Krušnohoří, region na hranicích Saska a České republiky, který dnes v povědomí lidí figuruje jako symbol důsledků bezohledné těžby a průmyslové výroby, je historicky výjimečnou krajinou s pozůstatky po osm set let trvající těžbě nejrůznějších nerostů, která formovala jeho podobu (relikty podzemních důlních děl, sejpy, propadliny, štoly, vodními nádrže a kanály) i život (specifické rysy nese architektura horních měst, např. Jáchymova, Horní Blatné či Krupky, ale i takzvaná živá kultura, tedy umění a umělecká řemesla).
S horním podnikáním byly také spjaty pokroky v oblasti vědy a techniky, které přispěly k rozvoji dalších hornických regionů v Evropě i ve světě. Jedinečná kombinace jednotného vývoje po obou stranách česko-německé hranice, odlišností posledního období historie i četné dodnes zachované památky hmotné i nehmotné představují mimořádnou hodnotu.
Výsledkem mnohaleté spolupráce české a saské strany je Krušnohoří na seznamu UNESCO
Záměr nominovat Krušnohoří vyšla z německé strany již v roce 1998. Česká republika se na základě oficiálního přizvání k projektu připojila v únoru 2012. První verze nominace Krušnohoří vznikla už v roce 2014, UNESCO ji ale roku 2016 vrátilo Německu i České republice s tím, že je nutné ji přepracovat. Na německé straně bylo příliš mnoho dílčích lokalit, které nedávaly dobrý obraz o hornické krajině. Němci tedy museli jednotlivé části zredukovat do větších krajinných celků.
Česká strana se měla více zamyslet nad jedinečností Krušných hor, zejména těžby rud. Některé jednotlivé památky jsou nyní nominovány jako součást celých hornických krajin, jiné byly ze seznamu i úplně vyloučeny. Vypadla například těžba uhlí a těžba vápence. O zapsání Krušnohoří na seznam světového dědictví rozhodl výbor UNESCO 6. červenceu 2019. Pro Českou republiku znamená tento zápis potvrzení výjimečné světové hodnoty Krušných hor a první úspěšný zápis na seznam světového dědictví po šestnácti letech. Naposledy byla na tento prestižní seznam zapsána v roce 2003 Třebíč – Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa.
Objevujte Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří na seznamu UNESCO
Společná nominace České republiky a Svobodného státu Sasko obsahuje 22 lokalit v Krušných horách, z toho jich je sedmnáct v Německu a pět v Čechách. Tři se nacházejí v Karlovarském kraji – hornická krajina Jáchymov, hornická krajina Abertamy-Horní Blatná-Boží Dar a Rudá věž smrti. Dvě jsou v Ústeckém kraji – hornická krajina Krupka a hornická krajina Mědník. Z lokalit na německé straně je v nominaci zahrnuta například největší báňské centrum v Krušnohoří Freiberg, dále také Annaberg, Schneeberg a další města a jejich hornické krajiny. Saská část Krušnohoří je oproti české výrazně rozsáhlejší a na mnoha místech tam těžba pokračovala až do 90. let minulého století. Na české straně Krušných hor naopak došlo po druhé světové válce k vysídlení německého obyvatelstva, k přetrhání vazeb, a některé objekty byly také zbourány.