ÚvodAktualityMasopustní průvod Vortová vyrazí na svou cestu už tuto sobotu
Kultura

Masopustní průvod Vortová vyrazí na svou cestu už tuto sobotu

  • 8. února 2024
V obci Vortová, jakož i v několika dalších obcích v okolí Hlinska v Čechách, se dodnes zachovává stará lidová tradice obcházení masopustního průvodu maškar, lidově se tomuto zvyku v tomto kraji říká vostatky. Starobylá tradice byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Také letos se můžete na svérázné maškary přijít podívat, a to už tuto sobotu 10. února 2024.
Maškary VortováPrůvod maškar ve Vortové má svá poměrně přísná pravidla, masky se dělí na červené a černé, neboli pěkné a škaredé. Červenou maškaru tvoří dva červení a dva modří “turci”, “laufr”, také nazývaný “strakatý” a “žena”. Černou maškaru představují “kobyly”, “rasové”, kominíci”, “slamění” a “židi”.

Obchůzkám masek se na Hlinecku lidově říká “vostatky”. Ve Vortové (a několika dalších obcích v regionu) je tento lidový obyčej natolik jedinečný, že se od roku 2010 pyšní zápisem na seznam nehmotného dědictví UNESCO. V posledních letech se vlivem zaměstnanosti lidí přesunuly na dny pracovního volna, většinou na některou ze sobot během masopustního období. Kromě této změny a snad používaných materiálů na výzdobu masek se maškara na Hlinecku zachovala v podobě ze začátku 19. století. S vědčí o tom také fakt, že se do masek strojí pouze muži, a to i do masky zvané "žena".
 

Pěkné i škaredé: každá maškara má svou roli

Masopust KobylaKaždá maska má na vostatky neboli masopust určitou roli a také své místo v řazení průvodu: kobyla průvod vede a ras ji zezadu popohání, za nimi jdou strakatý se ženou a turci, poté následují kominíci, slamění a židi, všichni doprovázeni říznou dechovkou. Po provedení obřadu žádosti o povolení u starosty obce se průvod maškar vydá na obchůzku všech stavení ve vesnici. U každého domu požádá strakatý se ženou pána nebo paní domu o dovolení pro maškaru tento dům navštívit a zároveň se optají kolik a jaké písničky chtějí domácí zahrát. Muzika hraje, turci tančí a ostatní maškara si rozebere obyvatele domu a ostatní přihlížející a dají se "do práce". Kominící si hledí komínů a také všech přihlížejících. Především mají za úkol každého, kdo se jen připlete, máznout pro štěstí na tvář mazadlem připraveným z vymetených sazí.

Masopust rasRasové každého vyšetří a stanoví diagnózu. Nabízejí také kobylku hospodáři "do tahu" i "do chovu" a ptají se po zdravotním stavu všech hospodářských zvířat. Dnes, kdy je zvířat již málo, často dojde na zdravotní prohlídky samotných obyvatel domu. Slaměný má ještě důležitější poslání; podle mytologie plodnosti si každá hospodyně utrhla ze slaměného stéblo slámy pro dobré vyvedení hus, a jí samotné přispělo k utužení zdraví a plodnosti pořádné vyválení se se slaměným, nejlépe v závěji sněhu. A nakonec Židi, kteří s každým obchodují. Mají za úkol obchodovat, nabízejí rozličné služby jako stříhání, holení, a potom také mají na prodej různé potřebné i nepotřebné zboží. Za tuto všechnu práci je celá maškara od hospodáře obdarována malou finanční částkou ale hlavně pohoštěním skládajícím se především z tradičních koblih a sklenky alkoholu.

Letošní průvod maškar začíná v sobotu 10. února 2024 již v 8:00 hodin.


Maškarní ples s říznou dechovkou

Masopust vortováVečer se sejdou téměř všichni obyvatelé obce, i mnoho přespolních, na maškarním plese za doprovodu řízné dechovky. A opět se traduje, že kdo bude na vostatky u muziky vysoko vyskakovat, tomu vyroste největší oves a bude mít velkou úrodu. Dříve, když se vostatky odehrávaly v úterý, musela muzika skončit přesně o půlnoci, protože popeleční středa byl již začátek půstu.

Dnes se pravidelně vostatkové veselí beztrestně protáhne ze sobotního večera až do nedělních ranních hodin.
Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka Kultura

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině Kultura

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Další aktuality

Přijeďte o víkendu do Chrudimi na zabijačku

Přijeďte o víkendu do Chrudimi na zabijačku

19. listopad 2024 6:00
Gurmánská turistika, Pardubický kraj
Tipy na podzimní akce ve východních Čechách

Tipy na podzimní akce ve východních Čechách

15. listopad 2024 8:53
Kultura, Pardubický kraj
Přijďte do České Třebové na Jabkancovou pouť

Přijďte do České Třebové na Jabkancovou pouť

12. listopad 2024 10:00
Gurmánská turistika, Pardubický kraj
Jarní prázdniny 2025 – Pardubický kraj

Jarní prázdniny 2025 – Pardubický kraj

10. listopad 2024 18:00
Zážitky, Pardubický kraj
Poznejte krásy Litomyšle během podzimních prázdnin

Poznejte krásy Litomyšle během podzimních prázdnin

27. říjen 2024 10:09
Památky, Pardubický kraj
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Králický Sněžník

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Králický Sněžník

25. říjen 2024 13:00
Příroda, Pardubický kraj
Netradiční podvečerní prohlídky lákají na hrad Svojanov

Netradiční podvečerní prohlídky lákají na hrad Svojanov

25. říjen 2024 11:00
Zážitky, Pardubický kraj