ÚvodČeská nejOsobnostJosef Koudelka – světoznámý fotograf
Osobnost

Josef Koudelka – světoznámý fotograf

Josef Koudelka (*1938) patří celosvětově k nejvýznamnějším fotografům 20. století. Na přibližně 10 000 fotografiích zachytil okupaci Československa v roce 1968. Když krátce poté emigroval, fotografie se mu podařilo propašovat do ciziny. Později byl za tyto snímky oceněn Zlatou medailí Roberta Capyse, jako jediný český fotograf se stal členem agentury Magnum Photos a v roce 2002 převzal na Pražském hradě od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy.
Josef Koudelka se narodil 10. ledna 1938 v Boskovicích, vyrůstal v nedalekém Valchově. S fotografováním ho seznámil tatínkův kamarád a už v mládí začal fotografovat své blízké bakelitovým fotoaparátem formátu 6×6. Po promoci na ČVUT pracoval jako letecký inženýr a zároveň začal na starý aparát Rolleiflex dokumentovat svět několika pražských divadel a život Romů. První výstava jeho děl proběhla v roce 1961 v Praze, v divadle Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Semafor. Snímky, jimiž zachytil srpen 1968, byly k výročí invaze o rok později publikovány v mnoha zahraničních časopisech pod pseudonymem P. P. (Prague Photographer), aniž by o tom Koudelka předem věděl. Dnes jsou považovány za klasické dílo poválečné reportážní fotografie a získaly řadu ocenění, tehdy se ale Koudelka v obavách z možných represí rozhodl opustit svou vlast. Politický azyl získal ve Velké Británii, později odešel do Francie a od roku 1974 je členem agentury Magnum Photos.

Josef Koudelka procestoval celý svět a desítky let žil jako nomád; jeho život i dílo formovala potřeba bezmezné svobody a nezávislosti, potřeba cestovat sám a poznávat svět pomocí fotografie. Dnes jsou jeho díla zastoupena ve sbírkách například Centre Pompidou, La Maison de la Photographie, Bibliotheque National v Paříži, Museum of Modern Art v New Yorku, Art Institute of Chicago, J. Paul Getty Museum v Los Angeles či Victoria Albert Museum v Londýně. Kromě řady ocenění za svou práci byl francouzským ministerstvem jmenován Rytířem umění a literatury.

V roce 2019 fotograf založil nadační fond Josef Koudelka Foundation, kde působí jako předseda správní rady. Členy nadace jsou jeho přátelé a dlouholetí spolupracovníci Irena Šorfová, Jonathan Roquemore a Stuart Alexander, cílem pak je zajistit, aby o jeho dílo bylo v budoucnu dobře postaráno. V roce 2021 věnoval dva tisíce fotografií, které reprezentují jeho celoživotní dílo, několika českým muzeím a galeriím. Největší část, 1800 položek včetně slavného cyklu Invaze, získalo Uměleckoprůmyslové museumPraze, další pak Národní muzeum, Národní galerie a Moravská galerieBrně.
 
Dva tisíce fotek: světoznámý fotograf Josef Koudelka věnoval českým muzeím a galeriím unikátní dar

Dva tisíce fotek: světoznámý fotograf Josef Koudelka věnoval českým muzeím a galeriím unikátní dar

„Myslím, že to nejlepší, co jsem kdy v životě udělal, by mělo zůstat v zemi, kde jsem se narodil,“ říká fotograf Josef Koudelka, který se jako jediný český autor stal členem proslulé agentury Magnum Photos. Několika muzeím a galeriím v České republice věnoval obsáhlý soubor fotografií, které reprezentují jeho celoživotní dílo.

Fotografií roku Czech Press Photo je snímek orangutaní matky s umírajícím potomkem

Fotografií roku Czech Press Photo je snímek orangutaní matky s umírajícím potomkem

Na slavnostním ceremoniálu předání cen 24. ročníku soutěže Czech Press Photo byli 20. listopadu 2018 v Brožíkově síni Staroměstské radnice vyhlášeni vítězové kategorií. Titul Fotografie roku získal snímek s globálním přesahem Lukáše Zemana „Orangutaní matka s umírajícím potomkem“ pořízený na Borneu. Mezinárodní porota vybrala oceněné mezi šesti tisíci přihlášenými příspěvky od více než čtyř stovek autorů.

Galerie Josefa Sudka v Praze Kultura

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.