ÚvodAktualityTajemná Kutná Hora: výlet do kostnice, katedrály i za zdejšími legendami
Zážitky

Tajemná Kutná Hora: výlet do kostnice, katedrály i za zdejšími legendami

Kutná Hora to není jen unikátní chrám svaté Barbory, dobývání stříbrných rud či ražba tolarů, ale také podivuhodný příběh dnes známé sedlecké kostnice, tajemství chrámu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele nebo kutnohorské legendy, které můžete poznat ve sklepení Vlašského dvora. Vydejte se s Kudy z nudy na neobyčejnou procházku stříbrným městem!
Kostnice Kutná Hora – SedlecŘímskokatolický hřbitovní kostel Všech svatých s kostnicí je spolu s katedrálním chrámem Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele součástí bývalého cisterciáckého opatství v Sedlci, založeného již v roce 1142. Podle pověsti se zdejší mniši vypravili až do Svaté země a v roce 1278 s sebou zpět přivezli hlínu z Jeruzaléma (podle některých přímo z Kristova hrobu, podle jiných z místa, kde byl ukřižován). Tu pak rozprášili na sedleckém hřbitově a ten se tak stal nejstarším "Svatým polem" ve střední Evropě. Není divu, že byl vyhlášený a velmi vyhledávaný. Věřilo se také, že ostatky toho, kdo bude ve svaté půdě bude pochován, během jednoho až třech dnů zmizí a v zemi zůstanou jen čisté bílé kosti. Mnoho ostatků sem přibylo po morové epidemii roku 1318, kdy zde bylo pochováno 30 tisíc zesnulých. Během husitských válek sem přibylo dalších 10 tisíc mrtvých. Kapacita hřbitova byla naplněna a na konci 15. století došlo ke zrušení většiny hrobů. Exhumované ostatky asi 40 000 zemřelých byly uloženy do spodní kaple kostela, kde je dle pověsti poloslepý sedlecký mnich Antonín v roce 1511 seskládal do šesti velkých pyramid. Pomíchané kosti složené v pyramidách symbolizují zástup lidí, kteří čekají na Boží soud v zástupech a jsou si rovni. Za nelehkou práci a originální pojetí božího slova se prý mnichovi vrátil zrak.

kostniceKdyž se po husitských válkách klášter začal opět vzmáhat, pozval do Kutné Hory tehdejší opat šestadvacetiletého Santiniho, aby zrekonstruoval klášter i katedrálu zrekonstruovat. Alegorický výjev z kostí se Santini rozhodl rozšířit – nad pyramidy, ve kterých je asi 40 tisíc kostí, umístil koruny symbolizující boží království a doprostřed kostnice čtyři obelisky – paprsky světla v černé noci (v 16. století musela být kvůli statice zazděna většina oken). Dnešní podobu kostnice získala až za panování Schwarzenberků v roce 1870. Protože za Josefa II. byl zdejší klášter zrušen, mohli pozemky a budovy koupit právě Schwarzenbergové, kteří se o několik desítek let později rozhodli, že kostnici opraví.

kostnicePovolali k tomu řezbáře Františka Rinta z České Skalice, který s celou svou rodinou včetně dvou dětí nejprve všechny kosti vybělil pomocí chlorového vápna, což mu zabralo 4 roky. Poté z lidských lopatek, lebek, obratlů, čelistí, pánví a žeber vytvořil monstrance, girlandy, jehlance i kostěný lustr složený ze všech druhů kostí lidského těla. Třešničkou na dortu však bylo sestavení Schwarzenberského erbu, ve kterém nechybí lebka – symbol uťaté hlavy Turka a i zbytek výjevu, tedy havran klovající oko, je složen z malých kůstek. V současné době stále probíhá rekonstrukce výzdoby kostnice, což není jednoduché, neboť v kostech stále přebývá mor z dávných epidemií a manipulace s ostatky je proto nebezpečná. Práce probíhají postupně a kostnice je turistům otevřená. Práce budou dle odhadů trvat až do roku 2030. Během prázdnin probíhají v kostnici každé úterý netradiční noční prohlídky za svitu svíček.
 

Tajemství sedlecké katedrály

barokní manekýnDo jiného světa vstoupíte při prohlídkách sedlecké katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křititele. Nachází se jen kousek od kostnice a vstup sem máte zadarmo, pokud si z kostnice uchováte lístek.

Kolemjdoucí turisté většinou jen spěchají kolem a bývalý cisterciácký klášter zapsaný v UNESCO minou, což je škoda. Na druhou stranu tu při své návštěvě budete mít větší klid. Zbytky původního románského kostela zde pamatují ještě 12. století, kdy sedlecký klášter vznikl. Nevyhnuly se mu husitské války, kdy Žižka přitáhl s vojskem až k chrámu. Bránilo ho 500 mnichů, ale byli pobiti. Některé z nich nechal Žižka a jeho lidé dokonce zazdít a jejich pozůstatky jsou zde dodnes k vidění spolu se základy původního kostela. Další raritu představuje skleněná rakev – relikviář s ostatky sv. Felixe. Zdá se, jako by v rakvi ležel skutečný člověk: jedná se o postavu oděnou do šatů, nechybí obličej a vlasy... V rukách oděných do rukavic navíc třímá hůl. Odborně se figura nazývá barokní manekýn a jedná se vlastně o jakousi barokní figurínu, která napodobuje lidskou postavu. Obličej a další části těla byly vymodelovány z vosku.

Santiniho schodištěK mnoha dalším zajímavostem patří v katedrále třeba Santiniho točité samonosné schodiště, které zde použil vůbec poprvé anebo zřejmě nejstarší dochovaná gotická monstrance na světě. Schránka ze 14. století sloužila k vystavování hostie by měla pocházet přímo z dílny Petra Parléře. I když vypadá jako zlatá, vyrobena byla ze stříbra. Pozorné oko si všimne i nádherných obrazů – ty namaloval Petr Brandl, jeden z nejslavnějších barokních malířů u nás, který byl však také známým bohémem. Tento jeho povahový rys ho na konci života zavedl až do dluhové pasti a před svými věřiteli se ukryl právě v kutnohorském opatství. Ale i zde prý nebyl vzorným kajícníkem – aby mohl nerušeně popíjet v hostinci, vyrobil si údajně model svých nohou, které umístil pod rozdělaný obraz. Neohlášená návštěva pracoviště v podobě opata tak proběhla bez problémů... V katedrále objevíte ještě mnohem více zajímavostí, například madonu bez vlasů, českou placku anebo optický klam v jednom z obrazů. A navíc, i do katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křititele se lze vypravit během července a srpna na noční prohlídky, a to každé pondělí.
 

Pověsti, duchové a strašidla ve Vlašském dvoře

Muzeum kutnohorských pověstíOdlehčit si výlet, zvláště s dětmi, můžete vstupem do tajemného světa Kutnohorských pověstí – v interaktivní expozici ve Vlašském dvoře se setkáte tváří v tvář s legendárními postavami dějin, ale i s bytostmi mystickými a na chvíli se stanete součástí příběhů, jaké vypráví kutnohorské pověsti a také historie, jejíž střípky už budete znát z kostnice a katedrály v Sedleci. Poutavě zpracovaný výběr těch nejkrásnějších, ale zároveň nejdůležitějších pověstí od počátku vznikustříbrného města“ vám umožní setkání například s legendárními postavami jako je mnich Antonín či Mikuláš Daczický, ale i s bytostmi mystickými v podobě čerta, vodníka nebo ducha. Do interaktivní expozice jsou zakomponovány prvky světelné, pohybující se i zvukové, které osloví návštěvníky všech věkových kategorií. Kdykoli na objednávku je vám k dispozici také průvodce, který vás zábavnou a hravou formou muzeem provede. Pověsti a mýty z dávné historie proloží zajímavostmi a fakty. Ať sem zavítáte sami, s rodinou, nebo ve skupině, určitě nebudete litovat.
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci Památky

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Kostnice Kutná Hora – Sedlec Památky

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Výlet do katedrály dvou světů v Kutné Hoře

Výlet do katedrály dvou světů v Kutné Hoře

Husitské hordy odtáhly a z rozvalin sedleckého chrámu stoupal dým. Obraz zkázy a beznaděje. Nejstarší katedrála ve střední Evropě byla vypleněna, vypálena, zneuctěna. Celých 279 let neměl nikdo odvahu pustit se do její opravy, a přece bylo tohle „zbořeniště“ v roce 1681 oficiálně označeno za nejskvostnější basiliku, tedy Splendissima basilica. Úžasný monument budil respekt i ve zmrzačeném stavu.

Po stopách Santiniho napříč Čechami

Po stopách Santiniho napříč Čechami

V Čechách a na Moravě najdete v současnosti 10 areálů se Santiniho stavbami, které jsou přístupné veřejnosti jako kulturní památky. Náš výlet vás zavede tentokrát do zámku Karlova Koruna, do Kutné Hory a do klášterního areálu v Želivi.

Večerní zážitkový program v Sedlci – Tour 77 Zážitky

Večerní zážitkový program v Sedlci – Tour 77

Za svitu svíček, s kostýmovanými průvodci, varhanní hudbou a zpěvy... Zážitkové programy dávají možnost navštívit sedlecké památky mimo běžnou otevírací dobu.

Historické centrum Kutné Hory s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci – památka UNESCO

Historické centrum Kutné Hory s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci – památka UNESCO

Kutná Hora je považována za pokladnici a klenot země, jehož bohatství stojí u samé kolébky rozmachu českého království. Může se pochlubit celou řadou architektonických slohů a zcela unikátních staveb z různých historických období. Vyhlášené území UNESCO zahrnuje městskou památkovou rezervaci Kutná Hora a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie v předměstí Sedlec.

Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel Zážitky

Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel

Vstupte do tajemného světa Kutnohorských pověstí – setkáte se tváří v tvář s legendárními postavami dějin, ale i s bytostmi mystickými a na chvíli se stanete součástí příběhů, jak praví pověsti. V interaktivní expozici jsou zakomponovány prvky světelné, pohybující se i zvukové.

#světovéČesko a Kutná Hora: poznejte poklady stříbrného města

#světovéČesko a Kutná Hora: poznejte poklady stříbrného města

Kutná Hora je krásné město se stříbrnou minulostí. Památky a zajímavá místa potkáte doslova na každém kroku – ostatně už v roce 1995 bylo unikátní zachované historické centrum středočeského města zapsáno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Další aktuality

Mělnické vinobraní ovládne město na soutoku již o tomto víkendu!

Mělnické vinobraní ovládne město na soutoku již o tomto víkendu!

20. září 2024 6:31
Gurmánská turistika, Středočeský kraj
10 tipů na výlet po okolí Prahy pro babí léto

10 tipů na výlet po okolí Prahy pro babí léto

19. září 2024 6:54
Zážitky, Středočeský kraj
Kulinářské setkání ve Velkých Popovicích: Přijeďte v sobotu na Klobáskofest!

Kulinářské setkání ve Velkých Popovicích: Přijeďte v sobotu na Klobáskofest!

18. září 2024 12:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj
Svatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici

Svatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici

17. září 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj
Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

17. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj
Zámek v Mníšku pod Brdy zve k prohlídkám děti i dospělé

Zámek v Mníšku pod Brdy zve k prohlídkám děti i dospělé

15. září 2024 9:00
Památky, Středočeský kraj
Kraj blanických rytířů: krajina protkaná pověstmi a legendami

Kraj blanických rytířů: krajina protkaná pověstmi a legendami

15. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj