ÚvodAktualityMozart opět v Praze a sedm tipů na další koncerty klasiky i moderny
Zážitky

Mozart opět v Praze a sedm tipů na další koncerty klasiky i moderny

  • 15. dubna 2016
Život a dílo Wolfganga Amadea Mozarta i jeho dvě letošní výročí – 260 let od narození a 225 let od smrti – připomínají oslavy v rodném Salcburku, ve Vídni i v Praze. Mezi největší akce v Česku patří přehlídka I’Mozart, která se koná v týdnu od 17. do 24. dubna a zve vás na ni portál Kudy z nudy.

Do dubnových mozartovských oslav a přehlídky I’MozartPraze se zapojí Národní divadlo, Česká filharmonie a Mozartovská obec. Program nabídne muzikologickou konferenci s názvem Mozart a Praha, tři operní představení a několik koncertů v Rudolfinu.
 

Pražané a Stavovské divadlo

Festival samozřejmě zamíří i tam, kde Mozartova hudba slavila největší triumf a kde údajně z pódia zazněla hojně citovaná věta „…moji Pražané mi rozumějí…“ – do Stavovského divadla. V říjnu 1787 tu měla premiéru opera Don Giovanni, která je podobně jako Kouzelná flétna, Figarova svatba a Cosi fan tutte dodnes v divadelním repertoáru.

Mozartovu operu Don Giovanni předvede domácí soubor opery Národního divadla v Praze, další dvě představení budou patřit hostům. Operu Únos ze Serailu uvede renomovaný soubor mnichovského divadla Staatstheater am Gärtnerplatz v režii Stephanie Mohr, operu Cosi fan tutte v podání Národního divadla v Budapešti režíroval Jiří Menzel.

Sedm dalších koncertů

Mozartovská jarní přehlídka nabídne celkem sedm večerů plných nádherné hudby, dalších sedm koncertů jiných žánrů jsme pro vás vybrali z nabídky portálu Kudy z nudy.

V pondělí 18. dubna se v sále pražské Hybernie odehraje program Vandrovali hudci, společný koncert Jiřího Pavlici, Hradišťanu a Vlasty Redla s kapelou. V MeetFactory, neziskovém mezinárodním centru současného umění, se týž den koná společný koncert kapel Deaths, Mayen a Still Parade. O den později, v úterý 19. dubna, se můžete vydat na charitativní koncert předního rockového hudebníka Davida Kollera. Místem konání je Pražská křižovatka – kostel sv. Anny ve Zlaté ulici v Praze.
 

Klasika, folk a šansony

Láká vás klasika, folk, pop nebo šansony? Pak se v úterý 19. dubna vypravte do kulturního střediska U Korunypražském Radotíně na hudební večer s houslistou Jaroslavem Svěceným a sopranistkou Markétou Mátlovou, proložený vyprávěním historek z jejich životů. O den později, ve středu 20. dubna, se koná koncert skupiny Nezmaři, čtvrteční podvečer s datem 21. dubna pak bude patřit recitálu Jitky Zelenkové na nuselské radnici. Poslední akcí, kterou vám nabízíme, je večer šansonů Zlatky Bartoškové z nového CD Bílej Kavalír; začíná v pátek 22. dubna ve Free Masonic Club Pubu v Týnské ulici přesně ve 20 hodin.
Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury Památky

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury

Rozsáhlý barokní palác, který dal v druhé polovině 17. století vystavět tehdejší nejvyšší kancléř Jan Hartwig z Nostitz v sobě skrývá unikátní knihovnu s 15 tisíci historickými svazky, kapli a obrazárnu. Palác není běžně přístupný, konají se zde však krátkodobé výstavy.

Stavovské divadlo v Praze Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze Památky

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.