ÚvodAktualityCesty za uměním: krajinářská škola a malířská rodina Antonína Mánesa
Kultura

Cesty za uměním: krajinářská škola a malířská rodina Antonína Mánesa

Poslechněte si audio verzi článku
Jak vypadaly hrady Okoř, Kokořín a Křivoklát, zámky Jezeří a Obříství anebo skály mezi Braníkem a Podolím na přelomu 18. a 19. století? S námi na Kudy z nudy nepotřebujete stroj času, stačí se vypravit po stopách starých českých mistrů krajinomalby. Jejím zakladatelem byl malíř a kreslíř Antonín Mánes (1784–1843).
Zakladatel rozvětvené malířské dynastie Mánesů Antonín se narodil v Praze 3. listopadu 1784. Pocházel z mlynářského rodu, jeho otec František přišel do Prahy snad z Plzeňska nebo Nymburska. Oženil se s o dvacet let mladší Dorotou Kašparovou a začal pracovat jako sládek ve Šítkovských mlýnech. Tehdy samozřejmě nikdo nevěděl, že asi o 150 let později vedle nich vyroste nízká budova výtvarného spolku Mánes, pojmenovaného na počest celé malířské dynastie. Kromě spolku je připomíná například Mánesův most v Praze anebo lázeňská léčebna MánesKarlových Varech.

Antonína lákalo malířství, ale jeho rodiče neměli dost peněz ani na vlastní živobytí, natož na jeho studia. Ke studiu se proto musel dopracovat vlastní pílí. Přivydělával si jako dekorativní malíř majolikového a kameninového nádobí ve smíchovské porcelánce a s finanční pomocí Šternberků, na jejichž panství předtím Mánesovi žili, začal ve dvaadvaceti letech navštěvovat tehdy nově založenou krajinářskou školu pražské Akademie výtvarných umění. Po čase ho na akademii doprovodil jeho o devět let mladší bratr Václav.
 

Mistři krajináři

Krajinomalba jako taková se zrodila někdy během 16. století v Nizozemsku, společně s rozvojem perspektivy a kompozice. Krajiny se staly důležitou součástí obrazů, rytin a akvarelů Pietera Brueghela staršího, Hieronyma Bosche nebo Albrechta Dürera. Některé krajinářské školy usilovaly o realistické pojetí krajiny takové, jaká byla ve skutečnosti, jiné ji ladily do líbezných stylizovaných obrazů plných klidu a harmonie.

Na pražské Akademii se krajinomalba vyučovala od roku 1806, zakladatelem krajinářské školy byl Karel Postl (1769–1818). K jeho žákům patřili Josef Šembera, Vincenc Morstadt, Josef Bedřich Zwettler a právě Antonín Mánes. Ten se na Akademii stal profesorem, a jeho bratr Václav dvakrát dočasně zastupujícím ředitelem. Od roku 1836 do své smrti roku 1843 také Antonín na Akademii vedl krajinářskou školu.
 

Dynastie Mánesů

Antonín Mánes nebyl jen mistr krajinář, který jako jeden z prvních malířů místo do ateliéru chodíval malovat do plenéru, ale stal se také zakladatelem rozvětvené malířské rodiny. Oženil se v roce 1815 s dcerou pražského truhlářského mistra Magdalenou Schwidnerovou (1794–1851). Svědky na jejich svatbě byli dva malíři, Antonín Machek, který Antonína Mánesa v té době portrétoval, a miniaturista Jindřich Schödl.

Manželé se společně s Antonínovými osiřelými mladšími sourozenci, sestrou Annou a Václavem, usadili v Kozí ulici na Starém Městě a téměř v pravidelných intervalech se jim pak narodilo pět dětí. Dvě zemřely, tři zbyly: Amálie, Josef a Quido. A všichni malovali: pro muže bylo malování řemeslem i obživou, pro děti zábavou. Vedle talentu jim otec Antonín předával i své zkušenosti a dovednosti, a brával je s sebou nejen na své malířské cesty po venkově, ale i na letní pobyty. Během letních akademických prázdnin jezdíval na šlechtická sídla, kde děti z aristokratických rodin vyučoval základům kreslení. Při návštěvě zámku Jezeří tak můžete vidět, jak sídlo vypadalo v době, kdy je malíř navštívil a kdy se pod ním místo hnědouhelného lomu rozprostíral krásný park.

V roce 1829 se Mánesovi přestěhovali na Malou Stranu. Jejich domovem se stala jízdárna v zahradě Nostického paláce, kde Antonín dostal služební byt od Akademie. Zahrada sahala od Maltézského náměstí až k Čertovce. Před nimi tu žil František Martin Pelcl, první profesor české řeči a literatury na Karlově univerzitě, v domku za jízdárnou prožil několik let barokní stavitel Kryštof Dientzenhofer, a v bývalé kovárně na konci Nosticovské ulice míval ateliér fotograf staré Prahy Jindřich Eckert.
 

Procházky s Mánesovými

  • S výjimkou Antonína se žádný z dalších Mánesů neoženil a dynastie Mánesů tak jeho dětmi začala i skončila. Bratr Václav i synové Josef a Quido zůstali do smrti starými mládenci.
  • Nejznámější umělec ze tří Antonínových dětí byl Josef Mánes (1820–1871), malíř, ilustrátor, grafik a designér, jeden z nejvýznamnějších představitelů českého romantismu.
  • Díky obrazům Quido Mánesa (1828–1880) víme, jak vypadaly pražské poutě, fidlovačky, matějské, svatojánské i prokopské. Kreslil také portréty, historické výjevy, a zejména koně, o kterých prý věděl úplně všechno.
  • Na krajinomalbu se zaměřovala i Amalie Mánesová (1817–1883). Nikdy se neprovdala a po matčině smrti převzala péči o své sourozence.
  • Zatímco z Mánesových žáků nikdo nepřekonal svého mistra, mezi žáky Mánesova nástupce ve vedení krajinářské školy, bavorského profesora Maxmiliána Haushofera, byli například Adolf Kosárek, Julius Mařák a další. Právě díky Mánesovu vlivu ale mnozí z nich místo módních alpských a exotických krajin dávali přednost motivům z českých luhů a hájů.
  • Díla Antonína Mánesa a jeho dětí můžete vidět v řadě našich muzeí a galerií, například v Národní galerii a v Národním muzeuPraze, v Muzeu hlavního města Prahy, v Oblastní galerii v Liberci a Galerii výtvarného umění v Ostravě, v Moravské galerii v Brně anebo na hradě a zámku Český Krumlov.
Antonín Mánes – malíř a zakladatel české krajinářské školy

Antonín Mánes – malíř a zakladatel české krajinářské školy

Zakladatelem české krajinářské školy 19. století byl malíř a kreslíř Antonín Mánes (3. listopadu 1784, Praha – 23. července 1843, Praha). Byl profesorem pražské Akademie výtvarných umění, kde několik let vedl krajinářskou školu. Jako jeden z prvních malířů místo do ateliéru chodíval malovat do plenéru. Díky Mánesovu vlivu také mnozí z jeho následovníků místo módních alpských a exotických krajin dávali přednost motivům z českých luhů a hájů.

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech

7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech

Pojďte s námi prozkoumat místa, která se řadí mezi nejkrásnější v Praze: vltavské ostrovy. Jsou to oázy odpočinku, kde můžete v klidu relaxovat a přitom být v centru města, kde načerpáte energii pro sbírání dalších zážitků a kde se pořád něco děje.

Pražský orloj aneb prohlédněte si apoštoly zblízka!

Pražský orloj aneb prohlédněte si apoštoly zblízka!

Jak se blíží celá hodina, Staroměstské náměstí se zaplní k prasknutí. Turisti doslova ze všech koutů světa natahují hlavy, aby spatřili tu slavnou podívanou: kostlivec tahá za provaz, kohout kokrhá a apoštolové se procházejí kolem oken jako by se nechumelilo – však to dělají přes 600 let, tak jakápak tréma před diváky!

Poznejte historické centrum Prahy

Poznejte historické centrum Prahy

Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké.

Pražský Hlahol – klenot pražské secese Památky

Pražský Hlahol – klenot pražské secese

Dům se secesní štukovou dekorací stojí na vltavském nábřeží proti Mánesu a byl postaven v letech 1903 – 1905. Uvnitř se nachází koncertní hlavní sál s proskleným stropem a bustami sbormistrů zpěváckého spolku Hlahol.

Mánesův most – ukázka českého kubismu Památky

Mánesův most – ukázka českého kubismu

Mánesův most byl postaven v místech, kde byl v minulosti provozován přívoz, který dopravoval lidi k místní rybářské osadě. Dříve zde stávala takzvaná Železná, či Rudolfova lávka.

Slovanský ostrov – Žofín Příroda

Slovanský ostrov – Žofín

Slovanský ostrov, často také nazývaný Žofín, je pravobřežní vltavský ostrov, který se táhne podél Masarykova nábřeží mezi Jiráskovým mostem a mostem Legií. Ostrov se postupem času stal významným centrem společenského a kulturního života města.

Pět důvodů proč navštívit Čechy pod Kosířem

Pět důvodů proč navštívit Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem nenajdete v Čechách, ale na Moravě. Půvabné klasicistní sídlo obklopené parkem láká na prohlídku interiérů vyzdobených obrazy a kresbami Josefa Mánesa, do parku s Mánesovým altánem a malou rozhlednou a také na filmovou expozici Jana a Zdeňka Svěrákových.

Cesty za uměním: užijte si pět schůzek s Josefem Mánesem napříč Českem

Cesty za uměním: užijte si pět schůzek s Josefem Mánesem napříč Českem

Josef Mánes (1820–1871) byl malíř, ilustrátor, grafik a designér, člen malířské dynastie Mánesů. Jeho umění můžete obdivovat například na orloji Staroměstské radnice a v Národní galerii v Praze, ale také na zámku v Čechách pod Kosířem. Vypravte se s Kudy z nudy po stopách jeden z nejvýznamnějších představitelů českého romantismu!

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol Památky

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Sokol. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Kde? Vinohrady, Nové Město, Vyšehrad. Projdete zajímavá místa spojená se sokolskou minulostí i současností, poznáte významné osobnosti spolku nejen tělocvičného. Připomenete si 160. výročí založení Sokola.

#světovéČesko a červeno-bílá pohádka na zámku Hradec nad Moravicí

#světovéČesko a červeno-bílá pohádka na zámku Hradec nad Moravicí

V okamžiku, kdy z náměstí projdete vstupní branou zámku Hradec nad Moravicí, ocitnete se zpátky v minulosti. Anebo v pohádce? Platí obojí: už před více než deseti lety vyhrál anketu O nejpohádkovější hrad nebo zámek v Česku. Když se zastavíte, pohledem přeletíte zubatá cimbuří a špičaté věže Červeného zámku a zapomenete na třetí tisíciletí, snadno si představíte, že jste v docela jiné době. Ale ve které?

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas Památky

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově Památky

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky. Jsou zde pohřbeni význační představitelé národního obrození i význační architekti, sochaři a malíři.

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury Památky

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury

Rozsáhlý barokní palác, který dal v druhé polovině 17. století vystavět tehdejší nejvyšší kancléř Jan Hartwig z Nostitz v sobě skrývá unikátní knihovnu s 15 tisíci historickými svazky, kapli a obrazárnu. Palác není běžně přístupný, konají se zde však krátkodobé výstavy.

Další aktuality

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha
10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha
Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha
Tipy na víkend v Praze a okolí

Tipy na víkend v Praze a okolí

20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha
20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

18. listopad 2024 19:47
Zážitky, Praha