ÚvodAktualityKrakonošovo tajemství: 10 tipů na výlet do míst, kde se natáčela nová vánoční pohádka
Zážitky

Krakonošovo tajemství: 10 tipů na výlet do míst, kde se natáčela nová vánoční pohádka

Česká televize připravila na letošní Vánoce novou filmovou pohádku s názvem Krakonošovo tajemství. Ačkoli se může zdát, že se v pohádce objeví místa převážně ze severočeského regionu, není tomu tak. Pohádka byla natáčena na různých místech po celém Česku. Kde všude budete příběhu na stopě vám prozradí Kudy z nudy.
Krakonošovo_tajemstvíNová vánoční pohádka pod taktovkou České televize vznikla během roku 2022 v režii Petra Bebjaka. Jmenuje se Krakonošovo tajemství a v hlavních rolích uvidíte například Davida Švehlíka, Jakuba Prachaře, Martina Hubu nebo Leonu Skleničkovou. Kdo by však očekával podobnost s Krkonošskými pohádkami, těšil by se zbytečně. Nová pohádka představí Krakonoše z jiného než tradičního úhlu a, jak název napovídá, jeho postava bude obestřena tajemstvím, jehož odhalení přinese jisté překvapení.

Rozporuplná a tajemná postava Krakonoše patří k nejzajímavějším hrdinům našich pověstí a pohádek. Lidé si o vládci a ochránci Krkonoš a jejich pokladů vyprávějí už několik století, knížek o Krakonošovi jsou desítky, možná stovky. Ale ani vědci se neshodnou na tom, kdo je to vlastně Krakonoš je a odkud se vzal? Nový pohádkový příběh přinese na tuto věčnou otázku jednu z možných odpovědí.

A jaká místa v pohádce poznáte? Tak například pomezí Jizerských hor a Krkonoš, skanzen Veselý kopec, zámek Hůrka, Hrádek u Nechanic, Doudleby nad Orlicí a hrady Kost a Sovinec. Část děje se odehrává také v jeskyních Moravského krasu v okolí Blanska.
Krakonoš: démon, pohádkový dědeček i předloha Tolkienova čaroděje Gandalfa

Krakonoš: démon, pohádkový dědeček i předloha Tolkienova čaroděje Gandalfa

Krkonošské pohádky z televizních Večerníčků a další filmové pohádky a příběhy, staré mapy, pohádkové muzeum, sochy, hotely a dokonce i pivovar: to jsou místa, kde se můžete setkat s Krakonošem. Prastarý vládce Krkonoš se dokonce stal předobrazem pro čaroděje Gandalfa z Hobita a Pána prstenů.

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách Památky

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory Příroda

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Hrad Kost v Českém ráji Památky

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu Památky

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu

Nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku založili začátkem 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.

Zámek Doudleby nad Orlicí Památky

Zámek Doudleby nad Orlicí

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. Prohlédnout si můžete také Muzeum přírodovědy a venkova. Park za zámkem je jako stvořený k vycházkám.

Blansko

Blansko

V Blansku, které je díky pozoruhodnému okolí s řadou přístupných jeskyní považováno za vstupní bránu do Moravského krasu, si přijdou na své ti, kdo mají rádi industriální architekturu a technické památky. Milou kuriozitou je dřevěný kostelík, který se do Blanska přestěhoval z Podkarpatské Rusi.