ÚvodAktualityHistorickým městem roku 2014 je Cheb
Památky

Historickým městem roku 2014 je Cheb

  • 17. dubna 2015
Soutěž o Historické město roku 2014 vyhrálo město Cheb. Do finále se sice dostal už potřetí, ale nominaci proměnil ve vítězství poprvé. Soutěž o Historické město roku pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj. Cena se udílí za nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón vyhlašovaného ministerstvem kultury.
město chebCheb se svému kulturnímu dědictví věnuje dlouhodobě. V soutěži o Historické město roku se často probojovalo do finále, dokonce stálo i pod samotným vrcholem. Na stupně vítězů se však dostalo letos poprvé. Na území Městské památkové rezervace Cheb je 205 nemovitých památek.

Město loni pokračovalo v obnově hradu, návštěvnický okruh byl rozšířen o středověkou věž v prostoru šancí. Restaurovány byly také fasády několika domů v majetku města a opravovala se také část městských hradeb. Město také pokračuje v opravě bývalého hotelu Hradní dvůr, který jako chátrající památku v roce 2012 zakoupilo. Františkánský klášter s kostelem byl vybaven novými lavicemi, nyní zde začala oprava vitráží.

Kromě Chebu se do finále letos dostala řada dalších městHolešov, Jičín, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Nový Jičín, Olomouc, Polná, Praha 1, Boskovice, Kadaň, Klatovy, Kutná Hora a Prachatice.

 

Město se složitou historií

chebMěsto leží v Karlovarském kraji na hranici s Německem na řece Ohři v nadmořské výšce 459 metrů. První zmínka o Chebu pochází z roku 1061, kdy byl zmíněn jako sídliště v listině německého krále Jindřicha IV., která se týká darování části lesa u cesty směřující z města. Jako město jej historické prameny poprvé uvádějí roku 1203.

Poloha na česko-německých hranicích předurčila Chebu složitou historii. Zdejší hradiště bylo sice již v 9. století osídleno Slovany, nejpozději v 11. století se ale dostalo do sféry zájmů bavorských, potažmo německých vládců. Roku 1146 město i celé okolní území získal císař Fridrich I. Barbarossa, který nechal postavit dodnes z části zachovaný hrad. Definitivně město připadlo české koruně až roku 1322, kdy jej Jan Lucemburský získal na základě zástavní smlouvy od bavorského vévody. Během 15. století patřil Cheb mezi největší a nejbohatší města království, měl 7300 obyvatel (asi pětina obyvatel tehdejší Prahy). Za husitského hnutí zůstal katolický. V roce 1652 rozhodl císař Ferdinand III. o přebudování Chebu na pohraniční pevnost. Statut pevnostního města měla v té době v Českém království již pouze Praha. Podobu Chebu výrazně ovlivnil také požár z roku 1809, po kterém už nebyla obnovena řada středověkých staveb, a také zrušení hradeb v půlce století.

Z národnostního hlediska zůstával Cheb německým městem, o čemž svědčí i obecně sdílený požadavek zdejších obyvatel o odtržení od nově vzniklého Československa. Po Mnichovu byl Cheb připojen k Třetí říši, po válce pak byla valná většina německého obyvatelstva odsunuta. V roce 1947 mělo město jen 15 000 obyvatel, většinou přistěhovalců.

Bohatou historii města dokresluje řada zachovaných památek. Symbolem Chebu je například zdejší hrad s patrovou kaplí z konce 12. století, gotický kostel sv. Mikuláše s románskými základy a zejména Špalíček, skupina jedenácti středověkých kupeckých domů na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, která má stejnou podobu jako koncem 15. století.
Chebský Špalíček – symbol chebské architektury Památky

Chebský Špalíček – symbol chebské architektury

Unikátní komplex jedenácti středověkých kupeckých domů zvaný Špalíček se nachází v severní části chebského náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Seskupení domů, které vyrůstalo od 13. století na místě kramářských bud a masných krámů, rozděluje Kramářská ulička široká pouhých 160 cm.

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí Kultura

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Kostel sv. Mikuláše v Chebu Památky

Kostel sv. Mikuláše v Chebu

Na Kostelním náměstí v Chebu se nachází katolický farní kostel sv. Mikuláše, který je nejstarším chebským kostelem. Svatý Mikuláš je vedle Černé věže a Špalíčku jedním ze symbolů města.

Půjčovna lodí Putzer na řece Ohři Letní sporty

Půjčovna lodí Putzer na řece Ohři

Šťastnou plavbu s nevšedními zážitky. Zajišťujeme rodinné dovolené, školní kurzy a výlety. Půjčujemé kvalitní plastové kanoe a rafty, zajišťujeme dopravu, máme akreditované instruktory a průvodce.

Krajské muzeum Cheb – Pachelbelův dům Kultura

Krajské muzeum Cheb – Pachelbelův dům

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.

Další aktuality