ÚvodAktualityKrkonošské louky budou dál rozkvétat
Příroda

Krkonošské louky budou dál rozkvétat

  • 16. června 2024
Krkonošské květnaté louky patří bezpochyby mezi přírodní poklady, kvůli kterým byl v našich nejvyšších horách před více než 60 lety založen Krkonošský národní park. Jsou jedinečným fenoménem vzácné druhové bohatosti závislé na generacích krkonošských hospodářů, bez nichž loukám stále hrozí rychlý zánik. Pastva na loukách se proto stala v posledních letech nedílnou součástí péče o významné botanické lokality Krkonoš. Ovce, kozy, skot i koně pomáhají na čtyřech desítkách lučních lokalit. Díky nim a související péči hospodářů se na louky vrací například endemické druhy jako zvonek český nebo violka žlutá sudetská. Současný, v pořadí již třetí, projekt péče o krkonošské louky potrvá až do roku 2029 a obnoví výjimečné, druhově bohaté luční porosty.
Sečení lukKrávy, ovce, kozy a koně můžete již několik let potkat při svých toulkách podhůřím i ve výše položených lokalitách Krkonoš. Pastva a péče hospodářů o krkonošské louky pomáhají navracet do přírody nedávno ztracenou druhovou pestrost rostlin i živočichů. Mnoho tradičních horských luk v Krkonoších zůstalo po odsunu místních obyvatel po 2. světové válce opuštěno. Ustalo zde tradiční hospodaření, které od 16. století dávalo loukám jejich podobu a díky kterému byly květnaté a plné života. Od té doby se na nich pomalu začal rozpínat les a mnoho lučních enkláv částečně nebo zcela zaniklo. Správa Krkonošského národního parku díky několika běžícím projektům na podporu lučních společenstev obhospodařuje zhruba 130 lučních lokalit. Celková výměra luk je více než 450 hektarů. Na nich je nutné hospodařit vláčením, sekáním, sušením sena i pastvou dobytka. Při obnově luk spolupracuje se Správou Krkonošského národního parku celkem 48 hospodářů.

krávy krnapZatímco v minulosti stačilo hospodářská zvířata vypustit z chléva na pastvu v blízkém či vzdálenějším okolí bud, dnešní doba vyžaduje podrobné plánování, před 
přesunem zvířat ze zimovišť na horské louky. Hospodáři pečlivě zvažují, kde s pastvou začnou a skončí, jak a kudy na enklávu zvířata dopraví a odkud je budou schopni zase odvézt či přihnat zpět na zimoviště. Zpravidla ještě doma na zimovišti musí být vypořádány všechny veterinární náležitosti (kontroly známek, odběry krve, očkování atp.) Před samotným vypuštěním zvířat hospodář vybranou louku prohlíží, ujišťuje se o dostatku narostlé biomasy, vody pro napájení, posbírá po zimě popadané větve a postaví oplůtky. Dále pečlivě naplánuje den, kdy se budou zvířata přepravovat či přihánět a to především s ohledem na počasí, ale i aktuální turistickou sezonu. Ze své podstaty pastva na horských loukách podléhá řadě náročných podmínek, ale když se dílo podaří, jsou všichni spokojeni: pasená zvířata, rostliny, živočichové, hmyz, hospodáři, turisté i ochranáři.
 

Krkonošské louky mohou dál rozkvétat

V letošním roce navazuje správa KRNAP v péči o krkonošské louky na již třetí projekt "Management sekundárního bezlesí Krkonošského národního parku 1", který započal vloni. Potrvá až do roku 2029 a obnoví se díky němu druhově bohaté luční porosty na výjimečných krkonošských loukách v celém druhotném (tedy lidskou prací vzniklém a udržovaném) bezlesí Krkonošského národního parku. Projekt pečuje o vybrané prioritní plochy lučních porostů o celkové rozloze 250 hektarů. Kromě samotných hospodářů s obnovou luk pomáhá již tradiční pracovní skupina Správy KRNAP. Na loukách vyřezávají nálety, upravují strouhy, sbírají vystouplé kameny a vykonávají dlouhou řadu nezbytných činností pro otevření luk. Specifikem tohoto projektu je péče o tzv. centra biodiverzity, tedy nejcennější a druhově nejbohatší části luk, o které se Správa KRNAP stará primárně svépomocí. Další důležitou úlohou projektu jsou komunikační aktivity, a to jak s vlastníky a veřejností, tak s hospodáři.
 

KRNAP má v terénu pracovní skupinu – uklízí, kosí a vyžíná borůvčí

HořečekObnovit hospodaření se již podařilo i na nejvýše položených loukách v České republice. Ze 48 lučních ostrůvků mezi lesy s roztroušenými chalupami (tzv. lučních enkláv) jich 28 leží v nadmořské výšce nad 1 000 m, 6 z nich dokonce výše než 1 200 m n. m. (např. Růžohorky 1 240 m n. m., Černá Bouda 1 245 m n. m., Zadní Rennerovky 1 250 m n. m.). Práce hospodářů na loukách doplňuje projektová pracovní skupina. Tito pracovníci Správy KRNAP pomáhají především s úklidem lokalit po zimě, úklidem štěrku a kamení z luk, pročišťováním stružek, se sečí invazivních a expanzivních druhů rostlin, především šťovíku alpského a lupiny mnoholisté. Pracovní skupina též vyžíná borůvčí na loukách určených k dalšímu hospodaření, opravuje ohrady, pomáhá se sečí na špatně dostupných místech a vyřezává náletové dřeviny.
 

Nahlédněte do života hospodářů na farmářských stezkách!

louky hospodářství KRNAPNahlédnout do života hospodářů můžete pomocí Krkonošských farmářských stezek, které propojující tři důležité fenomény života v Krkonoších – vzácné krkonošské louky, pečující hospodáře a návštěvníky Krkonoš. Jednotlivé stezky se jmenují podle význačných lučních druhů: Arniková, Hořcová, Orchidejová a Smilková. Na farmách je pak možné zakoupit výrobky z krkonošských luk. Květnaté horské louky významně přispívají k celkové biologické rozmanitosti krkonošské přírody. Jsou útočištěm řady dnes již vzácných a chráněných rostlin i význačných druhů živočichů.
Erlebachova bouda v Krkonoších – Resort Sv. František Ubytování

Erlebachova bouda v Krkonoších – Resort Sv. František

Unikátní místo na hřebenech Krkonoš-to je Erlebachova bouda, stojící na horském hřebeni v Krkonošském národním parku ve výšce 1 150 m.n.m, asi šest kilometrů od centra Špindlerova Mlýna, pohodlně se k ní ale dostanete autem.

Ekofarma Lesní bouda u Pece pod Sněžkou Životní styl

Ekofarma Lesní bouda u Pece pod Sněžkou

Ekofarma Lesní bouda se nachází nad Pecí pod Sněžkou na hlavní turistické trase. Součástí je i ubytování a vyhlášená restaurace. Na okolních loukách se pase stádo oveček a koz. Hosté mohou tento pohled vychutnat z příjemné terasy při ochutnávce místních krkonošských specialit.

Horská bouda Růžohorky v Krkonoších Ubytování

Horská bouda Růžohorky v Krkonoších

Horská bouda Růžohorky byla postavena v roce 1903 jako hostinský podnik s původním názvem Leischnerovy boudy. Sloužila stejně jako dnes k občerstvení turistů při cestě na Sněžku z Pece pod Sněžkou nebo Velké Úpy.

Černá hora v Krkonoších – dominanta východních Krkonoš Příroda

Černá hora v Krkonoších – dominanta východních Krkonoš

Černá hora s nadmořskou výškou 1299 metrů leží ve východních Krkonoších, nachází se 3,5 km severozápadně nad lázeňským městečkem Janské Lázně. Kousek od vrcholu se nachází Černohorské rašeliniště, které je velmi turisticky vyhledávané. V zimě je oblast hojně využívána lyžaři, v létě turisty.

Bouda Bílé Labe v Krkonoších Ubytování

Bouda Bílé Labe v Krkonoších

Horská chata Bouda u Bílého Labe se nachází v Krkonoších asi 5 km od centra Špindlerova Mlýna v nadmořské výšce 1000 metrů na levém břehu Bílého Labe. Je situována v dole Bílého Labe na křižovatce čtyř turistických cest od Špindlerova mlýna, od Špindlerovy boudy a od Luční boudy.

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku Ubytování

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Horská chata Zadní Rennerovky Ubytování

Horská chata Zadní Rennerovky

Chata odborů České spořitelny leží v nadmořské výšce 1240 m a nachází se ve střední části Krkonoš, v prostoru zvaném Zadní Rennerovky, přibližně 7 km od Strážného u Vrchlabí.

Modrý Důl v Krkonoších – horská osada pod Studniční horou Příroda

Modrý Důl v Krkonoších – horská osada pod Studniční horou

Horská osada Modrý důl, jedno z nejvýše položených osídlených míst v Čechách, leží na svazích stejnojmenného ledovcového údolí v centrální části Krkonoš. Severní strana údolí je vymezena strmými, částečně lavinovými svahy Studniční hory, třetího nejvyššího vrcholu Čech.

Horská Bouda Dvoračky Ubytování

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky musela být roku 2023 stržena kvůli statice poškozené dřevomorkou. Majitel nyní staví její repliku, která by měla být hotova v roce 2025. Stejně jako její předchůdkyně poskytne turistům ubytování.

Rýchorská bouda v Krkonoších Ubytování

Rýchorská bouda v Krkonoších

Rýchorská bouda stojí na nejvýchodnějším hřebeni Krkonoš v nadmořské výšce 1000 m. Je výjimečná pro svoji polohu v první zóně Krkonošského národního parku v klidné a doposud téměř neporušené krajině Rýchor.

Klínové boudy v Krkonoších Gurmánská turistika

Klínové boudy v Krkonoších

Horské chaty roztroušené na západním svahu Zadní Planiny na Klínové louce. Jmenovitě například Petráška, Spisovatel, Kantorská, Skočka. Nejvýše položená bývala Klínová bouda, která v roce 1970 vyhořela. Dnes sousední objekt nese jméno této legendární boudy.

Bouda Klínovka Ubytování

Bouda Klínovka

Původní Klínová bouda na vrcholu Krkonoš byla založena už v 17. století, vyhořela v roce 1970. Dlouhá desetiletí lokalita neměla adekvátní náhradu, což se změnilo v roce 2010 kdy byla po rekonstrukci otevřena sousední budova pod novým názvem Nová Klínovka, od roku 2016 se jmenuje Bouda Klínovka.

Horská chata Jelení louky Ubytování

Horská chata Jelení louky

Chata Jelení louky se nachází v malebném údolí ve výšce 986 mnm. Z centra Pece pod Sněžkou je vzdálena cca 3 km po červené turistické značce směr Richtrovy boudy, Výrovka. Nabízí ubytování ve stylové horské chatě.

Farmářské stezky v Krkonoších Příroda

Farmářské stezky v Krkonoších

Arniková, orchidejová, hořcová a smilková – to jsou názvy čtyř farmářských stezek vedoucích po krkonošských loukách. Jmenují se podle význačných lučních druhů, které cestou můžete vidět. Na místních farmách si také můžete zakoupit výrobky na tamních loukách vyprodukované.

Böhnischovy boudy v Krkonoších Ubytování

Böhnischovy boudy v Krkonoších

Nejrozsáhlejší, k jihu vystavené luční enklávy jsou vysunuty na svazích krkonošských rozsoch, spadajících příkře do podhůří. Ve středních Krkonoších mezi ně patří především louky a pastviny Bönischových Bud na svahu Jeleního vrchu nad Černým Dolem.

Další aktuality

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

21. listopad 2024 6:00
Kultura, Královéhradecký kraj
Skiareál Špindlerův Mlýn letos nabízí skvělé sjezdovky a novou sezónní permanentku

Skiareál Špindlerův Mlýn letos nabízí skvělé sjezdovky a novou sezónní permanentku

18. listopad 2024 14:00
Zimní sporty, Královéhradecký kraj
V Kuksu vás čekají vánoční trhy i letošní poslední prohlídky

V Kuksu vás čekají vánoční trhy i letošní poslední prohlídky

14. listopad 2024 4:43
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj
Neobjevené Krkonoše: udělejte si krásnou podzimní procházku

Neobjevené Krkonoše: udělejte si krásnou podzimní procházku

11. listopad 2024 13:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj
Bílý kůň zamíří s Martinem i letos pod Bílou věž v Hradci Králové

Bílý kůň zamíří s Martinem i letos pod Bílou věž v Hradci Králové

10. listopad 2024 7:38
Kultura, Královéhradecký kraj
Tradiční Martinské trhy proběhnou v neděli v Hradci Králové

Tradiční Martinské trhy proběhnou v neděli v Hradci Králové

10. listopad 2024 7:22
Kultura, Královéhradecký kraj
Barvy podzimu na Stezce Krkonoše: vstup zdarma pro děti po celý listopad

Barvy podzimu na Stezce Krkonoše: vstup zdarma pro děti po celý listopad

30. říjen 2024 12:09
Příroda, Královéhradecký kraj