ÚvodAktualityKde to letos lítá? Aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích
Příroda

Kde to letos lítá? Aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

  • 24. července 2024
Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
S čím byste měli počítat? Například že i když se sokolníci snaží dodržet slíbené začátky leteckých ukázek, nemusí se to vždy podařit – je to práce se zvířaty, která si občas postaví hlavu a je jim jedno, že organizace UNESCO před časem zařadila sokolnictví na prestižní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva. Leccos také může pokazit déšť, bouřky nebo větrné počasí. Věřme ale, že všechno bude v pořádku a vy, sokolníci i dravci budete náramně spokojení. Kdo by se ale dravců mohl bát, to jsou vaši domácí mazlíčci; v jejich zájmu je raději nechte doma.
 

Dravci na zámku Lednice

Svěřenci společnosti Zayferus létají v lednickém zámeckém parku již dvacet let; výklad o dravcích je srozumitelný, vtipný, naučný i poutavý a prostorná louka obklopená stoletými duby a divokými lužními lesy je pro sokolnická představení přímo ideální. Najdete ji snadno, u zámku pod skleníkem se dáte doprava a podél vody je to přibližně sedm minut chůze. Nikde jinde se nelétá častěji než v Lednici; představení se koná vždy o víkendech dvakrát denně ve 12 a 14 hodin až do konce října. Nejčastěji uvidíte dravce během letních prázdnin, kdy se představení koná denně kromě pondělí ve 12, 14 a 16 hodin. Kromě klasických ukázek se můžete těšit například na lov motorové vrány nebo terenní auto Aktaban, které táhne kořist a dravci se rozcvičují jejím lovením. Po zhruba hodinovém programu se každý může nechat vyfotografovat s dravcem na ruce a při odchodu pak zaplatíte podle toho, jak jste byli s představením spokojení.
 

Ukázky přeletů dravců a sov v oboře Žleby

Na park pod zámkem Žleby navazuje obora, proslulá chovem bílých jelenů. Její součástí je i takzvaná ukázková obůrka, kde můžete vidět výběhy s muflony, daňky, siky, srnčí zvěří a divočáky, expozici dravců a sov, jeleny při krmení a také sokolnické ukázky. Areál je otevřený denně až do konce září od 10 do 18 hodin, krmení jelenů a ukázky dravců v letu se pořádají v květnu, červnu a září vždy o víkendech od 12 a 15:30, během letních prázdnin pak každý den kromě pondělí ve stejných časech. Vstupenka pro dospělé stojí 100 Kč, pro děti, studenty a seniory 60 Kč, děti do tří let neplatí nic, přímo v areálu obůrky také najdete bufet s občerstvením.
 

Dravci na zámku Milotice

dravci miloticeVýr velký, sova pálená, sokol stěhovavý, sokol lovecký, raroh velký, poštolka obecná, jestřáb lesní, sýček obecný, káně Harrisova, káně lesní a orel skalní na vás jako každý rok čekají i letos v jízdárně u zámku Milotice. S dravými ptáky se můžete vyfotit nebo si vyzkoušet přílet dravce na ruku; pro dospělé je tenhle zážitek za 50 Kč, pro rodinu za 170 Kč. A když už tu budete, nezapomeňte na kostýmové prohlídky – na zámku vám pomohou obléct se do historického kostýmu a v něm se pak půl hodiny můžete procházet francouzskou zahradou, anglickým parkem nebo po nádvoří a fotografovat se dle libosti. Do zámeckých interiérů se v kostýmech nechodí.
 

Landštejnské sovy a dravci

Po deseti letech se letos na hrad Landštejn vrátili dravci a sovy! Setkat se s nimi můžete přímo na hradě Landštejně, kde jsou k zastižení spolu se sokolníkem, panem Janem Brožem. Ten vám své miláčky rád představí a podá vám poutavý odborný výklad o každém z nich, jejich chovu a historii sokolnictví. Dravci si stále na nové prostředí zvykají, proto ještě neprobíhají letové ukázky, ale i tak je návštěva hradních opeřenců velmi zajímavá a určitě se vám bude líbit. Uvidíte například orla skalního, káně Harrisovo, sokola stěhovavého, různé druhy rarohů, poštolku obecnou, luňáka červeného a ze sov kalouse ušatého, sovu pálenou a sýčka obecného. Ptáci jsou k vidění volně na stojánkách u svých boudiček (nejsou uzavřeni v klecích). V odpoledních hodinách asi od 13 do 15:30, v nepravidelných časech, své svěřence pan Brož nechává proletět, což je také velkým zážitkem. Bližší informace zjistíte na webových stránkách hradu.
 

Akce s dravci a sokolníky

  • Od dubna do října můžete přijít na ukázky dravců do plzeňské zoo. Součástí nabídky návštěvníkům Zoo jsou totiž sokolnické ukázky v lochotínském amfiteátru. Probíhají vždy v 11:00 a 14:00 hodin, kromě pondělí. Program ukázek je v délce 35 až 45 minut a zoo prosí návštěvníky, aby pokud možno setrvali po dobu celé ukázky. Po ukázce je možné se s dravcem či sovou vyfotografovat a zájemci si mohou zakoupit také drobné suvenýry (pexeso, magnetku...). V ukázkách se objevují například orel východní, orel mořský, orel královský, výr africký, káně lesní, sokol kříženec a další. Ukázky se nekonají v pondělí a také za špatného počasí!
  • Jindřichovice pod Smrkem chystají srpnové slavnosti nazvané Jindřichovické dny. V sobotu 10. 8. budou na fotbalovém hřišti probíhat od 10:00 do 17:00 ukázky loveckých dravců a sov.
  • Sovinecké šelmování na hradě Sovinci milovníkům přírody 7. až 8. září představí zajímavostí o ochraně přírody, o šelmách v ČR a o záchranných stanicích. Nebude chybět ani sokolnictví.
  • Země živitelka v Českých Budějovicích nabídne v sobotu 25. srpna vystoupení myslivců s dravci v rámci oslav Národních dožínek.
  • Dravci budou k vidění také na výstavě Exotika v Lysé nad Labem, a to koncem října, 25. až 28. 10. 2024.
Sokolnické ukázky v Zoo Plzeň

1. 4.31. 10.
Sokolnické ukázky v Zoo Plzeň

Sokolnické ukázky se konají v Lochotínském amfiteátru jako součást nabídky plzeňské zoo a botanické zahrady. Dravci a sovy jsou k vidění denně, kromě pondělků a dnů, kdy se v amfiteátru konají koncerty. Dopolední ukázky startují v 11:00, odpolední ve 14:00 hodin.

Soví voliéra na Borových Ladech – největší voliéra v Česku Příroda

Soví voliéra na Borových Ladech – největší voliéra v Česku

Venkovní voliéry pro pěvce a skupinu sov běžně žijících na Šumavě. Nad hlavami vám tu bude poletovat dvacet různých sov. Součástí jsou expoziční panely a pozorovací kukátka. Sovy jsou bezplatně zapůjčeny ze zoologických zahrad v Hluboké nad Vltavou a v Plzni.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Země živitelka 2025 v Českých Budějovicích

21. 8.26. 8.
Země živitelka 2025 v Českých Budějovicích

Mezinárodní agrosalon Země živitelka je jednou z největších výstav v České republice zaměřených na tradiční zemědělské obory mezi něž patří rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba, lesní a vodní hospodářství, zahradnictví a pěstitelství a další.

Obora Žleby – bílí jeleni a dravci Příroda

Obora Žleby – bílí jeleni a dravci

Obora Žleby nedaleko Kutné Hory je proslulá unikátním chovem bílých jelenů. Obora o rozloze cca 121 ha navazuje na park státního zámku Žleby. Její součástí je tzv. ukázková obůrka s prezentací chovů bílých jelenů, expozicí dravců a sov. Dále jsou zde k vidění mufloni, vodní ptáci a další zvířata.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj
Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj