ÚvodAktualityLuhačovické Sluneční lázně zvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů
Lázně a wellness

Luhačovické Sluneční lázně zvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

  • 11. května 2024
Sluneční lázně v Luhačovicích jsou otevřeny a krásně obnovený areál zve návštěvníky nejen do muzea lázeňství, ale také na stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi. Ve zrekonstruovaných Slunečních lázních se snoubí luhačovická lázeňská tradice a typická Jurkovičova architektura s moderním pojetím trávení volného času. V celém areálu se podařilo zachovat také jedinečnou atmosféru z doby největšího rozkvětu lázní.
sluneční lázně luhačoviceHlavním cílem obnovy Vodoléčebného ústavu a Říčních a slunečních lázní byla záchrana výjimečného architektonického díla Dušana Jurkoviče. Již nyní mohou hosté navštívit muzeální expozici a brzy bude zpřístupněn celý areál (zřejmě poslední květnový víkend 25. a 26. 5. 2024 proběhne slavnostní zahájení Sluneční sezóny s programem pro veřejnost).

Srdcem obnoveného areálu je objekt Vodoléčebného ústavu s expozicí věnovanou historii místa, dílu slovenského architekta Dušana Jurkoviče a také vztahu hudebního skladatele Leoše JanáčkaLuhačovicím. Dominantou hlavní prohlídkové trasy je hodnotně zrestaurovaná Jurkovičova Odpočívárna vybavená replikami původního mobiliáře z roku 1902. Nechybí artefakty z původního mlýna, na jehož místě byl Vodoléčebný ústav vystavěn, ani autentický model znázorňující podobu areálu z roku 1910. Druhé podlaží je věnováno Leoši Janáčkovi a jeho tvorbě s možností poslechu hudebních ukázek, včetně televizního záznamu Glagolské mše. Návštěvníci mohou památku volně procházet, zdržet se libovolně dlouho na kterémkoliv místě. V případě zájmu je možné objednání komentované prohlídky s průvodcem


Co se stalo s plovárnou?

Sluneční lázněBývalá plovárna ve Slunečních lázních s bazénem a kabinkami v bezprostřední blízkosti Vodoléčebného ústavu byla funkční až do roku 1995, kdy přestala vyhovovat hygienickým předpisům. Po rekonstrukci již bazén neslouží ke koupání, ale vznikl zde okrasný biotop. Unikátní bazén napájený místní říčkou tak zůstal součástí odpočinkové zóny na druhém prohlídkovém okruhu.

Areál nabídne tři prohlídkové okruhy, které jsou věnované expozici Říčních a slunečních lázní, osobnosti Dušana Jurkoviče a dílu Leoše Janáčka, třetí okruh zájemce zavede do depozitáře lázeňských technologií či sbírce teplomilných rostlin v novém biotopu u bazénu. Kromě standardního návštěvnického využití bude areál také poskytovat zázemí pro konání výstav a dalších programů Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Sluneční a říční lázněLuhačovicích jsou výjimečným dílem architekta Dušana Jurkoviče a po zdařilé obnově aspirují na statut národní kulturní památky.


Lázně Luhačovice a Sluneční lázně

lázně luhačoviceDalší lákadla Lázní Luhačovice představují jedinečné a vzácné Luhačovické minerální vody a 16 léčivých pramenů. Nejznámějšími jsou Vincentka, Ottovka, Aloiska, pramen Dr. Šťastného. V Lázních Luhačovice se léčí onemocnění dýchacích cest, pohybového aparátu, trávicího ústrojenstva, látkové výměny (cukrovka), oběhového ústrojenstva a onkologické onemocnění. Lázeňská léčba je založená na využití přírodních léčivých zdrojů, v kombinaci s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami. Při lázeňské léčbě se minerální vody používají na pitné kúry, inhalace a přírodní minerální lázně. Celkem je možné poskytnout cca 60 procedur. Mimo lázeňských pobytů je to ideální místo pro strávení wellness víkendů a relaxačních pobytů.

sluneční lázněAreál Slunečních lázní byl postaven na počátku 20. století podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Svou největší slávu zažil v období první republiky, kdy se zde hosté léčili, koupali a slunili. Poté ale začali dávat přednost modernějším budovám a historický areál začal postupně chátrat. V březnu roku 2021 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce objektu, a tak se toto významné místo bude moci už brzy zařadit mezi turisticky atraktivní lokality Luhačovic. Nejzásadnějších zásahů se dočkal historicky a architektonicky nejhodnotnější centrální Vodoléčebný ústav, menšími úpravami prošly Říční a sluneční lázně, Sirné a slatinné lázně a technický objekt bývalé kotelny a prádelny.
Sluneční lázně v Luhačovicích Kultura

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční a říční lázně v Luhačovicích, postavené Dušanem Jurkovičem, patřily na začátku 20. století k dominantám města. Muzeum je již přístupné a můžete navštívit expozice věnující se vodoléčbě, architektovi Jurkovičovi a skladateli Leošovi Janáčkovi.

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě Lázně a wellness

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky Lázně a wellness

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Nejznámějším luhačovickým pramenem je Vincentka. Vděčí za to především tomu, že byl až do roku 1991 jediným místním pramenem, který se plnil do lahví. Vyvěrá za kolonádou, kde je jímán v osmimetrové studni.

Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen Lázně a wellness

Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen

V blízkosti Lázeňského divadla v Luhačovicích vyvěrá Pramen Dr. Šťastného. Má zvýšený obsah kyseliny borité, fluoru, jodu, lithia a barya a používá se k pitné léčbě.

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen Lázně a wellness

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Takzvaným nejlidovějším luhačovickým pramenem je Ottovka, který je zároveň třetím nejznámějším pramenem. Vyvěrá na pravém břehu Horní Olšavy, na úpatí Malé Kamenné.

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen Lázně a wellness

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen

K nejstarším luhačovickým minerálním pramenům, známým již před rokem 1770, patří Aloiska. Aloiska se využívá k pitné léčbě i k inhalacím, ordinuje se při onemocnění zažívacích orgánů. Má zvýšený obsah jódu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků.