ÚvodAktualityVřídelní kolonáda končí s odstávkou, do roka projde důkladnou rekonstrukcí
Památky

Vřídelní kolonáda končí s odstávkou, do roka projde důkladnou rekonstrukcí

  • 1. února 2019
Vřídelní kolonáda, jejíž síň je v havarijním stavu, nyní prochází pravidelnou odstávkou. Provádějí se tam činnosti, které za provozu vykonávat nelze. Jsou spojené s minerální vodou v pitných stojáncích a akumulační nádrží na takzvaném pódiu Vřídelní kolonády, kde jsou rozvody, které jindy nemohou být rozebrány. Do Vřídelní kolonády se lázeňští hosté a turisté znovu podívají 4. února 2019. Návštěvníci lázeňského města mají trvale k dispozici Mlýnskou a Tržní kolonádu i Altán pramene Svobody, kde se žádná provozní odstávka neplánuje.
VřídloSpodní i horní části betonů Vřídelní kolonády byly neustále vystavené náročnému prostředí plnému kysličníku uhličitého, až to nevydržely. Zástupci radnice nyní společně s několika odborníky promýšlí postup opravy. Poslední statický posudek definuje, že havarijní stav už neexistuje, havárie totiž nastala.

Problémy jsou zejména se stropem, který odděluje podzemní část budovy od síně, ve které původně vyvěralo Vřídlo. Ten je v podstatě neopravitelný běžnými sanačními postupy. Špatně jsou na tom ale také tamní skleněné tabule a konstrukce, které je drží. Do této části kolonády návštěvníci nesmějí už od roku 2016. Vedení města chce v první řadě opravit konstrukce a stop, tak aby ve Vřídelní síni vznikla nová podlaha i s novou vřídelní mísou. Budou se opravovat také skla a mramory, nastane i generální úklid tam, kde se přes rok pohybují lidé.

VřídloAž bude kolonáda opravená (cca během jednoho roku), chce do ní vedení města Vřídlo vrátit. Nejteplejší pramen totiž vyvěrá před budovou, do síně je zakázaný vstup. Po obnově by měla kolonáda sloužit zhruba deset let, podoba nové vzejde z architektonické soutěže, kterou připravuje Kancelář architektury města.

Vřídelní kolonáda byla vystavěna podle návrhu architekta Jaroslava Otruby na přelomu šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století na místě litinové kolonády ze 70. let devatenáctého století. Po technické stránce ke špatnému stavu části kolonády došlo tak, že výstavba objektu v sedmdesátých letech nezohlednila agresivitu prostředí, ve kterém se budova a zejména suterén nachází.
Vřídlo Karlovy Vary Příroda

Vřídlo Karlovy Vary

Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C. Gejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů.

Sadová kolonáda v Karlových Varech Památky

Sadová kolonáda v Karlových Varech

Sadová kolonáda, od vídeňských architektů Fellnera a Helmera, sloužila na konci 19. století jako promenáda Blanenského pavilonu. Pavilon byl sice v šedesátých letech 20. století zbourán, ale litinová kolonáda, naštěstí stojí dodnes.

Zámecká kolonáda v Karlových Varech Památky

Zámecká kolonáda v Karlových Varech

Zámeckou kolonádu byste našli nad kolonádou Tržní. Má dvě části: kolonádu Horního pramene a kolonádu Dolního pramene. Kolonáda Horního pramene je volně přístupná veřejnosti a zastřešuje Zámecký horní pramen. Kolonáda Dolního pramene je zpřístupněna pouze klientům Zámeckých lázní.

Tržní kolonáda v Karlových Varech Památky

Tržní kolonáda v Karlových Varech

Bohatě vyřezávaná, dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu byla postavena v letech 1882 – 1883 podle projektu slavných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. V interiéru kolonády naleznete tři minerální prameny – Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen.

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech Lázně a wellness

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech

Kolonády v Karlových Varech byly budovány za účelem spojení pití vody přímo u pramene s klidnými procházkami. Slouží také jako ochrana před nepříznivým počasím. Největší kolonáda Karlových Varů v sobě ukrývá pět minerálních pramenů. Nově zd ebyla otevřena také horní terasa.

Další aktuality