ÚvodAktualityNárodní galerie si na léto přichystala Cranachovy originály, současné umění i letní kino
Kultura

Národní galerie si na léto přichystala Cranachovy originály, současné umění i letní kino

  • 19. června 2016
Národní galerie v Praze zahajuje letní výstavní sezónu. Ve Šternberském paláci představuje návštěvníkům netradiční pohled na dílo Lucase Cranacha; Veletržní palác hostí výstavu dokumentující třicetiletý vývoj sbírky architektury Národní galerie, další kapitoly cyklů současného umění i to nejlepší z tvorby aktuálních diplomantů AVU. Nadto galerie představuje jedenáct nových děl od Toyen, Šímy nebo Vasarelyho, zapůjčených v rámci ozvěn výroční výstavy Velkorysost. Umění obdarovat. Příznivci kinematografie se mohou i letos těšit na letní kino na střeše Veletržního paláce.
CranachNárodní galerie již podruhé zahajuje letní výstavní sezónu jako tzv. Summer Opening – tentokrát dokonce dva dny po sobě ve Šternberském a Veletržním paláci. Všechny aktuální výstavy spojuje do určité míry téma technologií – ať už se jedná o technologie filmové, architektonické nebo v případě Cranacha technologie umožňující nahlédnout pod povrch výtvarného díla.

Výstava Cranach ze všech stran představuje německého renesančního mistra nejen prostřednictvím unikátních obrazů, ale také s pomocí průzkumu realizovaného Cranach Digital Archive Düsseldorf. Ten umožňuje návštěvníkům nahlédnout pod povrch mistrovských děl pohledem historiků, chemiků i restaurátorů a představuje výsledky, které vyvrátily pochybnosti panující ohledně pravosti některých Cranachových děl. Výstava představuje například příběh kopie malby Zákon a milost, která byla s ohledem na dataci a signaturu v podobě okřídleného hada možná jedním z prvních pokusů o Cranachovu falzifikaci.
 

Veletržní palác žije architekturou i filmem

Národní galerieNázev výstavy Sen a skutečnost ve Veletržním paláci odkazuje nejen k nelehkému osudu sbírky architektury Národní galerie, ale i k mnohdy rozdílné ideji a výsledku práce architekta. Výstava k příležitosti 30. výročí založení sbírky představuje, jak byl dnes třetí nejrozsáhlejší galerijní fond budován od prvních nákupů, zachycuje jeho vývoj a členění a představuje klíčová díla a osobnosti. V souhře kreseb, plánů, fotografií a modelů je důraz kladen především na představení konkrétních staveb – mj. Kolektivního domu v Litvínově, československého pavilonu na bruselském Expo '58, sídliště Jižní město nebo le Cobusierovu Unité d'habitation v Marseille.
 
přízemí Veletržního paláce jsou již tradičně představeny také další kapitoly cyklů současného umění, jež jsou celoročně přístupné zdarma. Projekt Introducing představuje dvojici mladých umělkyň – Nicole Morris a Miroslavu Večeřovou. Jejich tvorbu spojuje mimo jiné práce s videem. To hraje klíčovou roli i v další kapitole Moving Image Department, kde svoje „pohyblivé obrazy“ vystavují Adam Vačkářr a albánský umělec Adrian Paci. Video je součástí i třetího projektu – třetí kapitoly Poetry Passage, trojrozměrné básně, která uvádí film francouzského sdružení Bernadette Corporation a skulptury německé sochařky Katinky Bock.
 

Za filmem na střechu

FilmFilm ve své tradiční formě můžete sledovat po celé léto na střeše Veletržního paláce, kde se odehraje 24 projekcí z 16 či 35milimetrového filmového pásu. Program nabízí české i zahraniční snímky – Nejistou sezónu, Jízdu, Zvětšeninu, E. T. Mimozemšťana nebo Zbytečnou krutost.

Letní sezónu letos Národní galerie zahajuje hned dvakrát. 22. června se v 18 hodin otevře veřejnosti celý Šternberský palác a na jeho zahradě bude zahájena výstava Lucase Cranacha. O den později bude od 17 hodin ve Veletržním paláci probíhat vernisáž všech nových výstav spojená již tradičně s originální hudební produkcí – hvězdou večera bude tentokrát česká jazzová pianistka a skladatelka Beáta Hlavenková se svými hosty a projektem Scintilla.
Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.