ÚvodAktualityPoznejte česká lázeňská nej
Lázně a wellness

Poznejte česká lázeňská nej

Už vás nedokážou nahodit ani krásná letní rána a pořád vás trápí zbytky jarní únavy? Zažeňte ji a užijte si hýčkání v lázních těch nejzvučnějších jmen! Tipy na lázně oplývajícími nejrůznějšími „nej“ vám třeba dodají trochu inspirace, kam vyrazit a dopřát vašemu tělu odpočinek a rekonvalescenci.

Nejmladší lázně

Lázně LedniceNejmladší léčebné lázně byste našli na jižní Moravě. Jsou jimi totiž lázně Lednice s lázeňským domem Perla, které byly vyhlášeny léčebnými lázněmi v roce 2009. K léčbě zde využívají jodobromovou vodu, která blahodárně působí na pohybový a oběhový systém, na neurologické nemoci, ale i na gynekologické potíže a stavy po popáleninách. Na jaře 2017 získala Lednice oficiální status lázeňského místa. Lázně Lednice se zároveň mohou chlubit nejnovější kolonádou.
 

Nejstarší lázně

Lázně TepliceNaopak nejstaršími českými lázněmi jsou Teplice v Čechách. Zdejší využívání teplého pramene je v Teplicích tradováno již od roku 762, očemž svědčí již název samotného města. Podle pověsti Václava Hájka z Libočan objevil horké léčivé prameny v lesích napřed vepř se zraněnou nohou (který se zázračně uzdravil) a později i jeho pasáček. Popravdě však byly zdejší prameny známy mnohem dříve, v Pravřídle byly nalezeny římské a keltské mince a šperky.

Lázně TepliceMěsto Teplice děkuje za svůj vznik druhé manželce krále Vratislava I. Juditě (matka Přemysla Otakara II.), která zde založila v letech 1158 – 1164 ženský klášter benediktýnek v románském slohu. Řeholnice se staraly o nemocné a k léčení používaly i termální prameny. V druhé plovině 18. století vrcholil společenský život na valdštejnském zámku v blízkém Duchcově, kde dožíval velmi dobrodružný život G. Casanova jako zámecký knihovník a psal zde své známé Paměti. Počátkem 19. století se rozvíjel naplno lázeňský život Teplic – většina lázeňských budov v empírovém slohu vznikla právě tehdy. Teplic se dotkly i napoleonské války, jedna z významných bitev byla svedena u blízkého Chlumce. V této době rozkvětu se staly Teplice středem společenského života Evropy, svou návštěvou je poctil jak ruský car Alexandr, císařská rodina rakouského císaře Františka Josefa I.-  krásná "Sisi", tak i významné osobnosti kulturního světa. Známé je setkání Ludwika van Beethovena s Johanem Goethem v Zámecké zahradě. Beethoven v Teplicích skládal svou 9. symfonii. Pobýval zde i Richard Wagner a další. V lázních se léčí onemocnění pohybového ústrojí a cévni i nervové nemoci.
 

Nejznámější lázně

Jelení skokKarlovy Vary jsou bez nadsázky ikonou světového lázeňství. Místo je obecně uznávaným fenoménem lázeňství nejen v Čechách, ale i na celém světě. Podle pověsti pomohl léčivé prameny odhalit jelen, kterého pronásledovala lovecká družina Karla IV. Císař usoudil, že horká minerální voda může zahnat mnohé nemoci a dal zde založit město, které nazval „Teplé lázně u Lokte“. Dnešní pojmenování města je výrazem úcty ke svému objeviteli.

Srdcem lázní je Vřídelní kolonáda a pramen Vřídlo, tryskající až 12 m vysoko. Je současně také nejteplejším pramenem u nás (72°C). Celkem je zde teplých pramenů dvanáct a za pramen třináctý bývá označován oblíbený bylinný likér Becherovka. Ale vraťme se zpět k léčebným účinkům zdejších minerálů. Vedle pozitivního vlivu na celý trávicí trakt a pohybové ústrojí podporuje pitná kúra čištění organismu. Léčí se zde nemocnění žaludku, jícnu a střev, vředové choroby žaludku a dvanácterníku, cukrovka, nadváha nebo dna. Z pohybových obtíží bývá úspěšná léčba degenerativních poruch páteře a velkých kloubů anebo funkční poruchy páteře.
 

Nejstudenější minerální prameny

Mariánské lázněOpakem teplým minerálních pramenů ve "Varech" jsou studené prameny v Mariánských Lázních. Jejich teplota dosahuje pouhých 7° až 10°C. Mariánské Lázně jsou druhými největšími českými lázněmi. Byly založeny počátkem 19. století v údolí, kde vyvěrá mnoho výborných léčivých pramenů – přímo v areálu jich vyvěrá 40 a v nejbližším okolí téměř 100. V červenci 2023 získaly Mariánské Lázně status klimatických lázní. Své pojmenování dostaly lázně podle obrázku Panny Marie zavěšeného u Křížového pramene, u kterého byla založena první osada.

Lázeňská péče zde byla postavena účincích přírodních zdrojů, tedy plynu, minerálních vod a peloidů (bahno, rašelina, slatina). Samotné lázeňské kúry lákají odeodávna do Mariánských Lázní hosty s nejrůznějšími diagnozami už po dlouhá léta. Nechali zde o sebe pečovat králové, hudební skladatelé i velcí myslitelé. Léčí se zde široká škála onemocnění, od nemocí pohybového ústrojí, ledvin, dýchacích cest přes metabolická onemocnění, gynekologická i nemoci trávicícho ústrojí.


Nejpůvodnější lázně

Františkovy LázněMěsto Františkovy Lázně bylo již při svém založení urbanisticky tvořeno jako lázně, založené roku 1793 císařem Františkem I. . Zdejší město je známé jako jedno z prvních slatinných lázní na světě vůbec. Zdejší prameny byly známé už ve středověku, kdy se kyselka donášela do Chebu a prodávala se jako stolní voda. Město i lázně vznikly teprve roku 1793 z nařízení císaře Františka I. a díky jednotné klasicistní (empírové) architektuře a množství krásných lázeňských parků mají lázeňští hosté dodnes pocit, jako by se vrátili do starých časů.

Architekturu z přelomu 18. a 19. století ale provází podobně jako v jiných lázních široká škála moderních rehabilitačních procedur a bohatá nabídka léčebných a relaxačních pobytů. Nejznámější jsou Františkův a Luisin pramen; oba lázeňské pavilony, v nichž prameny vyvěrají, patří mezi nejkrásnější stavby a zároveň symboly Františkových Lázní. Jedním ze symbolů lázní je stále populární soška chlapce s rybou. Původně parková plastika z roku 1924 od františkolázeňského sochaře Adolfa Mayerla byla přenesena po válce před Společenský dům, kde se s ní s oblibou fotografovaly pacientky.

Chlapec s rybouZdejší lázeňská léčba pomáhá jak pacientům s onemocněním pohybového aparátu, tak léčí revmatické potíže, Bechtěrevovu nemoc, psoritickou artritidu, osteoporózu, artrózy v ostatních lokalizacích (včetně Heberdenovy polyatrózy – s postižením ručních a nožních kloubů), stavy po úrazech pohybového aparátu a po ortopedických operacích, gynekologická onemocnění, onemocnění srdce a cév, trávicí ústrojí, nervové nemoci, kožní nemoci, cukrovku a doléčují se zde stavy po všech onkologických onemocněních.


Nejvýše položené lázně

Lázně JáchymovLázně Jáchymov jsou nejvýše položené lázně v České republice. Nadmořká výška činní 673 metrů nad mořkou hladinou. Zároveň se jedná o nejstarší radonové lázně na světě. Jako radonové lázně datují své počátky již od roku 1906. Využívání radonu v lékařství předcházelo zdejší působení a objevy Marie Skłodowske-Curie, dvojnásobné držitelky Nobelovy ceny. Unikátním zdrojem tohoto přírodního bohatství je v Jáchymově dodnes funkční důl, nejstarší v Čechách a pravděpodobně také v Evropě. Důl Svornost vznikl roku 1518 a na jeho dvanáctém patře, v hloubce 500 m pod zemí, se nalézají prameny radonové vody pojmenované např. po akademiku Běhounkovi nebo již zmíněné Marii Curii.

Samotná léčba formou celotělových vanových koupelí má značný protizánětlivý a analgetický efekt, a přináší tak pacientům dlouhodobou úlevu od bolestí. Léčí se zde onemocnění kloubů, nervového systému a páteře, kožní nemoci, Bechtěrevova choroba, cukrovka, dna a oběhové ústrojí (některé indikace).
 

Nejníže položené lázně

Lázně HodonínHodonín je nejníže položené lázeňské místo České republiky, leží pouhých 167 metrů nad mořskou hladinou. Základním přírodním léčivým zdrojem v jihomoravských Lázních Hodonín je jodobromová voda, která patří mezi nejkvalitnější vody svého druhu v Evropě. Jodobromová voda má vysoký obsah jodových solí s poměrně nízkou mineralizací. Terapeutické spektrum hodonínských lázní tvoří dále celá škála balneologických procedur a metod sloužící k léčbě pohybového aparátu, oběhového systému a neurologických nemocí.
 

Nejmenší lázně

Karlova StudánkaNejmenšími lázněmi České republiky jsou lázně Karlova Studánka. Stejnojmenná obec má pouhých 250 stálých obyvatel. Nachází se v pohoří Hrubý Jeseník v nadmořské výšce 800 m n. m. v malebném údolí říčky Bílá Opava. Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří roubené lázeňské budovy.

K přírodním léčivým zdrojům v Karlově Studánce patří kromě klimatu také přírodní oxid uhličitý a minerální voda, která slouží k přípravě uhličitých koupelí i rašelinových zábalů, k inhalaci a k pití. Mezi oblíbená místa patří bazén s teplou slanou vodou (32 až 34°C), podvodními lehátky, lavicemi a masážními proudy. Najdete tu také vířivku, finskou saunu, tepidarium a solnou jeskyni. Lázeňský park zdobí umělý vodopád a geologická expozice hornin z oblasti Jeseníků.

V lázních probíhá komplexní lázeňská léčba pro onemocnění horních cest dýchacích, stavy po nemocích onkologických a také cévní nemoci (vysoký krevní tlak) a pohybové (kloubní a páteřní obtíže). Dále zde probíhají rekreační a relaxační programy  s různou délkou pobytu.

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor Lázně a wellness

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Lázeňský hotel Bezruč – Lázně Karlova Studánka Ubytování

Lázeňský hotel Bezruč – Lázně Karlova Studánka

Lázeňský dům Bezruč je zrekonstruovaná budova stojící ve středu lázeňského komplexu Lázní Karlova Studánka. Naleznete zde komfortními pokoji I.kategorie s vlastním sociálním zařízením, TV. V objektu se nachází lázeňská knihovna s možností využití internetu.

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních Památky

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Centrem lázeňského života byly vždy kolonády. Hlavní kolonáda Mariánských Lázní je novobarokní stavba z let 1888-1889, která se stala dominantou lázeňské promenády.

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky Životní styl

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Výstavné lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně.

Bazénový komplex v Karlově Studánce Lázně a wellness

Bazénový komplex v Karlově Studánce

Lázně Karlova Studánka zbudovaly pro veřejnost nový bazén s teplou vodou a řadou vodoléčebných atrakcí v budově Letních lázní, který je prvním bazénem tohoto typu v ČR.

Aquacentrum Agricola Lázně a wellness

Aquacentrum Agricola

Pod jednou střechou zde můžete využít dvě 25 metrové plavecké dráhy o teplotě vody pohybující se kolem 28°C, pro malé vodní nadšence je zde dětské brouzdaliště s teplotou vody kolem 32°C a pro ty větší, super rychlý tobogán!

Křížový pramen v Mariánských Lázních Příroda

Křížový pramen v Mariánských Lázních

Křížový pramen je nejslavnější a jeden z nejstarších a nejdéle používaných pramenů. Vyvěrá v pavilonu Křížového pramene, který se nachází na mariánskolázeňské kolonádě.

Městská památková zóna Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické město Příroda

Městská památková zóna Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické město

Na úpatí Krušných hor, asi 10 km od nejvyššího vrcholu Klínovce (1.244 m n.m.), leží město Jáchymov. Městská památková zóna zde byla vyhlášena v roce 1992. Zahrnuje historické jádro bývalého těžebního města, proslulého těžbou stříbra dalších rud od 16. století.

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků Lázně a wellness

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků

Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří roubené lázeňské budovy.

Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů Lázně a wellness

Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů

Svěřit se teplickým pramenům znamená ponořit se do vody, která 18 000 let strávila ve vulkanickém podloží. Takový zážitek přináší pobyt v Lázních Teplice v Čechách. Když se spojí účinky termální vodoléčby a odborné péče i chronické obtíže mizí, z Teplic si lidé odvážejí novou pohybovou kondici.

Lázně Lednice – lázně pohádkového kraje Lázně a wellness

Lázně Lednice – lázně pohádkového kraje

Místo přírodních krás a pohádkových zámků pro vás otevřelo nový lázeňský areál. Lázeňský dům Perla je moderní rehabilitační zařízení v těsné blízkosti zámecké zahrady poskytuje komplexní léčebné a rehabilitační služby. Na jaře 2017 získala Lednice oficiální status lázeňského místa.

Léčebné lázně Mariánské Lázně – Ensana Health Spa hotels Lázně a wellness

Léčebné lázně Mariánské Lázně – Ensana Health Spa hotels

Chcete jednoduše vypnout a uniknout aspoň na krátkou dobu od starostí všedních dnů? Navštivte místo, kde se léčili významní státníci a monarchové z celého světa a vychutnejte si minerální koupel v unikátní Královské kabině anglického krále Edwarda VII. z roku 1896.

Císařské lázně Teplice v Čechách – prostředí k relaxaci stvořené Lázně a wellness

Císařské lázně Teplice v Čechách – prostředí k relaxaci stvořené

Harmonický a kompaktní lázeňský dům, kde je všude blízko. To jsou Císařské lázně Teplice. Mají pod jednou střechou vše pro osvědčenou lázeňskou léčbu.

Lázeňský hotel Judita v Teplicích Lázně a wellness

Lázeňský hotel Judita v Teplicích

Teplice v Čechách jsou tedy nejstaršími lázněmi v České republice. Nyní můžete toto léčení založené na dlouhodobé tradici vyzkoušet i vy.

Relaxace v Hodoníně Životní styl

Relaxace v Hodoníně

Lázeňské město Hodonín na jižní Moravě je rodiště zakladatele československého státu a prvního prezidenta T.G. Masaryka. Ve městě je řada památek, které tuto velkou osobnost a jeho život zde připomínají. Zavítat do Hodonína můžete také za dalšími zajímavostmi či zábavou.

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů Lázně a wellness

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů

Chcete se vrátit v čase do přelomu 18. a 19. století a nechat se hýčkat jako lázeňští hosté v dávných časech? Vyberte si malebné Františkovy Lázně s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků.