ÚvodAktualityNové expozice Národního muzea: plejtvák ve 3D, staré a moderní dějiny i obrovská krakatice
Kultura

Nové expozice Národního muzea: plejtvák ve 3D, staré a moderní dějiny i obrovská krakatice

  • 14. června 2021
Otevření dlouho očekávaných stálých expozic Národního muzea se blíží. V polovině července se návštěvníkům otevřou zbrusu nové expozice ve velmi moderním hávu v Historické i Nové budově Národního muzea. Příchozí se mohou těšit na kompletní přírodovědecké expozice, tedy živá i neživá příroda, i dějiny od středověku po 21. století. Chybět nebude samozřejmě ani populární exponát plejtváka myšoka, kterého si bude možné prohlédnout v rozšířené realitě.
Národní muzeum PrahaNárodní muzeum v Praze v současné chvíli dokončuje nové stálé expozice v obou svých budovách na Václavském náměstí. Otevření je naplánováno na 15. července, anebo maximálně do konce tohoto letního měsíce. Historická i Nová budova Národního muzea překvapí návštěvníky čtyřmi novými stálými expozicemi. Milovníky historie provedou komplexními dějinami od středověku do 20. století. Údobí do první světové války bude představovat stálá výstava v Historické, zatímco dvě patra v Nové budově budou navazovat na dějiny 20. století.
 
Ti, kteří pamatují původní expozice Historické budovy nemusí mít obavu – přírodovědné sbírky se sem po rekonstrukci opět navrátily, dostaly ovšem moderní ráz se spoustou pokrokových technologií. Jednou z nich je navigace v budově podle tzv. Bluetooth beaconů. Dalším hitem by se měl stát 3D model plejtváka myšoka. Třiadvacetimetrová kostra se objeví v mobilech či na tabletu návštěvníka tak, jak velrybu v roce 1885 u norského ostrova Lyngöy vyplavilo moře. Technologie tedy myšokovi navrátí nazpět svaly a kůži. Instalace programu však nějakou chvíli potrvá – zájemci si velrybu v původní podobě prohlédnou nejdříve na podzim.
 

Nové modely a restaurované originály

Plejtvák ovšem nebude sám, koho aplikace uknárodní muzeum plejtvákáže v původní kráse. Na první návštěvníky již čekají restaurované originály exponátů či nové modely dinosaurů a obrovská krakatice. Nově se také nebudou návštěvníkům ukazovat jako samostatné exponáty, ale budou zasazeny do konkrétních příběhů a kontextů.
 
Národní muzeum však myslí i na ty, kteří novým IT technologiím zrovna nefandí – konzervativním návštěvníkům slibuje klidnou prohlídku, aniž by je technické „vychytávky“ obtěžovaly.
Národní muzeum v Praze slaví 130 let své existence

Národní muzeum v Praze slaví 130 let své existence

Přesně před 130 lety, v pondělí 18. května 1891 bylo slavnostně otevřeno Národní muzeum v Praze, tehdy ještě Muzea Království českého. Dnes neodmyslitelná budova pražského centra si veřejnost zpočátku nepodmanila. Výhrady měli i sami muzejníci, kteří museli bojovat s mnoha nedostatky. Pojďte si připomenout začátky historické budovy Národního muzea v Praze, která v sobě skrývá nejedno překvapení.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Nová budova Národního muzea Kultura

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.