ÚvodAktualityJeskyně Na Špičáku zve na prohlídky i během zimy!
Příroda

Jeskyně Na Špičáku zve na prohlídky i během zimy!

  • 10. ledna 2024
Se startem roku 2024 přináší jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku další sérii garantovaných zimních prohlídek. Do podzemního labyrintu se mohl turista v průběhu ledna, února a března podívat už dříve, jenže si musel vstup dopředu telefonicky nebo mailem zajistit. Od loňska se však může kdokoliv vypravit do jeskyně i bez objednávky, a to každý čtvrtek, vždy v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně patří k nejstarším písemně doloženým ve střední Evropě. Čtyři sta metrů dlouhý labyrint chodeb a puklin ukrývá restaurované nápisy a unikátní renesanční malby, které se v podzemních prostorách dochovaly jako svědectví časů dávno minulých. Nejcennější výjevy se nacházejí v tzv. Kalvárii, nejzáhadnějším místě celé jeskyně.

Jeskyně Na ŠpičákuPřijeli jste do Jeseníků na zimní pobyt a nevíte, co s ohledem k nedostatku sněhu dělat? Vyrazte do jeskyně Na Špičáku! Přírodní památka se otevírá všem zájemcům každý čtvrtek v 10, 12 a 14 hodin. Vstupenky na zimní prohlídky si lze koupit jak na internetu (na odkazu caves.cz/online), tak přímo i těsně před prohlídkou v pokladně jeskyní. Na prohlídku není nutná rezervace.

Tajemné podzemí poblíž lomu takzvaného supíkovického mramoru je turistům přístupné už od roku 1885. Z dosud známé celkové délky 410 metrů návštěvníci procházejí 220 metrů chodeb a síní. Kromě jedinečných srdcových chodeb byste mohli zahlédnout třeba i spící netopýry. Musíte mít ale velké štěstí – místy, kde drtivá většina letounů hibernuje, návštěvní trasa nevede. Lidé by tak tyto létající savce neměli během zimního spánku vůbec rušit. Aby měli netopýři v zimě klid jsou prohlídky jeskyně koncentrovány pouze do jediného dne.


Úkryt pronásledovaných, tajné obřady a Jan Ámos Komenský

Špičák nápisyJeskyně Na Špičáku sloužila od nepaměti za úkryt lidem pronásledovaným církví nebo zákonem, ale také poskytovala útočiště a bezpečí obyvatelstvu v průběhu tatarských a tureckých nájezdů, napoleonských a pruských válek a dalších událostí. O tom, že jeskyně byla velmi silně frekventovaná, svědčí hojné staré nápisy české, německé a francouzské a také letopočty, z nichž nejstarší pocházejí z let 1519, 1564 a 1613. Byly na stěny psány přírodními barvami (uhlem, rudkou nebo tuhou), ale také tesány, ryty či vyškrabovány. Jako jediná jeskyně v Česku tak ukrývá historický poklad nevyčíslitelné hodnoty – během výzkumu tu našli vědci kolem 4 000 nápisů a maleb!

Podle pověsti se v jeskyni po bitvě na Bílé hoře ukrývali na cestě do exilu Čeští bratři, kteří si zde zřídili primitivní modlitebnu. Zcela vyloučit se nedá také domněnka, že při svém putování do polského Lešna navštívil jeskyni Jan Ámos Komenský. Snad tehdy použil prastarou obchodní cestu ze Slezska do Polska, na jejímž nejvyšším bodě jeskyně leží.


Nejzáhadnějším místem je Kalvárie

KalvárieKalvárie je historicky nejzajímavější, ale také nejzáhadnější místo celé jeskyně. Křižovatka hlavní chodby s  touto chodbou obdržela své jméno podle kříže s Ukřižovaným, u jehož paty klečí dvě modlící se postavy. Výjev, jehož autora už nikdo neodhalí, představuje Adoraci Kříže. Po pravé Kristově ruce je osoba kléru, tedy biskup či arcibiskup a po levé straně Krista je znázorněna osoba světská, tedy donátor. Lidé se tu věnovali tajným náboženským a kultovním obřadům. Snad právě proto zde uvidíte mnoho zajímavých symbolů – kříže, půlměsíce i figurální malbu.

Poprvé zdejší nápisy studoval v roce 1886 frývaldovský vlastivědný pracovník Adolf Kettner. Mnohem podrobnější průzkum provedl v roce 1953 Josef Skutil. V roce 2017 byl zahájen průzkum, klimatická měření a rozbory vzorků v laboratořích a roku 2019 restaurátoři začali zachraňovat unikátní renesanční malbu z 16. století. Je ukrytá v podzemním labyrintu a vlivem tamního klimatu výrazně trpí.

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě Příroda

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory se nacházejí severně od města Jeseník. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem, z jihu Hrubým Jeseníkem. Hlavní hřeben leží na Česko-Polské hranici, odkud Rychlebské hory pokračují do Polska.

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě Příroda

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě

Jeskyně Na Špičáku patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let).

Výlety pro samotáře v Jeseníkách: objevte zajímavosti Rychlebských hor

Výlety pro samotáře v Jeseníkách: objevte zajímavosti Rychlebských hor

I když Jesenicko patří k oblíbeným turistickým destinacím, dají se zde objevit kouty téměř liduprázdné. Jedním z těchto míst mohou být Rychlebské hory, dosud málo známé pohoří mezi Králickým Sněžníkem a Jeseníky. Pokud vás láká neporušená příroda, kde nepotkáte zástupy turistů, jsou pro vás Rychlebské hory ideálním cílem.

Další aktuality

Sváteční program s historickým tržištěm připravili na Helfštýně

Sváteční program s historickým tržištěm připravili na Helfštýně

4. červenec 2024 15:00
Památky, Olomoucký kraj
Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Olomouckém kraji

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Olomouckém kraji

4. červenec 2024 13:00
Letní sporty, Olomoucký kraj
Za vůní levandule se vydejte do Bezděkova

Za vůní levandule se vydejte do Bezděkova

3. červenec 2024 8:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj
Oblíbená turistická trasa na Šerák prochází kvůli erozi úpravou

Oblíbená turistická trasa na Šerák prochází kvůli erozi úpravou

13. červen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Javornicko a do Paczkowa

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Javornicko a do Paczkowa

5. červen 2024 10:07
Památky, Olomoucký kraj
10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Olomouckém kraji

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Olomouckém kraji

29. květen 2024 7:43
Zážitky, Olomoucký kraj