ocenění Spiel des Jahres. V roce 2019 byl Vlaada Chvátil v rámci udílení
Origins Awards uveden do síně slávy.
Zajímavosti o deskových hrách
- Desková hra Monopoly (z níž se vyvinuly Dostihy a sázky) měla zajímavou českou verzi, kterou dodnes některé rodiny střeží jako poklad. Hra se prodávala pod názvem Business a místo koní se kupovaly pozemky v Praze, od nejlevnějších v Braníku až po nejdražší na Václavském náměstí, elektrárna, vodárna či telefonní společnost; políčka Trenér nahradily železniční tratě.
- Deskovky mají ještě jednu nezanedbatelnou výhodu: nedráždí dospělé, protože kvůli nim děti nemusí zapínat počítač. Navíc se postarají o chvíle strávené pohromadě s rodinou nebo kamarády.
- Abychom jen nechválili: počítejte s tím, že deskovky většinou nejsou levné a pokud o nich skutečně vůbec nic nevíte, při prvním seznámení vám ceny zřejmě vyrazí dech. Lepší než koupě naslepo je využít půjčovnu deskových her a vyzkoušet si různé typy a druhy, případně napřed prozkoumat internet a přečíst si uživatelské recenze a blogy.
- U velkých deskovek se neobejdete bez opravdu velkého stolu, ale existují i menší (a levnější) hry, které s sebou snadno vezmete na výlet, na dovolenou nebo do vlaku.
- Počítejte s tím, že se starými evergreeny jako je Člověče, nezlob se či Dostihy a sázky mají dnešní deskovky společnou často jen tu desku. Jsou komplikovanější, propracovanější a než si přečtete a zapamatujete návod ke hře, může to chvíli trvat.
- Děti už vám vyrostly a zůstali jste na hry sami? Tak jako pro deskovky existují tematická rozšíření, existují i varianty pro méně hráčů – třeba včetně oblíbených Osadníků z Katanu.
- Podle firmy Research and Markets v roce 2023 dosáhla hodnota trhu s deskovými hrami 12 miliard dolarů. Mimochodem, jde asi o desetinu částky, kterou ve stejném období zaznamenal trh s počítačovými hrami.
- Pro začínající hráče, kteří nemají rádi učení se pravidlům, která jsou od velmi jednoduchých až po velmi složitá, je na youtube k většině vydaných her k dispoziic video, kde odborníci vysvětlují pravidla her krok po kroku. Takže pak se již můžete jen vrhnout na hraní.
- Pokud hledáte nejlepší české deskoherní stránky, zkuste web zatrolene-hry.cz.
- Ještě pořád váháte a říkáte si, že je to zábava jen pro děti? Kdepak, deskovky se hrály se už dávno před naším letopočtem, ve starověku, středověku i novověku, a je dobře, že dnes se jim daří snad jako nikdy dříve. Užijte si je!