ÚvodČeská nejHistorickéAtentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin
Historické

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

27. května 1942 provedli členové skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům, kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se však nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.
Atentát vykonali v Praze-Libni Jozef Gabčík a Jan Kubiš, členové skupiny Anthropoid. Podíleli se na nich další členové výsadku z Velké Británie i domácí odbojáři. Většina atentátníků zahynula 18. června 1942 po marném boji s přesilou v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, kde je dnes památník. Na vnější zdi krypty jsou i dnes patrné stopy po kulkách.

Exiloví představitelé Československa byli ve složité situaci. Jak přesvědčit spojence, že lidé doma se nesmířili s nacistickou nadvládou? Ve hře ostatně byla také možná budoucnost státu, tedy Československa. Přišlo rozhodnutí k výcviku parašutistů, které proběhlo ve Skotsku.
 

Den D nastal 27. května

Dne 27. května 1942 v 10:35 hodin čekali v pražských Holešovičkách dva parašutisté Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem na jednoho z nejmocnějších mužů nacistické říše Reinharda Heydricha. Jako nejvhodnější místo si zvolili ostrou zatáčku pod Vychovatelnou v Praze-Libni, kde Heydrichův vůz při jízdě ze sídla v Panenských Břežanech na Pražský hrad musel zpomalit. Zatáčku si výsadkáři už dříve pečlivě obhlédli.

Nastal ten pravý okamžik – vůz s nenáviděným říšským protektorem se přiblížil na dostřel. Do zatáčky právě vjížděla tramvaj, a řidič automobil ještě více zpomalil. Na jedoucí vůz nejprve zaútočil Gabčík, který se pokusil vystřelit ze samopalu. V hlavni se ale vzpříčil náboj a nevyšla ani rána. Heydrich přikázal řidiči zastavit. To už měl Kubiš pohotově připravený ještě granát a také jej neváhal použil. Vůz sice přímo netrefil, ale bomba ale vybuchla pod pravým zadním kolem a její úlomky spolu s kusy karoserie Heydricha vážně zranily. Exploze byla tak silná, že vyrazila okna i tramvaji. V následném zmatku se podařilo oběma útočníkům uniknout. Prchali každý jiným směrem, jeden na kole, druhý pěšky.
 

Všichni nakonec zemřeli – Heydrich i parašutisté

Heydricha převezli v dodávce okamžitě do nemocnice na Bulovku a po poledni podstoupil operaci. Jeho stav se zpočátku zlepšoval, avšak na začátku června se u něj začala rozvíjet silná infekce, které oslabený organismus vynětím sleziny nedokázal vzdorovat. Zemřel 4. června 1942.

Atentátníci se ukrývali v pravoslavném chrámu v Resslově ulici. Kromě Gabčíka s Kubišem zde pobývali také další výsadkáři, kteří pobývali v Praze – jednalo o Josefa Bublíka, Jana Hrubého, Adolfa Opálku, Jaroslava Švarce a Josefa Valčíka. Své kamarády nakonec udal výsadkář Karel Čurda. Výsadkáři bojovali statečně několik dlouhých hodin a nakonec si, v bezvýchodné situaci, raději zvolili dobrovolnou smrt.
Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty Kultura

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Na křídlech za lva – Muzeum aviatiky a čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově – dočasně uzavřeno Kultura

Na křídlech za lva – Muzeum aviatiky a čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově – dočasně uzavřeno

Naším cílem je vybudovat důstojný stánek, který svým informačním rozsahem a pojetím bude odpovídat významu, který představuje boj našich letců v RAF. Chceme tyto památky a materiály zpřístupnit co nejširšímu okruhu návštěvníků.

Připomeňte si Operaci Anthropoid procházkou do míst, kudy se ubíraly dějiny

Připomeňte si Operaci Anthropoid procházkou do míst, kudy se ubíraly dějiny

Letos si v pondělí 27. 5. připomínáme 81. výročí vojenské operace proti zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi. Věděli jste, že vloni byl 27. květen navíc vyhlášen, jako Den národního vzdoru Připomeňte si tuto významnou událost návštěvou památných míst, kudy se ubíraly dějiny. Tipy na procházky historií vám přináší Kudy z nudy.

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech Kultura

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.

Horní zámek Panenské Břežany Památky

Horní zámek Panenské Břežany

Jsou místa, kudy kráčely dějiny, a přesto se na ně poněkud zapomnělo. Jedním z nich je vcelku nevelký barokní zámek v Panenských Břežanech. Místo, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple sv. Anny.

Praha láká na novou expozici obětem heydrichiády

Praha láká na novou expozici obětem heydrichiády

Od ledna můžete zavítat do Prahy a prohlédnout si novou expozici památníku v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Právě tento chrám se stal úkrytem československých parašutistů po úspěšném atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Hendricha do chvíle velké zrady.

Připravte se na film Anthropoid – poznejte místa, kudy kráčely dějiny

Připravte se na film Anthropoid – poznejte místa, kudy kráčely dějiny

Snímek Anthropoid režiséra Seana Ellise přijde do kin stylově v Den české státnosti, tedy již 28. září 2016. Jeden z nejočekávanějších titulů letošního roku, jehož premiéra u nás proběhla již v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, vznikl v britsko-české koprodukci podle skutečných historických událostí. Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin a poznejte z první ruky místa, o kterých bude ve filmu řeč.

Československá obec legionářská připomíná operaci Anthropoid výstavou na Klárově a ukázkami v Lešanech

Československá obec legionářská připomíná operaci Anthropoid výstavou na Klárově a ukázkami v Lešanech

Československá obec legionářská spolu s kluby vojenské historie letos připomíná 75. výročí provedení útoku na Reinharda Heydricha. V předvečer atentátu 26. května v Praze v parku Klárov představí panelovou výstavu. V sobotu se ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech představí výcvik a vojenský tábor Čechoslováků za 2. světové války.

Anglie a Skotsko v Česku: léto v anglických parcích, s tajnými agenty a letci RAF

Anglie a Skotsko v Česku: léto v anglických parcích, s tajnými agenty a letci RAF

Pojďte s portálem Kudy z nudy objevovat tajemství anglických parků a kouzelné růže z venkovských zahrad britského venkova. Pozveme vás také na únikovou hru, kde se stanete agentem britské tajné služby MI6, do muzea britských královských letců a nakonec si zaskotačíte na Skotských hrách na Sychrově.

Památník Ležáky zve 28. října na bezplatnou prohlídku

Památník Ležáky zve 28. října na bezplatnou prohlídku

Památník je věnován tragické události z 24.6.1942, kdy nacisté obec Ležáky vyhladili. Její obyvatelé zaplatili svými životy kvůli objevení tajné vysílačky Libuše patřící parašutistům pověřených atentátem na Heydricha. U příležitosti státního svátku Dne vzniku Československa 28. 10. 2019 bude vstup do památníku Ležáky zdarma.

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze Památky

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Na Pardubicku uctí památku obětí z Ležáků, pardubického odboje a operace Silver A

Na Pardubicku uctí památku obětí z Ležáků, pardubického odboje a operace Silver A

Pod záštitou ministra kultury, hejtmana Pardubického kraje, památníku Lidice a Ležáky se v úterý 9. ledna 2024 koná 15. slavnostní setkání věnované výsadku Silver A, pardubickému odboji a tragédii v Ležákách prostřednictvím setkání pamětníků a jejich potomků. Setkání s názvem "Silver A v paměti tří generací“ se uskuteční 9. ledna na dvou místech. Od 13:00 proběhne pietní vzpomínka na popravišti pardubického Zámečku a bude pokračovat ve 14:00 ve sklepních prostorách Larischovy vily. Od 15:30 bude probíhat hlavní program v sále u restaurace Sezemický dům (Husova 790, 533 04 Sezemice).

Naučná stezka Pardubicemi po stopách Silver A Památky

Naučná stezka Pardubicemi po stopách Silver A

Naučná stezka vznikla v roce 2012 k příležitosti 70. výročí druhého stanného práva, které vyhlásili němečtí okupanti na území protektorátu Čechy a Morava. Cesta představuje návštěvníkům několik míst spojených s činností Silver A v Pardubicích a osudy hlavních aktérů.

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni Památky

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni

Památník Operaci Anthropoid se nachází v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny. Připomíná československé parašutisty, kteří v těchto místech provedli 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, pod kdycím názvem "Operace Anthropoid".

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

27. května 1942 provedli členové skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům, kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se však nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Jméno malé vesnice nedaleko Prahy mělo být navždy vymazáno z mapy světa. Tragédie byla odstrašujícím případem pomsty na nevinných lidech za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha během okupace Československa za druhé světové války.

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích Památky

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

V rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích naleznete expozici, která připomíná tuto významnou osobnost – účastníka atentátu na Reinharda Heydricha. Prohlédnete si zde jeho osobní předměty včetně vojenské výzbroje a dopisů.

Vojenský historický ústav v Praze Kultura

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.