Pokud máte chvilku času, nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost a vydejte se na krátkou procházku nad Hustopeče, kde si můžete vychutnat jedinečný pohled na něžné narůžovělé květy vonící po medu.
Mandloně pocházejí z Asie a vyžadují teplo. V Evropě se proto pěstují především ve Středomoří. V Hustopečích byly stromy vysázeny po roce 1948, kdy se zastavily dodávky mandlí ze Španělska, Itálie a Řecka. Komunistické vedení chtělo zbavit cukrovinářský průmysl závislosti na západu a rozhodlo se plodinu pěstovat. Nejvhodnější podmínky pro mandloně zemědělci našli právě v Hustopečích, kde se místní klima nejvíce podobá středomořskému. Když se po převratu plodina začala znovu dovážet z jižních zemí, pěstování v hustopečském sadu skončilo jako neefektivní. Z původních 50 tisíc stromů jich zůstala pouhá tisícovka na ploše pět hektarů. Město Hustopeče je však na svou botanickou raritu náležitě hrdé a podařilo se mu unikátní mandloňový sad získat a uchovat.
Procházka mandloňovým sadem
Dnes sady slouží jako místo odpočinku, v jejich středu byla vybudována 14 metrů vysoká rozhledna a vede zde také Mandloňová naučná stezka. Nejkrásnější pohled z vrcholu rozhledny se nabízí právě v březnu a dubnu, kdy pod ní rozkvétá záplava mandloňových květů. Mimo mandloní lze z rozhledny dohlédnout na nedaleké Pálavské vrchy.
Návštěvu mandloňových sadů vám doporučujeme nejen nyní – na jaře, ale také v srpnu, kdy nastává čas sklizně. Ochutnat místní plody můžete buď přímo v sadech anebo si je lze zakoupit jako suvenýr v hustopečském turistickém centru.
Kde zaparkovat: Město Hustopeče se tradičně na jaře plní návštěvníky, kteří chtějí vidět kvetoucí sad – prosíme, využijte záchytná parkoviště na Šafaříkově ulici (48.9480039N, 16.7343569E).
Slavnosti mandloní a vína
Během víkendu 22. až 24. března 2024 se uskuteční další ročník oblíbených Slavností mandloní a vína. Přijeďte se podívat, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě!
Samozřejmostí je také bohatý kulturní program (například zahraje cimbálová kapela či Aneta Langerová), gurmánské mandlové speciality na náměstí, otevřené sklepy a krásný výhled z Mandloňové rozhledny. V sadech je připraven program na sobotu i neděli, proto si na své si přijdou také milovníci turistiky.
Ty do největších mandloňových sadů ve střední Evropě dovede 5 km naučná stezka. Na ní budou stanoviště v režii místních spolků, kde mohou děti i dospělí plnit úkoly. Na konci cesty pak za odměnu obdrží drobnou pozornost. Nebude chybět ani cimbálová muzika a otevřené sklepy místních vinařů.
Kvetoucí mandloně jsou poslové jara a probouzející se přírody, buďte v sadech i ve městě ohleduplní, nevjíždějte auty mimo parkoviště, neodhazujte odpadky, netrhejte větvičky.