ÚvodAktualityDo Národního divadla v Praze na Libuši a Prodanou nevěstu
Kultura

Do Národního divadla v Praze na Libuši a Prodanou nevěstu

  • 28. května 2016
Bedřich Smetana, Národní divadlo a opery Prodaná nevěsta a Libuše – právě kolem nich se točí dvě výročí historie českého divadla, která by vám portál Kudy z nudy rád připomněl. V květnu a červnu uplyne či uplynulo 150 let od prvního uvedení Prodané nevěsty a 135 let od slavnostní premiéry Libuše.
V pondělí 30. května to bylo rovných 150 let od večera, kdy byla v Prozatímním divadle v Praze poprvé uvedena opera Prodaná nevěsta. Divadlo postavené podle plánů architekta V. I. Ullmanna bylo předchůdcem Národního divadla a dodnes je můžete vidět; při pohledu na divadelní budovu z mostu Legií nebo ze Střeleckého ostrova je to ta část objektu, která je nejblíže k Žofínu. Fasáda a vnější plášť je ovšem to jediné, co z Prozatímního divadla zbylo, vnitřní prostory se šatnami a technickým zázemím se proměnily už při rekonstrukci budov v osmdesátých letech 20. století.
 

Stopadesátiletá nevěsta

Bedřich Smetana byl v té době kapelníkem opery Prozatímního divadla a v orchestru hrál na violu také Antonín Dvořák. V lednu 1866 divadlo publiku nabídlo premiéru Smetanovy historické opery Braniboři v Čechách a diváci ji přivítali s ovacemi, ovšem Prodaná nevěsta měla o několik měsíců později cestu na pódium mnohem svízelnější. „Prodanka“ v nastudování z května 1866 se od té dnešní hodně lišila; měla jen dvě jednání a činoherní dialogy. Během následujících let se měnily, vkládaly, přesunovaly i odstraňovaly celé scény, kusy děje i jednotlivé árie; poslední verze Prodané nevěsty – taková, jakou známe dnes – nakonec zazněla až v roce 1870.  
 

Dvě premiéry opery Libuše

Už dva roky předtím se pozemek vedle Prozatímního divadla proměnil ve staveniště a podle projektu architekta Josefa Zítka začala vyrůstat velkoryse rozvržená budova Národního divadla. Položení základního kamene v květnu 1868 provázela premiéra další Smetanovy opery, tentokrát Dalibora.
Národní divadlo se otevíralo několikrát; poprvé to bylo 11. června 1881 na počest návštěvy korunního prince Rudolfa premiérou Smetanovy Libuše, komponované právě pro tuto příležitost. Po jedenácti reprízách se divadlo znovu uzavřelo kvůli dokončovacím pracím. Požár v srpnu 1881 nakonec druhé slavnostní otevření odložil o dva roky, a tak se Libuše na jeviště vrátila v obnovené druhé premiéře až v listopadu 1883.
 

Národní divadlo zve na prohlídku                    

Národní divadlo tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet – vystupující na několika scénách. Do interiérů všech budov Národního divadla, tedy historické budovy Národního divadla, Stavovského divadla i Státní opery, se samozřejmě podíváte při představení, ale většinou stejně nestihnete vidět všechno, některá místa jsou navíc přístupná jen při speciálních prohlídkách. Divadla proto nabízejí víkendové prohlídky pro dospělé i pro předškoláky; ty jsou přizpůsobené menším dětem a hravou formou přibližují důležitost divadla, historický význam budov a krásu umění. Vstupenka stojí 120 Kč, pro seniory a děti 60 Kč.
Nová scéna Národního divadla Kultura

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.

Evropská cesta historickými divadly Kultura

Evropská cesta historickými divadly

Císařská cesta spojuje historická divadla přístupná veřejnosti, která představují to nejcennější, co se nám v oblasti historické divadelní architektury zachovalo.

Stavovské divadlo v Praze Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Pražská vlastivěda – vlastivědné vycházky s Prague City Tourism Zážitky

Pražská vlastivěda – vlastivědné vycházky s Prague City Tourism

Zajímáte se o pražskou historii, architekturu či svou čtvrť? Vyzkoušejte vlastivědné vycházky, které pořádá Prague City Tourism (dříve Pražská informační služba). Konají se celoročně, každý měsíc se pravidelně obměňují.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna Kultura

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna

Státní opera Praha, divadlo s operním a baletním souborem, patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě. Hlavní událostí operní sezony 2020 bylo znovuotevření Státní opery po její několikaleté generální rekonstrukci.