ÚvodAktualityRok 2024: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety
Rok 2024: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Rok 2024: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Poslechněte si audio verzi článku
Stejná situace se sice opakuje každých sedm let, přesto je to pokaždé velmi zásadní otázka: kolik bude příští rok volných dní? Kolik prodloužených víkendů nás čeká a kdy budou Velikonoce? Rok 2024 v tomhle ohledu vychází velmi dobře – svátky prodlouží hned čtyři letošní víkendy! Naplánujte si volno a pak si ho užijte do poslední minuty.
Dobří počtáři si už dávno spočítali, že díky státním svátkům máme každý rok k dobru nanejvýš jedenáct a nejméně osm volných dnů. Rok 2024 přinese čtyři prodloužené víkendy, tedy o jeden méně než předchozí rok. Státní svátky letos o den prodlouží volno jednou v lednu, jednou v červenci a jednou v říjnu. Připravte se tedy na dlouhé i krátké výlety.
 

1. leden: volno vyjde na pondělí

První lednový den si připomínáme nejen Nový rok, ale také Den obnovy samostatného českého státu. Rok 2024 začíná pondělím, a prodloužený víkend se tak protáhne mezi dva různé roky. Opět si připomeneme výročí 31 let od rozdělení Československa. V zahraničí se o rozdělení Československa psalo jako o sametovém rozvodu: bez problémů, vášní a nepokojů se stalo pozitivním příkladem pro země, kde to národnostně skřípe. Zavzpomínat na "staré časy", dát si sraz se slovenskými přáteli anebo vyrazit na místo, které stále Česko a Slovensko spojuje – to vše můžete udělat právě 1. ledna 2024.
 

5. února až 17. března: pololetní a jarní prázdniny

děti zimaDěti z kraje roku potěší pololetní prázdniny, které letos vyjdou na pátek 2. února 2024. Pololetní vysvědčení se ale předává již ve středu 31. ledna. Jarní prázdniny pak krátce na to proběhnou v období od 5. února až 17. března.

Pololetky s dětmi oslavíte třeba výletem do zoologické zahrady, které mívají zlevněné vstupné pro školáky – bývá tomu tak například v Zoo Zlín, Zoo Děčín, Zoo Jihlava či Zoo Tábor. Za koňmi se vypravte do Kladrub nad Labem, tady probíhá každoročně oblíbená akce V pololetí koně letí. Dobrým tipem jsou i aquaparky, které dětem většinou taktéž nabízejí výhodné vstupné. Během jarních prázdnin se můžete vydat na pěkný výlet do přírody třeba na běžkách, na svahy lyžařských středisek anebo na zimní prohlídky hradů a zámků.
 

29. března až 1. dubna: Velikonoce

VelikonocePříjemnou jistotou jsou v každoročním kalendáři Velikonoce: pokaždé totiž přinesou dva dny volna, Velký pátek a Velikonoční pondělí. Jejich nevyzpytatelnost ale spočívá v tom, že mají pohyblivý termín. V roce 2024 Velikonoce připadají na neděli po prvním jarním úplňku, což bude na přelomu března a dubna. Takové termíny Velikonoc přináší většinou už příjemné jarní počasí a nejvýznamnější křesťanský svátek si tak lze užít třeba na dlouhých procházkách v probouzející se jarní přírodě anebo při hledání zajímavých křížů a křížků. Pestré velikonoční programy každoročně chystají třeba v Muzeu lidových staveb v Kouřimi nebo ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, na zámku Sychrov anebo v Hluboké nad Vltavou. Tam kromě krásného zámku objevíte Velikonoční stezku s obřími vejci (bývá instalovaná od začátku dubna do konce května) a ještě se můžete zastavit v zoologické zahradě.

Velikonoce 2024 ale přinesou jednu kuriozitu: Velikonoční pondělí vychází na 1. dubna, a tradiční pomlázku tak budou doprovázet aprílové vtipy. K podobné situaci naposled došlo v roce 2013.
 

1. a 8. května: v roce 2024 volné středy    

jaroLoni jsme si užili dva parádní květnové prodloužené víkendy, letos ale jak Svátek práce 1. května, tak Den vítězství 8. května 2024 připadají na středy. Májové výlety tak plánujte spíš jako jednodennívýpravy ven anebo například na Slavnosti svobody – 79. výročí osvobození Plzně americkou armádou. Pěkné bude také Májové setkání na Hraničním vrchu, Zubrnický jarmark či den plný barev, zábavy a radosti v Českých Budějovicích nazvaný Barvám neutečeš!
 

5. a 6. července: prodloužený víkend

létoDalší dobrá zpráva: Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5. července) vychází v roce 2024 na pátek, Den upálení mistra Jana Husa (6. července) vychází v pak na sobotu. To je ideální čas pro prodloužený víkend. Na portálu Kudy z nudy najdete spousty tipů na výlet do míst, kde Cyril s Metodějem působili anebo kde se pořádají akce na jejich počest. Totéž platí pro teologa, kazatele a církevního reformátora Jana Husa: s ním se můžete vydat třeba do Husince, na Kozí hrádek anebo k Husově kazatelně. Ne, nemyslíme tu v Betlémské kapli, ale vůbec největší český viklan nad Žemličkovou Lhotou na Petrovicku, místo jako stvořené pro fajn letní výlet.
 

28. září: svatováclavský podzimní svátek vychází na sobotu

václavKonec září se ponese v duchu oslav Dne české státnosti, který nám připomene osobnost sv. Václava. Slaví se 28. září, které v roce 2024 vychází na sobotu. Žádné volno ani prodloužený víkend se tak nekonají, ale protože počasí v té době bývá ještě laskavé, určitě si vyberete z našich svatováclavských výletů. Vypravte se třeba do Staré Boleslavi (každoročně se zde odehrává Národní svatováclavská pouť), k rotundě na Budči anebo do míst, kde spí svatováclavská vojska! Každoročně se chystá také Svatováclavská jízda Mladou Boleslaví, v mnoha městech jsou oblíbenu kratochvílí svatováclavské jarmarky.
 

28. říjen: slavnostní chvíle o prodlouženém víkendu

pražský hradV roce 2024 připadne 28. říjen Den vzniku samostatného Československa na pondělí, a můžeme se tedy těšit na prodloužený víkend. O program nemusíte mít obavy, tradičně bývá otevřeno na mnoha místech. Některé hrady a zámky pořádají poslední prohlídky, spousty míst rovněž chystají mimořádný program k oslavám vzniku Československé republiky anebo nabízejí vstup zdarma. Tradičně tomu tak bývá ve Valdštejnském paláci v Praze, kde sídlí Senát ČR, v Rezidenci primátora hl. m. Prahy, otevřený je většinou také Magistrát hl. m. Prahy na Mariánském náměstí nebo Škodovy salonky ve Škodově paláci (Magistrát hl. m. Prahy v Jungmannově ulici). Občas se otevřou i vládní vily a paláce, na návštěvu zve i Benešova vila nebo Poslanecká sněmovna.
 

17. listopad: svátek vychází na neděli

Podzim 2024 volnu příliš nepřeje, Den boje za svobodu a demokracii vychází na neděli 17. listopadu!

Velké oslavy se tradičně odehrávají v Praze na Národní třídě, v Plzni, Brně, Hradci Králové, Ostravě a dalších velkých městech, vybrat si můžete i z aktualizovaného přehledu akcí na portálu Kudy z nudy.
 

Vánoce a Silvestr: v roce 2024 můžete mít celý volný týden

I poslední dny roku 2024 budou přát pracovnímu klidu uprostřed týdne. Letošní Vánoce nám totiž dopřejí několik volných dnů: Štědrý den 24. prosince je v úterý, první svátek vánoční 25. 12. bude ve středu a druhý svátek vánoční 26. 12. pak přijde na řadu ve čtvrtek. Pokud si vezmete volno v pondělí 23. prosince a v pátek 27. prosince, můžete mít devět dní v kuse odpočinku. Podobně na tom bude Silvestr (úterý 31. prosince) a Nový rok 2025 (středa 1. ledna).

Se svátečními výletními tipy si nelámejte hlavu: jako vždy budou otevřeny vánoční trhy, v kostelech si prohlédnete rozličné betlémské scény a vánoční prohlídky nabídnou mnohé hrady, zámky a kláštery. Přejeme všem, aby byl rok 2024 veselý, šťastný, úspěšný a plný skvělých výletů!
Šťastná desítka: místa, kde je hezky a dobře se tam žije

Šťastná desítka: místa, kde je hezky a dobře se tam žije

Víte, že 20. března se slaví každoročně po celém světě Mezinárodní den štěstí? A kde se v Česku žije nejlépe? Na to se každý rok snaží najít odpověď řada žebříčků a anket. Jednou z nich je i Index kvality života sestavený projektem Obce v datech. Ten porovnává kvalitu života na základě veřejně dostupných dat 206 obcí. Někdo má to štěstí, že v nich žije, ostatním mohou tato města posloužit jako inspirace, kam se vypravit na zajímavý výlet. Porovnává se celkem 29 ukazatelů, mezi kterými jsou například úroveň zdraví, prostředí a dostupnost zdravotní péče, optimální materiální podmínky, dostatečnost služeb, ale také i vztahy mezi lidmi. Opakovaně v žebříčku kvality života v obcích vedou středočeské Říčany. Kudy z nudy vám představí první desítku míst, která se drží na předních pozicích.

50 tipů na víkend z celého Česka

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (23.11. – 24.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024, Mušketýři v Plzni – Mansfeld dobývá město, Ostravské Vánoce 2024, 100 let Vánočního stromu republiky, Napoleon v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!

Kam na lyže v Česku? Vyberte si z nejlepších tuzemských sjezdovek

Kam na lyže v Česku? Vyberte si z nejlepších tuzemských sjezdovek

Patříte k milovníkům sjezdového lyžování a hledáte tipy na ty nelepší sjezdovky u nás? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které vám nabídnou nejdelší sjezdovky a nejlépe vybavená střediska. Vybírat můžete ze ski areálů v Krkonoších, na Šumavě, v Jeseníkách, Beskydech a na dalších místech v našich horách, kde leží aktuálně nejvíce sněhu. Užijte si skvělé lyžování!

50 tipů na nejlepší skiareály a sjezdové lyžování

50 tipů na nejlepší skiareály a sjezdové lyžování

Také jste si oblíbili sjezdové lyžování a hledáte ty nelepší terény u nás? Kudy z nudy vám tentokrát přináší tipy na místa, která vám nabídnou nejdelší sjezdovky a nejlépe vybavená střediska. Vybírat můžete ze ski resortů a ski areálů v Krkonoších, Jizerských, Orlických i Krušných horách, na Šumavě, v Jeseníkách, Beskydech a na dalších místech, kde bývají ideální sněhové podmínky. Užijte si prima den na svahu v zimní sezóně 2024/2025!

Kam na běžky s dětmi?

Kam na běžky s dětmi?

Jestliže patříte k milovníkům bílé stopy a tuto svou zálibu sdílíte i se svými dětmi, nechte se inspirovat, kam s nimi vyrazit na přiměřeně náročné trasy, dle jejich věku. V našem přehledu naleznete tipy na běžkařské výlety do oblastí, kde není nutné překonávat velké převýšení a lze si vybrat z několika různě dlouhých okruhů. Tak namažte běžky a hurá do stopy!

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Společné slavnosti na Velké Javořině, Slovenská strela, Trojmezí u Hrčavy, horské hřebeny Javorníků a Bílých Karpat, stavby architekta Dušana Jurkoviče nebo řeka Morava u Slovanského hradiště v Mikulčicích: to je jen malý výběr z mozaiky míst a zážitků, které nás spojují se Slovenskem.

Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka vás okouzlí v každé roční době

Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka vás okouzlí v každé roční době

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít krásný podzim i romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech. Mapa hradů a zámků vám napoví cíle pro atraktivní výlety.

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

Co podniknout v Praze? Užijte si dlouhé procházky zahradami, v parcích, úžasné výhledy a brouzdání starým městem... Vydejte se na krásnou procházku a užívejte si něžné paprsky slunce i zasněnou romantiku uprostřed překrásného hlavního města. Vydat se můžete i do okrajových částí Prahy, kde si užijete volný čas v parku, pozorováním fauny a flóry či jiným příjemným způsobem.

50 tipů, kam vyrazit na běžky

50 tipů, kam vyrazit na běžky

Letošní sezóna je, jak se zdá, běžkařům nakloněná a paní Zima ukazuje milovníkům bílé stopy vlídnou tvář – na horách připadl nový sníh a teploty se drží pod bodem mrazu. Tento rok se sněhové nadílky dostalo i níže položeným místům, záleží už tedy jen na tom, jak jsou v které oblasti upraveny stopy. Projeďte se zasněženou přírodou – na upravených tratích si zaběžkujete na vrcholech Krkonoš, Jeseníků, Jizerských hor, Krušných hor a dalších oblastech. V níže položených místech sice bude nutné stopu prošlápnout, ale nevšední pohledy na místa, která obvykle sníh nepokrývá, určitě stojí za to. Nechejte se inspirovat běžkařskými tipy Kudy z nudy!

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

Nevíte, co s načatým dnem? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které budou tentokrát lákat na výlet turisty z Ostravy a okolí. Snad nikde nenajdete tolik pozoruhodných technických památek jako v Ostravě – rozhlédněte se po nich třeba z haldy Ema nebo z vyhlídkové věže Nové radnice! Vedle dolu Michal a Hornického muzea v areálu Landek parku si zaslouží pozornost bývalý průmyslový areál dolních Vítkovic. Kdo má raději procházky v přírodě ocení tipy na rozhledny, naučné stezky, přírodní zajímavosti a další místa.

100 tipů na nejkrásnější vyhlídky v Česku

100 tipů na nejkrásnější vyhlídky v Česku

Také se rádi na svých toulkách přírodou kocháte panoramatickými výhledy? Potom se nechejte inspirovat našimi tipy, které vám přináší přehled nejzajímavějších přírodních vyhlídek v celé České republice. Vybírat můžete z pohledů na meandry řek, skalní města či hřebeny našich hor.

100 tipů na výlet na hrady, tvrze a zříceniny v Česku

100 tipů na výlet na hrady, tvrze a zříceniny v Česku

Hrady, tvrze a hradní zříceniny jsou němými svědky naší historie, kultury, bitev i rozmachu. Kam se vydat na zajímavý výlet vám poradí náš výběr tipů pro inspiraci na cestování ve dvou, s dětmi nebo s kamarády. Mapa hradů a zámků vám usnadní cestování po Česku.

Oslavte svátek svatého Václava zajímavým výletem

Oslavte svátek svatého Václava zajímavým výletem

Český kníže sv. Václav byl zavražděn ve Staré Boleslavi 28. září 935. Pozůstatky zavražděného kralevice leží na Pražském hradě v katedrále sv. Víta ve svatováclavské kapli. Svatý Václav je hlavním zemským patronem a den výročí jeho zavraždění se od roku 2000 slaví jako státní svátek – Den české státnosti. Oslavte i vy tento mladý svátek výletem do míst, která jsou se svatováclavskou legendou spojena anebo vyrazte za zajímavou kulturní akci. Z tipů portálu Kudy z nudy si jistě vyberete.

Den upálení mistra Jana Husa – poznejte místa, která jsou s mistrem Janem spojena

Den upálení mistra Jana Husa – poznejte místa, která jsou s mistrem Janem spojena

Mistr Jan Hus má v našich dějinách neopomenutelné místo. Významný teolog, kazatel a středověký církevní reformátor, jehož učení dalo vzniknout husitskému hnutí a započalo reformu tehdejší církve, byl pro své názory upálen dne 6. července 1415 v německé Kostnici. Jeho památku můžete uctít výletem do míst, kde Jan Hus kázal nebo pobýval před svou osudnou cestou do Kostnice.

Den slovanských věrozvěstů: oslavte svátek Cyrila a Metoděje pěkným výletem

Den slovanských věrozvěstů: oslavte svátek Cyrila a Metoděje pěkným výletem

Každoročně se u nás 5. července slaví Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Připomínáme si tak bratry ze Soluně, kteří přišli na Velkou Moravu v roce 863 a prosadili staroslovanštinu jako jazyk, ve kterém se sloužily mše. Cyril pro nás západní Slovany navíc vytvořil speciální písmo, zvané hlaholice. Jejich úspěšnou misi si můžete připomenout pěkným výletem na místa, kde Cyril s Metodějem působili anebo účastí na některé z populárních poutí, které se na jejich počest pořádají.

Tipy, kam za památkami první republiky

Tipy, kam za památkami první republiky

Víte k jakému historickému období se hlásí Česká republika ve své ústavě? Éra první republiky je u nás dodnes chována ve velké úctě jako jedno z mála poklidných období rozvoje našeho státu. Navštivte památky, které toto období připomínají. Na výběr máte například prvorepublikové turistické trasy, vrcholové chaty, slavné stavby či posezení v kavárně, která pamatuje slavné osobnosti první republiky.

50 tipů na výlety za nejkrásnějšími vodopády Česka

50 tipů na výlety za nejkrásnějšími vodopády Česka

Věděli jste o tom, že se naše země může pochlubit více než stovkou větších i menších vodopádů? Co do mohutnosti je samozřejmě nelze srovnávat se světovou konkurencí, na Niagaru či Viktoriiny vodopády sice nemáme, ale co do romantického kouzla či zajímavosti vzniku rozhodně srovnatelné jsou. Udělejte si pěkný výlet za některým z nich.

100 tipů na procházku do přírody

100 tipů na procházku do přírody

Příjemné počasí láká k procházkám do přírody, do lesa, botanické zahrady či k horským túrám. Vydejte se Českem na netušená místa a za krásami české přírody po naučných stezkách, poznejte nejen čtyři národní parky ale i desítky a stovky dalších nečekaně krásných míst. Nechte se inspirovat krásami naší přírody a přeneste si radostnou náladu domů.

100 tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy

100 tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy

Tipy na výlet v okolí Prahy nabízí kratší i delší procházky přírodou, návštěvy vyhlídek, tradičních cílů i málo známých míst. Pokud vás slunečný den láká vyjít si někam na výlet nebo vás neodradí nepřízeň počasí, nechejte se inspirovat našimi tipy, kterými vás budeme lákat na vycházku ve Středočeském kraji. Čekají na vás naučné stezky, přírodní zajímavosti a spousta dalších míst, stačí si jen vybrat.

50 tipů, kam na výlet v okolí Brna

50 tipů, kam na výlet v okolí Brna

Pokud jste z Brna a okolí, jistě se vám budou hodit naše tipy, které se zaměří na oblast v těsném sousedství moravské metropole, Moravského krasu, Pálavy, Lednicko-valtického areálu a Podyjí. Vyberete si z výletů pro fandy přírody, historie i skvělé gastronomie.

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

Odhadnete, která místa v České republice si turisté nejvíce oblíbili? Nejnavštěvovanějším turistickým cílem byl v roce 2023 Pražský hrad, lanová dráha na Petřín, Zoo Praha, aquapark AquaPalace Praha v Čestlicích a Dolní Vítkovice v Ostravě. V oblíbených tipech najdete řadu dalších lákadel: například Adršpašské skály, Plzeňský Prazdroj, Zoo v Olomouci, poutní areál Svatá Hora v Příbrami, zábavní park Mirakulum, Sky Bridge 721 nebo Termály Losiny. Celkově je přehled top aktivit velmi rozmanitý a lze v něm najít širokou škálu cílů z celé ČR.

Tipy na jarní toulání přírodou pro fotografy

Tipy na jarní toulání přírodou pro fotografy

Jarní měsíce jsou pro milovníky fotografování, kteří se rádi toulají přírodou s foťákem na krku, velmi atraktivním obdobím. Lze fotit první jarní kvítka, jako jsou sněženky, bledule, koniklece nebo šafrány, jarní tání dá vyniknout zurčícím vodopádům a skalní vyhlídky ještě nejsou zakryté mladým listovím. Dnes vám tedy přinášíme několik tipů na místa, která se budou všem fotografům určitě líbit. Nechte se inspirovat a udělejte si výlet do přírody.

Kde v Česku najdete nejkrásnější zimní vyhlídky?

Kde v Česku najdete nejkrásnější zimní vyhlídky?

Máte rádi výlety do přírody spojené s pěkným pohledem na okolní krajinu? Pak by se vám mohly líbit naše tipy za pěknými výhledy v zimním období. Můžete si vybrat majestátní rozhledny, přírodní vyhlídky tyčící se vysoko nad řekami anebo pořádný výšlap na některé z našich nejvyšších hor.

Česko je kniha lesů, vod a strání aneb co byste měli nejen v létě navštívit

Česko je kniha lesů, vod a strání aneb co byste měli nejen v létě navštívit

Co bychom to byli za portál specializující se na trávení volného času, kdybychom vám nepřinesli pár zaručených tipů na výlet do přírody! Dnes vám proto nabízíme tipy na ty nejlepší vyhlídky a trasy, a přitom se vsadíme, že zdaleka ne všechny budete znát. A víte co? Počítejte s námi, kolik z nich budete znát i bez naší nápovědy.

Den boje za svobodu a demokracii: připomeňte si místa spojená se 17. listopadem

Den boje za svobodu a demokracii: připomeňte si místa spojená se 17. listopadem

17. listopad, který je Dnem boje za svobodu a demokracii, současně také Mezinárodním dnem studentstva, si každoročně připomínáme řadou zajímavých akcí. Svátek však můžete pojmout také jako skvělou příležitost k návštěvě historicky významných míst, kudy se doslova ubírala historie – jsou jimi například Václavské náměstí, Albertov, Národní třída... a řada dalších. Mnoho zajímavých míst objevíte také mimo Prahu – znáte jihlavské klíče anebo Disidentskou stezku v Krkonoších?

50 tipů na dovolenou na venkově

50 tipů na dovolenou na venkově

Žijete ve městě a nostalgicky vzpomínáte na prázdniny u babičky na venkově, kde se na dvorku popelily slepice a na postelích ležely nacpané duchny? S Kudy z nudy máte možnost vrátit se zpět do dětství a znovu ochutnat pravý život na venkově. Přinášíme vám tipy na místa, kde můžete prožít svou dovolenou netradičně v tradičním prostředí.

50 tipů, jak poznat české baroko

50 tipů, jak poznat české baroko

Česká barokní krajina, kostely, statky, zámky, usedlosti, ale i drobné sakrální stavby, patří podle některých kunsthistoriků k nejcennějšímu příspěvku, který v oblasti kultury dala Česká země celému světu. Ne nadarmo je soubor našich barokních památek tím nejrozsáhlejším památkově chráněným souborem u nás a nikoli nadarmo chrání jeho notnou část i UNESCO. Nejvýznamnějšími barokními architekty byli Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové a tvůrce tzv. barokní gotiky Jan Blažej Santini Aichel. Matyáš Bernard Braun je autorem alegorických soch ctnostní a neřestí v Kuksu. Jan a Ferdinand Maxmilián Brokofové osadili sochami světců Karlův most. Světového věhlasu dosáhli malíři Karel Škréta, Petr Brandl a Václav Vavřinec Reiner. Inspirujte se na Kudy z nudy a vydejte se poznat období, které pozměnilo ráz naší krajiny.