ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Eugenie, plzeňský hotel Continental a Jana Poncarová
Kultura

Česko mezi řádky: Eugenie, plzeňský hotel Continental a Jana Poncarová

  • 2. srpna 2023
Hotel Continental je v Plzni pojem a starší generace Plzeňanů dodnes vzpomíná, jak v mládí chodívali do „Kontíku“ tančit a pít víno. V románu Eugenie spisovatelky Jany Poncarové (* 1983) se společně s Kudy z nudy a Radiožurnálem v seriálu Česko mezi řádky podíváme ještě hlouběji do minulosti, a to do dob první republiky a časů druhé světové války, kdy o hotel pečovala rodina Ledeckých.

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek

Hotel ContinentalPlzni vypráví příběh jako ze stříbrného plátna. Je v něm všechno, co má románový příběh mít. Zvláštní ovšem je, že se skutečně odehrál – jeho hlavní hrdinku uvidíte na vlastní oči na portrétu v hotelové restauraci, příběh je zachycen právě v románu Jany Poncarové.

Arnošt Egert byl několik let vrchním číšníkem v Nádražní restauraci v Hybernské ulici v Praze, pak působil jako šéf restaurace v Kralupech nad Vltavou a nakonec v České Třebové jako nájemce Nádražní restaurace. Jeho dcera Eugenie nebyla jen z dobré rodiny, ale navíc podle vzpomínek pamětníků také jedna z nejhezčích dívek ve městě. Podle přání rodičů se v roce 1931 provdala za Emanuela Ledeckého. Také on pocházel z lepší rodiny: jeho rodiče totiž v roce 1928 za tři miliony korun koupili plzeňský hotel Continental.

Emanuel studoval hotelovou školu ve Švýcarsku, hoteliérskému řemeslu se učil v Londýně i v New Yorku, ovšem o osm let mladší Eugenii připadal „starý a zkostnatělý“, jak se později nechala slyšet. Jako poslušná dcera však splnila přání svých rodičů a provdala se.

Na trápení ale nebyl čas, novomanželka přinesla velké věno, takže se Emanuel rozhodl budovu zrekonstruovat po vzoru evropských a amerických hotelů. Pohodlné pokoje byly vybavené stylovým nábytkem a klimatizací, k hotelu patřila i skvělá kuchyně, dováželo se sem víno z Francie a vybrané lahůdky. Ve 30. letech se v Plzni jen stěží dalo najít lepší ubytování. Luxus lákal luxusní hosty, ovšem kniha hostů se ztratila, a tak si nemůžeme ověřit jejich jména.

Víme ovšem, že Eugenii a Emanuelovi se narodily dvě děti, dcera a syn, a že na začátku druhé světové války se Egertovi z Třebové přestěhovali za dcerou do Plzně. Tragické následky měl pro celou rodinu nálet 20. prosince 1944, kdy jedna z bomb zasáhla také hotel Continental a zabila 70 lidí. Mezi nimi byli i manžel a otec paní Eugenie, maminka v té době zemřela v nemocnici.

Eugenie sice zůstala sama se dvěma malými dětmi a se zničeným hotelem, hned se ale pustila do jeho obnovy. Když na konci války v hotelu Continental zřídil své provizorní velitelství brigádní generál John Hinds, do mladé vdovy se zamiloval a slíbil jí, že se rozvede a vrátí se pro ni. Když doma koupil pro svou vyvolenou prsten a hledal někoho, kdo by jí ho doručil, volba padla na mladého diplomata Jiřího Janečka, který se v té době vracel do vlasti. Prsten převezl přes oceán, setkal se s Eugenií – a za tři týdny se vzali.

Janečkovi záhy odjeli do USA, kde se rodina rozrostla o další děti, Eugenie ale ještě před odjezdem předala správu hotelu Josefu Ulčovi. Ten jí v dopisech psal, že komunisté hotel znárodnili, interiéry zbavili prvorepublikového luxusu, vysoké rozměrné pokoje přepažili a vybavili je sektorovým nábytkem. „Ulč byl nepohodlný, a tak ho odveleli do hotelu Esplanade v Mariánských Lázních. Jednoho rána, někdy začátkem padesátých let, toho měl dost a skočil ze střechy,“ říká George Janeček, Eugeniin syn. V devadesátých letech společně s matkou a bratrem Emanuelem hotel restituovali.

Nakrátko se do Plzně vrátila i Eugenie, nakonec ale rodina hotel prodala novým majitelům, kteří pokračují v citlivé renovaci a vracejí budově šarm. Skutečná Eugenie zemřela, ale v hotelu žije dál: z obrazu dohlíží na provoz restaurace. Jestli vás její příběh zaujal, zajděte se na ni podívat a vypijte si s ní šálek kávy nebo sklenku vína. V hotelu se dokonce pořádají speciální prohlídky, kdy Jana Poncarová provede zájemce po stopách hoteliérky Eugenie, a to včetně jejího apartmá.
Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Národní park Šumava, nejkrásnější česká jezera, Povydří, slatě, výběh s vlky, jeleny a rysy a také kouzelná historická města a městečka v čele s Plzní, krajským hlavním městem: to všechno nabízí výlet do Plzeňského kraje.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

#světovéČesko a architekt Adolf Loos: stylové interiéry a slavné vily

#světovéČesko a architekt Adolf Loos: stylové interiéry a slavné vily

Provokatér, vizionář a architekt, který výrazně ovlivnil moderní architekturu: to byl Adolf Loos (1870–1933). Poznávacím znamením jeho budov jsou jednoduché a čisté formy, funkčnost a minimalismus – a platí to jak pro stavby u nás, tak pro vily, domy a interiéry ve Vídni.

Poznávání Plzeňska na kole

Poznávání Plzeňska na kole

Plzeň jako jediné město v České republice nabízí speciální výlety na kole s cykloprůvodcem. Seznámíte se s přírodními zajímavostmi, chráněnými lokalitami a zajímavými místy ve městě i za humny. Právě díky netradičním cílům se účastníci vracejí, aby si projeli i další nabízené okruhy.