ÚvodAktualityPamátník ticha připomene 80 let od konference ve Wannsee
Památky

Památník ticha připomene 80 let od konference ve Wannsee

  • 17. ledna 2022
Konferenci ve Wannsee, na níž si 20. ledna 1942 tehdejší příslušníci složek SS v tajnosti upřesnili otázky logistiky „konečného řešení židovské otázky“ připomene Památník ticha setkáním Stručně o Wannsee. Diskusního setkání Památníku ticha v osudný den 20. ledna 2022 přesně po osmdesáti letech se zúčastní v 15 hodin v Rezidenci primátora na Mariánském náměstí v Praze historici, politici, novináři a spisovatelé Petr Pithart, Jakub Rákosník, Pavel Kosatík, Petr Koura, Jakub Szantó, Fedor Gál, Petr Fischer nebo vrchní zemský rabín Karol Sidon.
wanseeZhruba devadesátiminutová schůzka svolaná říšským protektorem Reinhardem Heydrichem je podle odborníků nejzrůdnějším vládním zločinem 20. století, po níž propukla největší genocida v historii lidstva. K vyjádření na téma odkazu konference a jejího významu v současném globalizovaném světě byly osloveny i takové osobnosti, jako bývalá ministryně USA s českými kořeny Madeleine Albrightová, bývalá německá kancléřka Angela Merkelová nebo spisovatel a předkladatel Patrik Ouředník žijící ve Francii. Jejich názory budou tlumočeny v průběhu diskuse. Akci budou moderovat Ondřej Cihlář a Petr Prokop z pražského divadla Vosto5.

koncentrační táborCílem diskuze je připomenout varovný obsah této události veřejnosti ve vztahu k aktuálním otázkám dnešního světa. Patnáct účastníků tehdejší rutinní pracovní schůzky, jimiž byli převážně příslušníci složek SS, z nichž někteří měli vysokoškolské vzdělání či titul doktora práv, pohovořilo také o selekci nejednoznačných míšenců určených k likvidaci či ke sterilizaci. Valná část zúčastněných tak přesně věděla, co se skrývá za výrazy jako „vysídlení“, „konečné řešení“, „zvláštní zacházení“ či „evakuace“. Po konferenci odjeli účastníci zpátky na svá pracoviště, výsledkem bylo 6 miliónů mrtvých evropských Židů za necelé čtyři roky, což byly v té době asi dvě třetiny evropského židovského obyvatelstva.

Diskusním setkáním Stručně o Wannsee otevírá Památník ticha rok, kdy bude připomínat i 80 let od atentátu na Reinharda Heydricha a vizi Adolfa Hitlera o uspořádání světa po „vítězné válce nacistiského Německa“, která se naštěstí nikdy nenaplnila.
Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou Památky

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou

Na 80 metrů dlouhé zdi u zastávky tramvaje Vychovatelna v Praze 8 vzniklo graffiti připomínající operaci Anthropoid. Jde o graffitový komiks, který zobrazuje tuto historickou událost od seskoku parašutistů, přes atentát, až po boj v kryptě kostela v Resslově ulici.

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

27. května 1942 provedli členové skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům, kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se však nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Památník Šoa Praha – revitalizace nádraží Bubny Kultura

Památník Šoa Praha – revitalizace nádraží Bubny

Památník ticha je projekt revitalizace nádraží Bubny v moderní prostor pro veřejný dialog o dědictví minulosti jako stigmatu dneška. Realizátorem je obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha o.p.s.