ÚvodAktualityDva tisíce fotek: světoznámý fotograf Josef Koudelka věnoval českým muzeím a galeriím unikátní dar
Kultura

Dva tisíce fotek: světoznámý fotograf Josef Koudelka věnoval českým muzeím a galeriím unikátní dar

  • 23. října 2021
„Myslím, že to nejlepší, co jsem kdy v životě udělal, by mělo zůstat v zemi, kde jsem se narodil,“ říká fotograf Josef Koudelka, který se jako jediný český autor stal členem proslulé agentury Magnum Photos. Několika muzeím a galeriím v České republice věnoval obsáhlý soubor fotografií, které reprezentují jeho celoživotní dílo.
Mezi darovanými fotografiemi nechybí proslulé cykly Začátky, Experimenty, Divadlo, Cikáni, Invaze, Exily a Panorama, dále soubory panoramatických fotografií Datar, Černý trojúhelník se snímky zničené krajiny uhelných dolů v Podkrušnohoří z let 1990–1994, Chaos, Traces, Industries, Camarque, Teatro del Tempo, Lime Stone a další, ale také dosud nepublikovaný soubor fotografií z pražských ulic při invazi vojsk zemí Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Většina z 1800 velkoformátových fotografií zamířila do sbírek Uměleckoprůmyslového museaPraze, další části díla světoznámého fotografa připadly Národnímu muzeu, Národní galerii a Moravské galeriiBrně.
 

Kdo je Josef Koudelka?

Jeden z nejvýznamnějších fotografů 20. století Josef Koudelka (*1938) se proslavil zejména díky souboru snímků z invaze vojsk Varšavské smlouvy do Prahy v roce 1968. Nafotil také pohřeb Jana Palacha v lednu 1969. V roce 1974 se stal členem prestižní agentury Magnum Photos, cestoval po Evropě a vytvořil například zásadní obrazové soubory Gypsies (Cikáni, 1975) a Exiles (Exily, 1988). V roce 1990 se poprvé vrátil do vlasti. V Česku uspořádal několik výstav, v roce 2002 převzal na Pražském hradě od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy. V roce 2021 věnoval Josef Koudelka několika českým státním kulturním institucím na dva tisíce fotografií, které reprezentují jeho celoživotní dílo.
 

Složitá cesta velkého daru

O rozsáhlém daru Josefa Koudelky se jednalo řadu let. Bylo nutné probrat všechny detaily od způsobu a podmínek uskladnění děl přes autorská práva a možnosti zápůjčky do jiných muzeí až po omezení použití fotografií například pro upomínkové předměty. Jednání se táhla tak dlouho, že Uměleckoprůmyslové museum v Praze mezitím stihlo vybudovat nový depozitář.



Dnes je tak o fotografické sbírky s více než 100 tisíci položkami, 30 tisíci negativů a dalších dokumentů dobře postaráno. Výjimečný dar Josefa Koudelky našel místo vedle rozsáhlých autorských souborů dalších slavných českých fotografů, namátkou Františka Drtikola či Josefa Sudka. Muzeum je jednou z mála institucí, která má Koudelkovo dílo v takovém rozsahu ve sbírkách a ve své správě.



Soubor výstavních panelů Invaze '68, který vychází ze stejnojmenné publikace vydané v roce 2008 u příležitosti 40. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, daroval Koudelka Národnímu muzeu v Praze – ostatně řada snímků zachycuje tehdejší dění pod okny historické budovy a na Václavském náměstí. Více než sto fotografií také putovalo do Moravské galerieBrně; jde například o soubor fotografií Cikáni, z nichž mnohé byly pořízeny na Moravě. Národní galerii v Praze pak Koudelka nabídl soubor osmnácti velkoformátových fotografií De-creazione, původně vytvořených pro vatikánský pavilon Svaté stolice na Bienále v Benátkách v roce 2013.
 

Víte, že…?

  • Fotoaparát prakticky nikdy neodkládal. Během okupace Československa v roce 1968 spotřeboval zhruba 261 filmů po 36 záběrech, což je kolem 10 000 fotografií.
  • Roku 2003 byl Josef Koudelka oceněn jako osobnost roku české fotografie.
  • Ve stejném roce představila pražská Národní galerie výstavu Retrospektiva, kterou převzala další světová muzea.
  • Fotografie z invaze '68 byly v minulosti k vidění například v roce 2018 v Národní galerii ve Veletržním paláci; před zahájením výstavy byl v Praze-Dejvicích na Vítězném náměstí umístěn velkoformátový poutač a sedm velkoformátových reprodukcí fotografií z tohoto cyklu, které autor pro tento účel sám vybral.
Edukační centrum v Colloredo-Mansfeldském paláci Kultura

Edukační centrum v Colloredo-Mansfeldském paláci

Prostor je tvořen hlavním propojeným ateliérem (interaktivní zónou) s čítárnou odborné literatury (relaxační „chill-out“ zónou) a nyní nově také fotografickým ateliérem s temnou komorou a příruční knihovnou, zaměřenou na fotografii, film, divadlo i nová média, a dále malířským ateliérem.

100 tipů na zajímavá muzea, kde se rozhodně nudit nebudete

100 tipů na zajímavá muzea, kde se rozhodně nudit nebudete

Kam se dá jít kdykoliv během celého roku? I když je opravdu nevlídné počasí, je vedro, vydatně prší či sněží? Přece do muzea! Máme pro vás nepřebernou nabídku zajímavých muzeí, kde se nebudete nudit. Vybrali jsme pro vás originální a unikátní expozice ze všech možných oborů. Vybrat si můžete expozice, kde si lze na exponáty i sáhnout, kde si mohou vaše děti hrát a něco zajímavého se dozvědět.

Galerie desetkrát jinak a hlavně ne nudně!

Galerie desetkrát jinak a hlavně ne nudně!

Vyjdeme-li z všeobecného a stereotypního myšlení, jste-li žena, galerie milujete. Jste-li muž, chodíte do nich pouze za odměnu – tedy pokud vám někdo nějakou slíbí. Přesto je mnoho výjimek a jsou ženy, které galerie nenávidí, a muži, kteří do nich chodí rádi (a nejen proto, že hned vedle čepují skvělou Plzeň). Kudy z nudy je tu proto, aby přineslo tipy na galerie, které si užijete, ať už patříte do kterékoli z vyjmenovaných kategorií. Galerie nemusí být nuda! Může vás uchvátit, dojmout a nebo pěkně rozzuřit. Záleží jen na vás, jak celou záležitost pojmete, a jak se k ní postavíte.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně Kultura

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

Galerie Josefa Sudka v Praze Kultura

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.

Galerie Františka Drtikola Příbram Kultura

Galerie Františka Drtikola Příbram

V historické budově příbramského Zámečku Ernestinum je umístěna galerie Františka Drtikola. Drtikolovo rodné město připravilo ve spolupráci s pražským Uměleckoprůmyslovým museem výběr z autorova fotografického díla let 1901 – 1935 ve formě výstavních faksimilií.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice Kultura

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čtyři architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.