ÚvodAktualityUž jste byli v pražském Židovském muzeu?
Památky

Už jste byli v pražském Židovském muzeu?

Židovské muzeum v Praze, jedno z nejstarších a kontinuálně existujících židovských muzeí na světě, bylo založeno v roce 1906. Posláním muzea je dokumentovat historii, tradice a zvyky židovského obyvatelstva v Čechách a zachovat cenné umělecké předměty z pražských synagog, zaniklých během asanace pražského židovského ghetta. Pro zájemce má otevřeno denně kromě soboty po celý rok.
ŽidéŽidovské muzeum bylo založeno v roce 1906 jako třetí nejstarší židovské muzeum ve střední Evropě (první vzniklo ve Vídni roku 1895 a o dva roky později i ve Frankfurtu). Jeho sbírky mají obrovskou cenu právě svým regionálním zaměřením – pocházejí z Prahy nebo z českých zemí. Během okupace byl zdejší muzejní spolek rozpuštěn a tehdy začal jeden ze zakladatelů doktor Stein hledat způsob záchrany židovských památek a navrhl zřízení ústředního muzea. Po dlouhých jednáních nacisté projekt schválili, i když zřejmě ze zcela jiných zájmů. Pod stálou hrozbou deportace či zatčení vytvořili pracovníci muzea během dvou let dílo, jaké se za normálních podmínek rodí celá desetiletí. V létě a na podzim 1944 pak byla většina vedoucích pracovníků muzea deportována do Terezína a Osvětimi. Svoji činnost obnovilo muzeum opět po válce.
 
SynagogaŽidovské muzeum spravuje v současnosti v oblasti bývalého pražského ghetta tyto objekty, ve kterých jsou stálé expozice: Maiselovu synagogu, Španělskou synagogu, Pinasovu synagogu a Starý židovský hřbitov, Klausovou synagogu, Obřadní síň (budova pražského Pohřebního bratrstva) a Galerii Roberta Guttmanna.

Muzeum je otevřeno denně, kromě soboty, komentované prohlídky se konají vždy v neděli (kromě židovských svátků) od 11:00 a 14:00 pro českou veřejnost za zvýhodněné ceny v rozsahu 2 – 2,5 hodin. Prohlídky se konají za předpokladu, že se sejdou minimálně 3 zájemci (platící návštěvníci). Cena za osobu se liší podle okruhu: Židovské muzeum v Praze (vč. vstupů do všech synagog Starého Města) 120 Kč, děti 70 Kč. Okruh Pražské Židovské město pořádá Židovské muzeum ve spolupráci s Židovskou obcí v Praze. Pro dospělého vyjde vstupenka na 165 Kč, děti zaplatí 100 Kč.
 

Otevřena je také Jeruzalémská synagoga

Jeruzalémská synagogaNahlédnout je možné také do Jeruzalémské (Jubilejní) synagogy, kterou spravuje Židovská obec v Praze. Nejmladší a zároveň největší synagogální stavba Židovské obce v Praze je zajímavým příkladem secesní stylizace tvarosloví maurského slohu. Její interiér oplývá bohatou malířskou výzdobou ve stylu vídeňské secese. Turistům je otevřena denně mimo soboty a židovské svátky od 10:00 do 17:00 hodin. V pátek se synagoga uzavírá 2 hodiny před začátkem šabatu. Vstupné stojí 150 Kč.

Jeruzalémská synagoga je unikátní tím, že je jedinou z osmi synagog postavených podle projektu W. Stiassneho, ve které se dosud konají pravidelné bohoslužby. Výjimku tvoří pouze válečná léta 1941–1945, kdy zde byl umístěn sklad zabaveného židovského majetku.
Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě Památky

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Jubilejní jeruzalémská synagoga v Praze Památky

Jubilejní jeruzalémská synagoga v Praze

Jubilejní synagoga císaře Františka Josefa I. byla vystavena jako náhrada za zbořené synagogy po asanaci pražského ghetta. Jedná se o nejmladší a zároveň největší synagogu pražské židovské obce. Stavba je zajímavou směsí secese a maurského slohu.

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském Památky

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském

Neobvyklou trojlodní renesanční synagogu s gotickými prvky nechal vystavět v letech 1590 – 1592 primas Židovského města Mordechai Maisel.

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě Památky

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.

Klausová synagoga Památky

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".

Španělská synagoga Památky

Španělská synagoga

Na místě nejstarší pražské židovské modlitebny zvané Stará škola byla v roce 1868 zbudována Španělská synagoga v maurském slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase. Nová expozice mapuje posledních 200 let dějin Židů v českých zemích.

Staronová synagoga v Praze Památky

Staronová synagoga v Praze

Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Další aktuality

V Zoo Praha se narodil další luskoun

V Zoo Praha se narodil další luskoun

4. červenec 2024 14:00
Příroda, Praha
Tipy na víkend v Praze a okolí

Tipy na víkend v Praze a okolí

3. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha
10 tipů na dosud neobjevená místa pražské přírody

10 tipů na dosud neobjevená místa pražské přírody

2. červenec 2024 8:57
Příroda, Praha
Žluté lázně nabídnou o prázdninách letní kino zdarma

Žluté lázně nabídnou o prázdninách letní kino zdarma

30. červen 2024 15:00
Zážitky, Praha
Znáte pět letních bytů prezidenta Masaryka?

Znáte pět letních bytů prezidenta Masaryka?

30. červen 2024 8:22
Památky, Praha