ÚvodCo chcete dělat?KulturaRudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění
Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.
Jedna z nejvýznamnějších neorenesančních budov v Praze vznikla v letech 1876–1884 podle návrhů architektů Josefa Zítka a Josefa Schulze jako víceúčelový kulturní dům, který na počest rakouského korunního prince Rudolfa dostal jméno Rudolfinum. Praha slavila otevření budovy 7. února 1885 a svému kulturnímu poslání sloužilo Rudolfinum až do roku 1919, kdy bylo proměněno na poslaneckou sněmovnu Československé republiky. V dobách německé okupace byla koncertní činnost v Rudolfinu obnovena. K plné rehabilitaci budovy, zvláště galerijní části, však došlo až v roce 1992, kdy se Rudolfinum po generální rekonstrukci architekta Karla Pragera stalo sídlem České filharmonie a Galerie Rudolfinum.
 

Dvořákova síň Rudolfina

Dvořákova síň sloužila České filharmonii od 4. ledna 1896, kdy zde pod vedením Antonína Dvořáka poprvé vystoupila. Koncertní povaha tohoto prostoru Rudolfina byla obnovena v letech 1940–1942 dle projektu Antonína Engela a Bohumíra Kozáka a tuto podobu si zachovala dodnes. Ústředním prvkem jsou varhany vyrobené dle návrhů Josefa Zítka a Josefa Schulze ve Frankfurtu nad Mohanem. V éře parlamentu byly odvezeny do Besedního domu v Brně. V roce 1940 byly vráceny a jejich rejstřík rozšířen. Poslední obnovou prošly roku 1992 během rekonstrukce budovy.
 

Sukova síň Rudolfina

Sukova síň, nejmladší sál v budově Rudolfina. vznikla v letech 1940–1942 podle návrhů architektů Antonína Engela a Bohumíra Kozáka jako menší koncertní sál v rámci úprav přilehlé Dvořákovy síně. Architekti se při jeho výzdobě inspirovali původním stylem Zítka a Šulce, díky čemuž dokonale zapadá do původní kompozice budovy.
 

Café Rudolfinum ve Sloupovém sále

Návštěvníkům budovy je k dispozici stylová kavárna Cafe Rudolfinum situovaná ve Sloupovém sále Rudolfina. Nabízí příjemné posezení v kulturním prostředí historického interiéru. Do kavárny se nejlépe dostanete hlavním vchodem galerie (od Vltavy) a naleznete ji na druhé straně dvorany Rudolfina. Reprezentativní prostory budovy je možné využít k pořádání nejrůznějších společenských akcí i soukromých setkání.
 

Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum je umělecká galerie v Praze. Galerie byla otevřena 1. ledna 1994 a je nezisková instituce řízená a financovaná Ministerstvem kultury ČR. Jako výstavní nesbírková instituce (tzv. Kunsthalle) se Galerie Rudolfinum zaměřuje především na prezentaci současného zahraničního, ale i českého umění.
 

Výhled na Prahu ze střechy a prohlídky Rudolfina

Střešní prostory sídla českých filharmoniků, jehož okraje zdobí šestnáct soch slavných hudebních skladatelů, zůstávaly dosud většině návštěvníků utajeny. Přitom se zde nachází jedinečná vyhlídka na panorama pražského hradu a další krásy hlavního města. V roce 2021 prošla terasa o rozloze 850 metrů čtverečních rekonstrukcí. Střešní terasa nabízí jeden z nejhezčích výhledů z pravého břehu Vltavy na metropoli. Dostat se sem můžete v rámci komentovaných prohlídek Rudolfina. Na prohlídku je třeba se předem přihlásit prosím přes rezervační formulář na webových stránkách Rudolfina. Podíváte se Dvořákovy a Sukovy síně, nahlédnete do reprezentativních salónků a navštívíte také dvoranu. A při dobrém počasí se vydáte i na střechu.

Provozovatel

Česká filharmonie

náměstí Jana Palacha 79/1
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 227 059 227
Email:
info@ceskafilharm...
Email:
prohlidky@ceskafi...
WWW:
www.ceskafilharmo...
WWW:
https://www.rudol...
GPS:
50,089527 14,415315
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality