Královstvím ochutnávačů nejrůznějších druhů punčů jsou tradičně
Vánoční trhy v Olomouci, s nabídkou medoviny, čokolády a svařených vín ale nezaostávají ani
Vánoční trhy v Brně,
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v
Praze,
Vánoční trhy v Plzni a dalších velkých městech; tam všude můžete chodit, usrkávat horké nápoje a těšit se na Vánoce. Kde vám ještě při prohlídce nabídnou šálek s nějakou dobrotou?
Vzhůru na vodu (a na punč)!
V prosinci? Proč ne!
Okružní plavby s občerstvením v ceně jsou skvělým únikem z předvánočního shonu a přivedou vás na jiné myšlenky. V
Praze se nechte nalákat na
zimní plavby Pražskými Benátkami, kde je v ceně lodního lístku započtený šálek svařeného vína, děti samozřejmě dostanou čaj nebo něco nealkoholického. V
Olomouci, kde
vyhlídkové plavby po
řece Moravě patří k oblíbeným letním kratochvílím, se
vyhlídková Ololoď Kordulka vydává na řeku i v zimě – a protože jde o
adventní punčové plavby, samozřejmě má vyhřátou kajutu a na palubě vás navíc čeká
lahodný punč ve variantě pro malé i velké.
Prohlídky se svařákem v Mikulově a dobroty na zámku Žleby
Na
zimní prohlídky se šálkem svařeného vína zve zájemce už několik let
Turistické informační centrum Mikulova; místní průvodci vás seznámí s historií města, zavedou vás do
zámeckého sklepení s
obřím sudem a provedou
židovskou čtvrtí. Kdo chce, ten se navíc může podívat do
muzea, na
židovský hřbitov nebo do
Dietrichsteinské hrobky.
Na cukroví, vánočku a další vánoční chutě a vůně se vypravte také na zámek Žleby.
Každý víkend až do 8. prosince se zde konají
vánoční prohlídky s návštěvou sladce provoněné historické zámecké kuchyně a setkáním s pravými anděly.
Kde a na čem si ještě pochutnáte?
- Vyzdobený hrad Bítov si prohlédnete při Vánočních prohlídkách o víkendu 7. a 8. prosince. V panské hradní kuchyni vás na závěr čeká malé občerstvení: posezení u speciálního punče a svařeného vína. Kastelán vás pozve na grilované klobásky a dobroty z komína, kastelánka tradičně na vánoční cukroví, vánočku a ještě teplé buchty.
- Také Vánoce na Hrádku u Nechanic obvykle končí v zámecké kuchyni, kde se popíjí pravý anglický punč.
- Vánoce v Podorlickém skanzenu uzavírají 14. a 15. prosince 2024 turistickou sezónu v Krňovicích. Přijďte nasát atmosféru vánočních interiérů, ochutnat tradiční vánoční dobroty (jako je cukroví anebo kuba) a poslechnout si výklad o tom, jak slavili Vánoce naši předci.
- Perlička na závěr: kdysi byste si pochutnali – a nejen o adventu – na Svarohu (1 333 m), jedné z česko-německých hraničních hor; na jeho vrcholek byste se dívali z hráze Černého jezera, kdyby výhled nezakrývala 300 metrů vysoká jezerní stěna. Výletníci tu kdysi po náročném výstupu odpočívali v legendární Juránkově chatě. Patřila plzeňskému ski-klubu a nesla jméno po Arne Juránkovi, nadšeném průkopníkovi lyžování na Šumavě a nevlastním synovi spisovatele Karla Klostermanna. Specialitou Juránkovy chaty prý v zimě býval takzvaný „šívasr“, rozpuštěný sníh s malinovou šťávou.
Vánoční trhy v Olomouci jsou známé pro širokou nabídku různých druhů punčů, medoviny, čokolády a svařených vín.
Zimní plavby Pražskými Benátkami zahrnují okružní plavbu s občerstvením, během které je v ceně lístku započtený šálek svařeného vína, a děti dostanou čaj nebo něco nealkoholického.
Během zimních prohlídek v Mikulově se návštěvníci mohou seznámit s historií města, navštívit zámecké sklepení s obřím sudem, procházet židovskou čtvrtí a navštívit další lokality jako muzeum, židovský hřbitov nebo Dietrichsteinskou hrobku.
Na vánočních prohlídkách na zámku Žleby mohou návštěvníci navštívit historickou zámeckou kuchyni, setkat se s anděly a ochutnat tradiční vánoční chutě a vůně.
Na vánočních prohlídkách hradu Bítov je na závěr připraveno posezení u speciálního punče a svařeného vína, kde kastelán nabízí grilované klobásky a dobroty z komína, kastelánka pak nabízí vánoční cukroví, vánočku a teplé buchty.
Zámek Mikulov je známý svou majestátní siluetou v krajině Pálavy, historií spojenou s významnými osobnostmi jako byl císař Napoleon a krásnými barokními zahradami. Navštěvníkům nabízí prohlídkové okruhy a sezónní expozice.
Obří sud v Mikulově, objednaný Maximiliánem knížetem z Dietrichsteina, je největší sud v České republice. Má délku 621 cm, průměr hlavy 447 cm a průměr střed 524 cm, a sloužil pro ukládání vína.
Adventní víkendy v Českém Krumlově nabízejí zpívání koled pod širým nebem, průvod andělů a možnost popíjení punče na náměstí, vše v atmosféře svátečně a tradičně vyzdobeného města.
Zimní prohlídky na hradě Šternberk se konají ve vnitřních prostorách hradu, kde se návštěvníkům nabízí vinné slavnosti.
Zimní kiosek Promenáda je známý tím, že zákazníci si sami určují cenu občerstvení, což přidává jedinečnost k zážitku z návštěvy tohoto místa.