Zetor, tradiční značka tuzemské
zemědělské techniky, začala s výrobou v roce 1945. První
traktor značky Zetor má v křestním listu datum 15. března 1946. Přestože tehdy ještě nesl dobové označení Z 25, jméno už bylo na spadnutí: ochrannou známku pro značku Zetor vydala Obchodní živnostenská komora o pět měsíců později. Jméno vzniklo podobně jako jiné české značky složením slova
zet odvozeného z písmene „Z“, které ve svém znaku používala
brněnská Zbrojovka, se dvěma posledními písmeny slova
traktor.
Traktorový pravěk
Traktory se samozřejmě vyráběly už mnohem dřív. Jejich historii v českých zemích zřejmě odstartoval
parní motorový samohybný pluh, který postavil nadporučík c. k. armády Jan Bauer v polovině 19. století v
Židlochovicích. Jenže tenhle stroj byl podobně jako jeho další následovníci příliš těžký a bořil se do hlíny, takže skutečnou éru traktorů zahájily až na začátku 20. století stroje se spalovacími motory.
Už v roce 1911 na zemědělské výstavě v
Praze představil Václav Světina z Přistoupimi
první „automobilový pluh“, v následujícím roce pak do polí vyrazil motorový pluh Excelsior od
firmy Laurin a Klement, záhy se objevily i traktory vyráběné
plzeňskou Škodovkou, traktory
Praga z pražské Kolbenky a traktory WiKov Diesel, které vyráběla
prostějovská továrna Wichterle a Kovářík.
Některé zemědělské podniky daly před domácími výrobky přednost importovaným značkám, například Deere, CASE a Fordson, ale celkem se odhaduje, že za první republiky u nás jezdily asi tři tisíce traktorů a po druhé světové válce jich bylo už patnáct tisíc.
V době, kdy byl strojírenský průmysl zdecimovaný válečnými lety, pak na scénu vstoupila
brněnská Zbrojovka. Výzva byla jednoduchá: zkonstruovat levný traktor s nízkou hmotností, který bude vhodný pro hromadnou výrobu.
První Zetory se představily na zemědělské výstavě v Praze roku 1946.
Značka Zetor
Brněnská Zbrojovka měla v roce
1945 za úkol vyrobit traktor pro Československo. Výroba jednoválcových traktorů Zetor 25 s naftovým motorem s výkonem 15 koní, převodovkou s šesti rychlostmi a maximální rychlostí 22 km/h se rozjela naplno,
za 16 let vyjelo z bran závodu
158 570 kusů. Značka vznikla velice prostě a jednoduše: přepis výslovnosti písmene
„Z“, které ve svém znaku používala brněnská Zbrojovka, v níž vznikly první traktory, se spojil se
dvěma posledními písmeny slova traktor.
V únoru 1949 vyjel desetitisící kus, mezitím se stroje modernizovaly a jejich výroba se přestěhovala na předměstí
Brna, do městské části Líšeň. Společnost od počátku své existence vyrobila 1,3 milionu traktorů. Většinu exportovala do více než 130 zemí světa.
V roce
1954 byla založena
výzkumně-vývojová základna a jejím prvním výsledkem se stal
Zetor Super 35, traktor s vytápěnou kabinou pro řidiče, odpruženým sedadlem a hlavně se čtyřválcovým naftovým motorem o výkonu 42 koní. Včetně modernizované verze Super 50 se jich do konce roku
1968 vyrobilo
více než 150 000 kusů. Na divu, že na nejrůznějších přehlídkách traktorů je potkáte dodnes, tak skvělé to byly stroje. V listopadu 1976 se tehdy už světoznámá značka Zetor stala zároveň názvem firmy.
V roce 2023 Zetor oznámil, že v Brně ukončí výrobu vlastních motorů a převodovek, zůstane vývoj, marketing, obchod a sestavování traktorů pro Evropu a USA. Změna výroby je naplánovaná od roku 2025.
Traktor jako hračka, muzea a traktorové rekordy
- Připomeňme ještě jednu tradiční českou značku: společnost Kovap Náchod. Firma nabízí široký sortiment originálních plechových hraček včetně modelu traktoru Zetor, který v přesném měřítku napodobuje originál; nechybí mu řazení, zpátečka ani funkční volant. Seženete tu i další legendární traktory jiných značek, třeba Wikov 25, traktory Schülter, Man, Porsche, Kubota, Hanomag či Deutz, samozřejmě včetně příslušenství.
- Více než dvacet typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953 si prohlédnete v expozici Jede traktor v Národním zemědělském muzeu v Praze.
- Další traktory objevíte například v Muzeu historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech, v Automuzeu ve Vratislavicích nad Nisou, v Muzeu veteránů v Radovesnicích, v Muzeu zemědělské techniky v Čáslavi nebo v Muzeu užitkové techniky v Mníšku pod Brdy, po telefonické dohodě se můžete vypravit do Muzea zemědělské techniky v Chotouni.
- Traktory se úspěšně zapsaly i do České databanky rekordů, kterou spravuje pelhřimovská agentura Dobrý den. Nejdelší cestu absolvovanou traktorem a výjezd do nejvyšší nadmořské výšky má na kontě Martin Havelka ze Škrdlovic na Ždársku. Se svým traktorem Zetor 25 (pro technické hračičky dodejme, že stroj byl vyroben v roce 1954 a v roce 1968 přestavěný v STS Hodonín na ZETOR 25 H, že má dvouválcový vodou chlazený motor o výkonu 25 koní, převodovku 6+2Z, hmotnost 1 800 kg, spotřeba 12–15 litrů nafty na 100 km, průměrnou cestovní rychlost 33 km/hod a maximální rychlost 36 km/hod) pan Havelka absolvoval několik dálkových cest, přičemž nejdelší vedla ze Škrdlovic na Vysočině až ke švédskému Göteborgu a měřila 3 085 km. Se strojem, který nemá kabinu a řidič je tak při jízdě vystaven všem nástrahám počasí, Martin Havelka třikrát úspěšně projel 30 kilometrů dlouhé stoupání na Grossglocknerhochalpenstraße v rakouských Alpách, nejvýše položenou horskou silnici v Evropě, a zdolal tak převýšení 1 821 metrů až na Edelweißspitze (2 571 m).