V
Praze na Pankráci, na rozhraní Nuslí, Michle, Krče a Podolí, je
návrší Zelená liška. V roce 1922 tu František Janeček koupil již neprovozovaný zájezdní hostinec U lišky a proměnil jej v podnik, kterému se říkalo Janečkárna. Šlo o zbrojovku, kde podnikatel a vynálezce vyráběl hlavně ruční granáty systému Janeček a upravoval pro potřeby armády různé ruční zbraně.
Od granátů k motorkám
Jenže během několika let se vinou poklesu státních zakázek a větší konkurence přestala zbrojní výroba vyplácet. V roce 1929 Janečkův syn František Karel prosadil myšlenku začít vyrábět
motocykly; těch bylo naopak na trhu velmi málo.
Vůbec
první motocykl Jawa měla veřejnost možnost vidět na 11. pražském autosalonu, konaném na výstavišti v říjnu 1929. Šlo o stroj, vyrobený v licenci se zavedenou a zkušenou firmu Wanderer ze saského Chemnitz, která motocykly vyráběla již od roku 1902. V té době ale měla potíže, takže nabídka k odkoupení licence na motorku Wanderer 500 OHV přišla v pravý čas. Tak se zrodila nová motocyklová (a později i automobilová) obchodní značka JaWa, neboli Janeček-Wanderer.
Jawa na cestách
Když odezněla světová hospodářská krize, Janečkovi se rozhodli zahájit vedle motocyklů i výrobu automobilů. Zatímco podvozky se vyráběly v Janečkárně, role karosárny, kde se stloukaly dřevěné kostry a potahovaly se koženkou, byla určena pro někdejší bednárnu a pilu v
Kvasinách u
Rychnova nad Kněžnou. Proč tak daleko? Důvod hledejme v roce 1878: v blízkém
Klášterci nad Dědinou se totiž František Janeček narodil, v nedalekém
Opočně chodil do školy a v
Kvasinách rodina zakoupila již zmíněnou pilu a bednárnu.
Konečná montáž ale neprobíhala ani v
Kvasinách, ani v
Praze, ale v
Týnci nad Sázavou, kam díly k montáži dovážel z obou stran
Posázavský pacifik: z Prahy jezdily podvozky, z Kvasin přes
Hradec Králové, Kolín a
Ledečko nad Sázavou zase karoserie, vyrobené z kvalitních slovenských buků. Auta se začala vyrábět v roce 1934 pod obchodní značkou Jawa 700; za vůz zájemci zaplatili 22 900 korun, což byl dvacetinásobek tehdejšího průměrného platu.
Jawa válečná, poválečná a dnešní
V
Týnci nad Sázavou, přesněji v Brodcích na levé straně
Sázavy, koupil František Janeček v roce 1931 přádelnu a barvírnu příze a proměnil ji ve strojírnu. Zahájil tu konečnou montáž prvního modelu automobilu JAWA, tedy Jawa 700. Na protějším břehu v Týnci založil v téže době slévárnu hliníku, oceli a barevných kovů, nástrojárnu a modelárnu METAZ. Cílem bylo poskytovat automobilovému a motocyklovému průmyslu, tedy nejen pro účely vlastní výroby, strojírenské služby a kovové odlitky vyrobené na míru. Firma METAZ, hlásící se k Janečkovu průmyslovému odkazu, v Týnci nad Sázavou působí dodnes.
Za druhé světové války dostala přednost zbrojní výroba, v roce 1941 František Janeček zemřel. Po znárodnění příslušné ministerstvo rozhodlo, že Jawa přestane vyvíjet a vyrábět automobily a zůstane jen u motocyklů. Výroba se přesunula do
státního podniku Československé motocyklové závody se sídlem ve
Strakonicích. Pro Jawu se tu vyráběly motory, konečná montáž se ale nadále odehrávala v
Týnci nad Sázavou.
Tam také zastihl Jawu revoluční rok 1989; tehdy patřila mezi největší výrobce motocyklů na světě, navíc značka byla ověnčena úspěchy ze závodních okruhů, motokrosu nebo endura. Následující roky ale přinesly strmý pád: po rozpadu Sovětského svazu, kam mířila velká část produkce, firma přišla o významnou část trhu, odbyt postupně klesl na desetinu produkce osmdesátých let. Komplikovaná byla i privatizace, takže se Jawa nedočkala zahraničního partnera. Značku dnes používají dvě firmy,
Jawa Divišov, kde se od roku 1963 vyráběly plochodrážní stroje Jawa, a
Jawa Moto v
Týnci nad Sázavou.
Víte, že…?
- Kandidáti, kteří měli v roce 1938 vystřídat na Pražském hradě v křesle prezidenta Edvarda Beneše, se v dobách po Mnichově hledali mezi nestranickými odborníky. Ve hře byl kromě Františka Janečka i bankéř Jaroslav Preiss nebo historik Josef Šusta, ale parlament zvolil šéfa Nejvyššího správního soudu Emila Háchu.
- Někdejší karosárna Jawy, závod v Kvasinách, se po znárodnění stal součástí mladoboleslavské automobilky a tradice výroby automobilů tu pod značkou ŠKODA AUTO trvá dodnes.
- Výroba vozu Jawa Minor II byla po znárodnění přesunuta do nově vzniklého státního podniku Letecké závody, který zahrnoval podniky Aero, Praga a Walter; vůz se dál se vyráběl do roku 1951 pod obchodním názvem Aero Minor. Navzdory obchodnímu úspěchu byla jeho výroba násilně ukončena, protože automobilový průmysl byl zhodnocen jako buržoazní. Dělnická třída se musela spokojit s motokoly a s motocykly.
- Františka Janečka v Týnci nad Sázavou dodnes připomíná také rodinná vila, kterou si nechal postavit v roce 1928 za 2,8 milionu korun na bývalém Korbelově vršku. Dům se stal rázem dominantou kraje místo staré hradní věže. Nový majitel ji kompletně zrekonstruoval, v interiérech z dob Františka Janečka nezůstalo nic.
- Motocykly Jawa můžete vidět například v Muzeu Jawa Konopiště, v Muzeu motocyklů v Kašperských Horách, v Muzeu motocyklů v Křivoklátě, v expozici motocyklů na hradě Kámen nebo v expozici historických motocyklů, sidecarů, automobilů a technických zajímavostí v Lesné u Znojma.