ÚvodAktualityČeské značky: Becherovka, slavný bylinný likér z Karlových Varů
Gurmánská turistika

České značky: Becherovka, slavný bylinný likér z Karlových Varů

Poslechněte si audio verzi článku
Karlovarská voda, líh, přírodní cukr a několik desítek druhů bylin a koření, pocházejících z dalekých kontinentů i z okolí Karlových Varů: výsledkem je ikonický bylinný likér Becherovka s harmonickou chutí a vůní. V Karlových Varech se vyrábí už přes 200 let.
Historii i všechny chutě slavné Becherovky můžete v Karlových Varech poznávat na vlastní oči i nos: v budově Steinberky, která jako továrna pro výrobu bylinného likéru sloužila více než sto let. V roce 2010 se sice výroba přesunula do moderní továrny v karlovarské městské části Bohatice, ale bylinný likér ve Steinberce přesto zůstal: vzniklo tu návštěvnické centrum Becherovky. K vidění jsou jak historické lahve, tak jedinečné předměty, které patřily rodině Becherů, například kniha receptů, ocenění z výstav či účetní knihy. V interaktivní části expozice vás uchvátí vůně bylinek a koření, ze kterých se likér vyrábí, ochutnáte pověstnou karlovarskou vodu a dokonce se pomocí virtuální reality ocitnete přímo na stáčecí lince v nové výrobní hale, vybavené nejmodernější technologií. V návštěvnickém centru je rovněž obchod, kde kromě Becherovky koupíte originální sklo, suvenýry nebo jiné produkty z portfolia společnosti Jan Becher. Řadu z nich jinde neseženete!
 

Jak se Becherovka vyrábí?

Některé informace o Becherovce jsou všeobecně známé: například to, že její receptura je tajná, chráněná a předává se z generace na generaci. Méně už se ví, že ji znají jen dva lidé na světě a tajemství nesmí prozradit.

A jak se vlastně Becherovka připravuje? Směs bylin a koření se smíchá s lihem, zatepla se maceruje a posléze nechá vystydnout. Výsledek putuje do míchacích kádí a postupně se přidává líh, cukerný roztok, voda a další ingredience – tajné, jak jinak. Vzniklý polotovar pak zraje několik týdnů až měsíců v kádích. Pak se smíchá s posledními přísadami a dvakrát filtruje, to aby byla Becherovka průzračná jako sklo. Mezi filtracemi se kvůli dosažení garantované stability produkt mrazí, a pak následuje laboratorní hodnocení. Pokud jsou vzhled, vůně, chuť i kvalita v pořádku, Becherovka se stočí do lahví a pak už jí nic nebrání v cestě do světa. Protože se extrakt nevyrábí do zásoby, při míchání aktuální várky může dojít k drobným odchylkám barvy a chuti – ale to je skutečně jen drobnost.
 

Anglická hořká a receptura stará 200 let

Proč se Becherovka jmenuje Becherovka? Je to prosté: podle rodu Becherů. Do Karlových Varů přišli v druhé polovině 16. století, založili tu lékárnu a provozovali ji téměř 250 let. Jako vážení občané zastávali různé významné městské funkce a hráli důležitou roli i v lázeňství. Například David Becher byl lékař, který jako první určil základní chemické složky karlovarských pramenů, stál u zrodu balneologie a zasloužil se o vznik karlovarských pavilonů a kolonád.

Za Becherovku ale vděčíme jeho synovci, jímž byl obchodník Josef Vitus Becher (1769–1840). Kromě obchodování s kořením a koloniálním zbožím v krámku U Tří skřivanů se věnoval i výrobě alkoholu. Už roku 1794 si někde ve městě pronajal vinopalnu a začal experimentovat s likéry. Když roku 1805 do Karlových Varů přijel na léčení kníže Maxmillian Friedrich von Plettenberg, doprovázel ho jeho osobní lékař Christian Frobrig z Anglie. Ten záhy našel s Becherem společnou řeč a probírali spolu sílu bylin i způsoby jejich úpravy. Lékařův odjezd provází legenda, že krátce předtím svěřil Josefu Becherovi dárek v podobě vlastního receptu na nový likér – aneb základní složení budoucí Becherovky.

Josef Becher recept dva roky testoval a v květnu 1807 začal ve svém krámku prodávat první lahvičky; výsledku dal název Anglická hořká a označil jej za žaludeční kapky. Ve městě, kam většina lázeňských hostů přijížděla právě s neduhy zažívacího traktu, se alkohol s léčivými účinky rychle ujal. Becherovy kapky, v nichž se snoubila zázračná síla bylin s omamným vlivem lahodného likéru, pacientům samozřejmě chutnaly mnohem víc než vývary z bylin a koření nebo běžně ordinované žaludeční diety.
 

Becherovka se stěhuje do Steinberky

Becherovka si záhy našla cestu do světa: v roce 1834 se prodávala ve Štětíně, o rok později ve Vídni a Mnichově a v roce 1838 pronikla do Paříže. Ve stejném roce převzal koloniální obchod i výrobu likérů v rodném domě U Tří skřivanů Josefův syn Jan Becher (1813–1895). Výrobu Becherovky rozvíjel několik desítek let, úspěšně zvyšoval produkci a jeho podpis jako stvrzenku tradiční kvality a chuti dodnes najdete na každé lahvi.

Stoupající obliba likéru si vyžádala větší výrobní kapacity, a tak se roku 1840 výrobna přestěhovala do lázeňské vily Philladelphia a v roce 1867 do nově postavené továrny na Steinberkách. Do nového šla Becherovka stylově s novým kabátkem: od roku 1866 se plnila do nových plochých lahví, od roku 1907 odlévaných z typického zeleného skla. Díky nim ji dodnes snadno rozeznáte mezi ostatními nápoji.
 

Becherovka pro císaře pána

Úspěchy slavili i Janovi dědicové: Becherovka sbírala ocenění na Světových výstavách a ke stému výročí dokonce firma dostala požehnání od rakousko-uherské monarchie a titul c. k. komorní dodavatel. Císař František Josef si žaludeční kapky oblíbil a na vídeňský dvůr se tehdy dodávalo padesát litrů Becherovky měsíčně.

Gustav Becher (1840–1921) dokázal Becherovku ochránit před nekalou konkurencí a za jeho vedení se objevily i dodnes populární reklamní kalíšky z bílého porcelánu. Prodávala se pod řadou názvů od English Bitter přes Karlsbader Bitter, Karlsbader Becherbitter či Johann Becher, v roce 1922 se ovšem český název Becherovka i jeho německá verze Becher Bitter dočkaly ochranné známky.
 

Jediná žena, která znala tajemství Becherovky

Jedinou ženou a posledním z rodu Becherů, kdo znal tajemství Becherovky, byla Hedda Becherová (1914–2007). Do čela firmy se postavila v roce 1941 po smrti svého otce, a po válce před odsunem vydala rodinný poklad Čechům. Původní, kurentem psanou recepturu na Becherovku z pera doktora Frobriga, si Hedda samozřejmě opsala a posléze rozjela výrobu stejného likéru v západním Německu. Po roce 1972 ale svou firmu prodala společnosti Underberg, s níž se karlovarská Becherovka dohodla na rozdělení západoevropského trhu.

Becherovka patřila k nejúspěšnějším vývozním artiklům socialistického Československa a je považovaná za české rodinné stříbro. Do roku 2023 jejím vlastníkem francouzský koncern Pernod Ricard, jeden ze tří největších světových výrobců lihovin a vín. Nově se vlastníkem značky Becherovka spolu s výrobním závodem Jan Becher – Karlovarská Becherovka a skladem stala polská skupina Maspex. Pro Maspex je to již 12. zahraniční transakce, k finalizaci akvizice dojde v roce 2024.
 

Tajemství staré přes 200 let

Becherovka se z Karlových varů distribuuje do celého světa v klasických zelených lahvích se žlutomodrými etiketami, červenou pečetí a podpisem Jana Bechera. Nepřehlédnutelnou součástí nového designu je stříbrný kryptogram, tajemný symbol provázející značku od samého počátku. V něm je skrytá historie Becherovky, její příběh i tajemná receptura, stará přes 200 let.
Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji Zážitky

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů Kultura

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů

Máte rádi Becherovku? Pak přijďte přivonět k historii a poodhalit tajemství tohoto bylinného alkoholického likéru do muzea. Dozvíte se tu mnoho o výrobě i skladování známého nápoje, mlsné návštěvníky potěší degustace v muzejním baru.

Lázeňský trojúhelník všemi smysly

Lázeňský trojúhelník všemi smysly

V celé České republice nenajdete oblast s tak bohatým výskytem minerálních a termálních pramenů jako právě v nejzápadnějším cípu země. Tři nejznámější lázeňská města, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, byla dokonce díky své jedinečnosti v červenci 2021 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Vypravte se tedy za Vřídlem do Karlových Varů, Zpívající fontánou do Mariánek či soškou Františka ve Františkových Lázních. Dopřejte dovolenou všem svým smyslům a vydejte se do lázeňského trojúhelníku!

Velký výletní okruh lázeňským trojúhelníkem

Velký výletní okruh lázeňským trojúhelníkem

Vydejte se za poznáním největších českých lázní! Naše trasa vás provede Karlovými Vary, Mariánskými a Františkovými Lázněmi. Zároveň se podíváte také do nejkrásnějších zámků této oblasti – za sv. Maurem do Bečova nad Teplou a na sídlo rodu Metternichů, na zámek Kynžvart.

Návštěvnické centrum Becherovka Zážitky

Návštěvnické centrum Becherovka

Poznejte dědictví Becherovky a jedinečný proces její výroby. Návštěvnické centrum se nachází v prostorách bývalé továrny v srdci Karlových Varů, které se dnes říká Becher Platz. Čeká vás zábavná prohlídka historickou a interaktivní expozicí s možností degustace a obchod s upomínkovými předměty.

Dům umění Becherova vila – rodinný palác Becherů Kultura

Dům umění Becherova vila – rodinný palác Becherů

Ve vilové čtvrti Karlových Varů najdete dům s názvem místního slavného likéru. Objekt je i se zahradou součástí památkově chráněného území, navíc je zapsanou kulturní památkou. Dnes je upravena na interaktivní galerii pro mladé výtvarníky.

Poznejte česká lázeňská nej

Poznejte česká lázeňská nej

Už vás nedokážou nahodit ani krásná letní rána a pořád vás trápí zbytky jarní únavy? Zažeňte ji a užijte si hýčkání v lázních těch nejzvučnějších jmen! Tipy na lázně oplývajícími nejrůznějšími „nej“ vám třeba dodají trochu inspirace, kam vyrazit a dopřát vašemu tělu odpočinek a rekonvalescenci.

20 tipů na zajímavý výlet do továren, manufaktur a dílen

20 tipů na zajímavý výlet do továren, manufaktur a dílen

Nejen prací živ je člověk. Ve volném čase se chcete bavit a poznávat nové věci. Víte například, jak se vyrábí Becherovka, co je to modrotisk nebo jak vznikají gobelíny? Kudy z nudy vám přináší tipy na místa, kde můžete proniknout do tajemství řemesel a výroby běžných věcí, nad jejichž původem se ani nezamýšlíme.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Karlových Varů

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Karlových Varů

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Karlových Varů a okolí, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Lázeňské město je totiž plné překvapení a malebných zákoutí!

Becherovka – třináctý léčebný pramen Karlových Varů

Becherovka – třináctý léčebný pramen Karlových Varů

Bylinný likér známý také jako třináctý léčebný pramen Karlových Varů vyrábí společnost Jan Becher podle tradičního tajného receptu ze směsi bylinek a koření.

Další aktuality

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

21. listopad 2024 7:58
Památky, Karlovarský kraj
Vysílač Klínovec, hrdina roku 1968, usiluje o titul evropského dědictví

Vysílač Klínovec, hrdina roku 1968, usiluje o titul evropského dědictví

19. listopad 2024 12:00
Památky, Karlovarský kraj
Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

15. listopad 2024 16:40
Zimní sporty, Karlovarský kraj
Rej strašidel propukne na hradě Loket

Rej strašidel propukne na hradě Loket

20. říjen 2024 9:33
Zážitky, Karlovarský kraj
Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

20. říjen 2024 9:00
Letní sporty, Karlovarský kraj
V Karlových Varech musíte vidět sklárnu a sklářské muzeum Moser

V Karlových Varech musíte vidět sklárnu a sklářské muzeum Moser

19. říjen 2024 12:00
Zážitky, Karlovarský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Karlovarský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Karlovarský kraj

18. říjen 2024 17:00
Zážitky, Karlovarský kraj