ÚvodAktualityLegionáři projdou průvodem Prahou, slaví 100 let založení své obce
Památky

Legionáři projdou průvodem Prahou, slaví 100 let založení své obce

  • 2. září 2021
Nejstarší veteránská organizace v České republice – Československá obec legionářská – slaví 100 let od svého založení. Svůj manifestační sjezd plánuje velkolepě, v sobotu 4. září 2021 vyrazí průvod následovníků československých legionářů z Václavského náměstí až na vrch Vítkov, kde se uskuteční setkání válečných veteránů z druhé světové války i zahraničních misí, potomků legionářů i odbojářů s širokou veřejností. Zároveň si zájemci o historii československých legií mohou prohlédnout až do 12. září slavný Legiovlak, který se nyní zdržuje na nádraží Praha – Bubny.
legionářUstavující sjezd Československé obce legionářské, sjednocující organizace československých legionářů, kteří vybojovali vznik Československé republiky, se uskutečnil 22. května 1921. První velká akce nové legionářské Obce – Den legií – následovala 4. září 1921. Ve stejný den po sto letech vyvrcholí i oslavy existence ČsOL, které připravují současní pokračovatelé tradic našich legionářů. Letos je to rovněž 30 let, kdy poslední žijící legionáři spolu s účastníky druhého odboje obnovili, komunisty násilně přerušenou, činnost Legionářské obce a navázali tak na prvorepublikové a těsně poválečné tradice. V současnosti Československá obec legionářská sdružuje nejen válečné veterány ať už z druhé světové války nebo z novodobých misí, ale také potomky a rodinné příslušníky legionářů a válečných veteránů a příznivce naší legionářské historie. Celkem má 3 800 členů.

Památník na VítkověVI. manifestační sjezd zahájí legionáři v pátek 3. záříPantheonu Národního muzea, pro veřejnost je však určena až sobotní část programu v Praze. V sobotu v 10:00 hodin se shromáždí současní členové ČsOL a příznivci legionářů na Václavském náměstí a v 10:30 hodin vyrazí jejich průvod ulicí Na Příkopě a Hybernskou směrem k Národnímu památníku na Vítkově. V čele průvodu půjdou historické legionářské a druhoválečné jednotky, příslušníci Aktivních záloh AČR, studenti vojenské střední školy, historické prapory ČsOL, a následovat budou zástupci osmdesáti jednot. Mezi nimi budou novodobí váleční veteráni i váleční veteráni druhé světové války, kteří pojedou v historických vozidlech. Celkem se očekává, že se pochodu zúčastní na 700 současných členů. Průvod bude ve 12:00 hodin zakončen slavnostním nástupem na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově.

LegionářNa vrchu Vítkov a přímo v Národním památníku na Vítkově poté proběhnou setkání válečných veteránů, jejich rodin a potomků s širokou veřejností, zároveň v parku za památníkem vyrostou historické tábory našich legií a druhého odboje na západní i východní frontě.Přímo v budově památníku začnou ve 14:00 hodin bloky setkávání a přednášek. Začnou novodobí veteráni misí po roce 1989, následovat budou vždy po hodině potomci účastníků západního a východního odboje za druhé světové války a v 17:00 hodin program uzavřou potomci legionářů. Za památníkem směrem k Pražačce pak především mladí členové spolu s kluby vojenské historie předvedou dobové tábory a historickou techniku našich vojáků v první a druhé světové válce a připravují také rozsáhlý program, při kterém předvedou praktické ukázky uniforem, výzbroje a výcviku. K vidění bude i replika letounu Spitfire. Veškerý program je pro veřejnost zdarma a bude probíhat v sobotu mezi 14. a 18. hodinou.
 

Legiovlak si prohlédnete v Praze – Bubnech

LegiovlakDo Prahy v těchto dnech dorazil také oblíbený Legiovlak. Pojízdné muzeum československých legií, odboje i Armády České republiky je pro veřejnost v Praze otevřený od 31. 8. do 12. 9. 2021 na nádraží Praha – Bubny. V současné době tvoří expozici 13 historických vagonů a parní lokomotiva, které přibližují život a boj legií, československý odboj ve 2. světové válce a roli současné Armády České republiky doma i v zahraničních mírových misích.

Návštěvníci mezi jednotlivými vozy najdou například po zuby ozbrojený improvizovaný obrněný vůz s kulomety a kanonem z dob bojů proti bolševikům na Transsibiřské magistrále, štáb, expozice uniforem, ale také vagony pro ubytování vojáků a důstojníků, jejich dílny, či zdravotní ambulanci. Expozice je přístupná vždy zdarma, během dopoledne se věnuje s komentovaným výkladem, který provádějí průvodci v historických legionářských uniformách, především objednaným školním skupinám, odpoledne a o víkendech probíhají komentované prohlídky pro širokou veřejnost.
100 let legií a Čs. obce legionářské: Legiovlak, Krev legionáře a tipy na legionářské výlety

100 let legií a Čs. obce legionářské: Legiovlak, Krev legionáře a tipy na legionářské výlety

Náš stát vzešel z obětí československých legionářů a stojí na jejich odkazu. Abychom nezapomněli, komu vděčíme za svou svobodu, je tu LEGIE 100, projekt Československé obce legionářské. Ta si právě v květnu 2021 připomíná svůj vznik.

Národní památník na Vítkově Kultura

Národní památník na Vítkově

Od roku 2000 spravuje Národní muzeum Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově Zážitky

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Národní památník na Vítkově zaujme nejen svou stálou expozicí, která je věnována novodobým dějinám ČR, ale i vyhlídkovou terasou na střeše budovy. Na vyhlídku se dá lehce dostat výtahem ze Slavnostní síně v 1. patře památníku. Vyhlídková terasa nabízí krásný kruhový výhled na celou Prahu.

Muzeum československých legií v Praze Kultura

Muzeum československých legií v Praze

U příležitosti 100. výročí vzniku samostatného státu zahájilo roku 2018 v suterénu hotelu Legie u křižovatky I. P. Pavlova činnost Muzeum československých legií. Expozice je zaměřena na první odboj.

Legiovlak 2024

2. 7.7. 7.
Legiovlak 2024

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.