ÚvodAktualityJak se chovat na sjezdovkách? Desatero pravidel FIS
Zimní sporty

Jak se chovat na sjezdovkách? Desatero pravidel FIS

  • 1. října 2021
Znáte 10 pravidel FIS pro chování na sjezdových tratích? Jedná se o vůbec první závaznou zákonnou úpravu chování lyžařů na sjezdovkách v České republice, která byla vydána již k roku 2009, ale troufáme si říci, že je četli jen málokdo. Před zahájením zimní sezóny je tak připomínáme všem lyžařům a snowboardistům, kteří se letos opět chystají na svah.

FIS pravidla chování na sjezdovce

Lyžování1. Mějte ohled na ostatní lyžaře

Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.
 

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy

Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům jakož i hustotě provozu.
 

lyžování předjíždění3. Volba jízdní stopy

Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.
 

4. Předjíždění

Předjíždět se může ze shora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.
 

lyžování lysá hora5. Vjíždění a rozjíždění

Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.
 

6. Zastavení

Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.
 

lyžování7. Stoupání a sestup

Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.
 

8. Respektování značek

Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.
 

lyžování první pomoc9. Chování při úrazech

Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.
 

10. Povinnost prokázání se

Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

Lyžaři a snowboardisté musí dodržovat na sjezdovkách deset pravidel Mezinárodní lyžařské federace (FIS) pro chování na sjezdových tratích. Lyžařské desatero je součástí normy spadající pod novelu zákona o některých podmínkách podnikání a výkonu činností v oblasti cestovního ruchu. Ten, kdo lyžařské desatero poruší, může být ze svahu vykázán.

10 tipů na nejlepší sjezdovky v Krkonoších

10 tipů na nejlepší sjezdovky v Krkonoších

Krkonoše jsou pro milovníky zimních sportů jako stvořené. Sjezdové lyžování zde má nejdelší tradici u nás, první obloučky na dobových ski se učili roku 1892 zaměstnanci hraběte Jana Harracha, který lyže do českých zemí přinesl. Nejstarší českou sjezdovku hledejte v Peci pod Sněžkou, Rokytnice nad Jizerou zase nabízí lyžařům nejdelších sjezdovou trať v Krkonoších (3185 m). V našich tipech objevíte ta nejlepší zimní střediska našich nejvyšších hor. Užijte si krkonošské sjezdovky!

První novinky českých skiareálů pro zimní sezónu 2020/21

První novinky českých skiareálů pro zimní sezónu 2020/21

Začátek října obvykle využívají lyžařská střediska k vyhlášení novinek, které si připravila pro lyžaře na novou sezónu. Letos, kdy se vše podřizuje zvláštnímu režimu souvisejícímu s pandemií koronaviru, nebudou nové projekty takového rozsahu jako v minulých letech, přesto se zimní návštěvníci našich hor mohou těšit na zajímavé projekty některých horských středisek.

Lyže, kite, psí spřežení: přehled adrenalinových tipů, kam za zimními sporty

Lyže, kite, psí spřežení: přehled adrenalinových tipů, kam za zimními sporty

Česká republika se pyšní špičkově vybavenými horskými středisky nabízejícími kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i kvalitní technické zázemí. Na své si přijdou všichni milovníci zimních sportů od začátečníků po pokročilé, od lyžařů přes snowboardisty a běžkaře, až po vyznavače méně tradičních disciplín jako jsou například snowtubing, snowkiting, skijöring, jízda se psím spřežením nebo chůze na sněžnicích.

Kam na lyže v Česku? Vyberte si z nejlepších tuzemských sjezdovek

Kam na lyže v Česku? Vyberte si z nejlepších tuzemských sjezdovek

Patříte k milovníkům sjezdového lyžování a hledáte tipy na ty nelepší sjezdovky u nás? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, která vám nabídnou nejdelší sjezdovky a nejlépe vybavená střediska. Vybírat můžete ze ski areálů v Krkonoších, na Šumavě, v Jeseníkách, Beskydech a na dalších místech v našich horách, kde leží aktuálně nejvíce sněhu. Užijte si skvělé lyžování!

Kam na sjezdovky i běžky v Jeseníkách?

Kam na sjezdovky i běžky v Jeseníkách?

Milovníci sjezdového lyžování mají v tuto dobu v Jeseníkách na výběř sedmnáct různých lyžařských středisek. Nejvíce sněhu je tradičně na Pradědu (90 cm přírodního sněhu), dobře jsou na tom i Kouty nad Desnou či Karlov pod Pradědem. Příznivci běhu na lyžích se mohou vydat na upravené okruhy z Ovčárny, Červenohorského sedla či z Ostružné.

Den na sněhu – máte na výběr: Pustevny, Radhošť nebo Kopřivnice Zimní sporty

Den na sněhu – máte na výběr: Pustevny, Radhošť nebo Kopřivnice

Celodenní aktivní program na sněhu – pod vedením zkušeného instruktora.