ÚvodAktualityNa Veselém Kopci zjistíte, co se skrývalo v kredencích našich prababiček
Památky

Na Veselém Kopci zjistíte, co se skrývalo v kredencích našich prababiček

  • 26. července 2023
Od června až do září patří Veselý Kopec rodinám, které si chtějí společně hrát a prožít příjemné chvíle v zajímavém prostředí expozice lidového stavitelství v přírodě. Ve dnech od 25. do 26. července a od 29. do 30. srpna 2023 ve skanzenu zjistíte, co se skrývalo v kredencích našich předků.
Veselý KopecBěhem léta patří Veselý Kopec rodinám a všem zájemcům o lidovou kulturu, kteří chtějí prožít příjemné chvíle v zajímavém prostředí expozice lidového stavitelství v přírodě. Pestrý program s názvem "Co se skrývalo v kredencích našich předků?" je připraven na poslední úterý a středu v červenci a srpnu. Víte jaké nádoby využívaly naše babičky k vaření? Jak vypadaly a k čemu sloužily? Umíte si představit pernici, sádlák či smetaník nebo jak vypadá fajáns, bělnina či hrnčina? Při hledání odpovědí vám pomůže zábavný kvíz, v němž se dozvíte informace o keramickém nádobí, jež používali naši předci v kuchyních.

venkov a keramikaZhotovování hliněných nádob a předmětů je nejstarší dovedností, kterou si lidstvo osvojilo. Na našem území můžeme tak sledovat nepřerušenou tradici výroby hliněných nádob a předmětů od 5. století. V průběhu staletí se keramické výrobky stále zdokonalovaly a vyvíjely až do dnešní podoby. Dozvíte se o historii jednoho z nejstarších řemesel světa – hrnčířství. Určitě budete překvapeni z toho, jak dlouho umí lidstvo zpracovávat hlínu, kdy byl objeven hrnčířský kruh a pec na vypalování keramiky anebo od kdy dochází k úpadku zájmu o keramické nádoby. Na Veselém Kopci ale nezapomněli ani na nejmenší. Pro děti je připravena dílnička, v níž si mohou například vybarvit svou keramickou nádobu, zkusit přijít na postup její výroby nebo si vyzkoušet kvíz předmětů zdejší sbírky.

venkov a keramikaSkanzen Veselý Kopec dnes tvoří téměř třicet objektů, které dohromady tvoří osadu s volně rozptýlenou zástavbou. Zdejší expozice přinášejí svědectví o životě a práci drobných rolníků od první poloviny 19. století do poloviny 20. století. Zemědělské usedlosti doplňují nejen drobné vesnické stavby (špýchar, chlívky, haltýř apod.), ale i lidové technické památky na vodní pohon. Nejvýznamnější z nich je vodní obilní mlýn přenesený na základy původního veselokopeckého mlýnu. Jestliže vás vodní technické stavby zajímají, vydejte se z Veselého Kopce k Vodnímu kovacímu hamru ve Svobodných Hamrech – každý poslední letní čtvrtek v měsíci se zde konají prohlídky – stihnete tedy ještě tu ve dnech 27. 7., 31. 8. a 28. 9. 2023.
Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině Kultura

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.