ÚvodAktualityObjevte taje mělnického vinařství
Gurmánská turistika

Objevte taje mělnického vinařství

  • 8. října 2022
Stálá expozice Regionálního muzea Mělník vás seznámí s regionální historií, přírodou a zejména historií vinařství v Čechách. Část je umístěna v původních středověkých sklepích, kde se za dob kláštera skutečně víno skladovalo. V prvním patře pak najdete nejcennější památky vinařského cechu, který byl ustaven roku 1652 po vzoru pražských vinařů.
VínoMuzeum sídlí v historické budově bývalého kapucínského kláštera na náměstí Míru - vedle radnice. Dokumentace vinařství v Čechách patří k odborným specializacím muzea. Expozice vinařství je rozdělena do dvou částí. V prvním patře jsou vystaveny nejcennější památky vinařského cechu, který byl ustaven roku 1652 po vzoru pražských vinařů. Je to především korouhev z roku 1762 a ferule (vinařské právo) z roku 1676. Obraz patrona českých vinařů sv. Václava na vinici je lidová práce z přelomu 18. a 19. století od neznámého autora. Dále jsou k vidění malé vinařské lisy a mlýnek na zpracování hroznů, bednářská ferule z roku 1773 a bednářské náčiní, měděné, cínové a kameninové džbánky a konvice dokládají vlastní výrobu vína a jeho konzumaci. Jejich řemeslné provedení ukazuje zručnost i estetické cítění řemeslníků, kteří je vyráběli.

vinařská expozice MělníkVinohradnictví symbolizují motyky, kterými se okopávaly keře vinné révy, a zádová putna na chlévskou mrvu. Pozadí dotváří fotografie Svatováclavské vinice. Již z pouhého pohledu na toto nářadí je patrné, že vinohradnictví nebyla lehká práce a vyžadovalo mnoho úsilí a dřiny. Druhá část vinařské expozice je umístěna do prostředí historických sklepů, které se nacházejí pod muzeem a svým vznikem spadají do 2. poloviny 14. století a v těchto sklepích se víno skutečně vyrábělo a skladovalo. K domu patřily také tři vinice, jejichž hrozny se právě zde zpracovávaly. Soudky, nádoby na mošt a víno, ruční zátkovačka, obaly na lahve, velký lis rýnského typu, svícen a lucerna tvoří základní inventář sklepů. K výrobě vína patří i archiv vín, který se postupně buduje.
 

Ochutnejte místní vína

Víno degustaceKromě prohlídky zde můžete místní vína také ochutnat, a to v rámci předem objednaných ochutnávek. Degustace pro skupiny probíhá v původních gotických sklepích, které jsou vybavené dřevěným nábytkem. Kapacita sklepa je 45 osob, objednávky se přijímají pro skupiny od 15 osob. malá degustace stojí 120 Kč na osobu (4 vzorky vína po 0,5 dcl), velká degustace přijde na 150 Kč na osobu (7 vzorků vína po 0,5 dcl). Objednat se k degustaci můžete nejpozději 5 dní před plánovaným termínem návštěvy, a to na email pokladna@muzeum-melnik.cz.
Regionální muzeum Mělník – historické kočárky, hračky a regionální historie Kultura

Regionální muzeum Mělník – historické kočárky, hračky a regionální historie

Expozice mělnického muzea se snaží zachytit široké spektrum života v mělnickém regionu jak v minulosti, tak i v současnosti. Muzeum se specializuje na historii výroby kočárků v Čechách a dokumentaci českého vinařství. Mělnické muzeum pořádá řadu akcí a výstav po celý rok.

Ludmila – nejznámější mělnické víno Gurmánská turistika

Ludmila – nejznámější mělnické víno

Víno Ludmila je pojmenováno po kněžně Ludmile, která na Mělníku založila první vinici a dala základ celému místnímu vinařství. Od konce 19. století se stáčí do originálních, pro ni typických lahví, tzn. „kalamářů“.

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku Letní sporty

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy je významnou dominantou města Mělníka. Nejkrásnější pohled na něj je z terasy u mělnického zámku. Vrázova vyhlídka na soutok je oblíbeným místem setkání.

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou Památky

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Další aktuality