Až pominou přísná nařízení ohledně nákazy Covid-19 a pevnost Stachelberg se otevře do nové sezóny, představí svým návštěvníkům zcela novou expozici. Turisté se vydají na prohlídku o 150 metrů delší než byla v předchozích letech.
Bunkrařům ze
Stachelbergu se podařilo
rozšířit hlavní prohlídkovou trasu. Turisté se ocitnou pod dělostřeleckou věží 75 (
rozhlednou Eliška) v "podzemní hale". Jedná se o
sál na uskladnění munice, kde je na několika panelech znázorněna historie objektu s dobovými fotografiemi. V minulých letech nyní upravené prostory zaplavovala voda a dno pokrývalo bahno. Úsek se podařilo zprovoznit díky evropským dotacím.
To však nebude jediná změna v pevnosti. Od letošního roku
Stachelberg nabídne i
druhou trasu s průvodcem. Ta povede po okolí pěchotního srubu a představí několik objektů lehkého opevnění a zrestaurované zákopy z roku 1938.
Síť 3,5 km podzemních chodeb, místy až 60 metrů pod povrchem
Pevnost byla budována v letech 1937-1938,
po svém dokončení měla být největší v bývalém Československu a řadí se mezi pět největších v celosvětovém měřítku. Jedná se celkem o 3,5 km podzemních chodeb a sálů v hloubce 25 až 60 metrů pod povrchem. Za 11 měsíců výstavby tvrze se podařilo toto podzemí vylámat a z menší části vybetonovat. Díky tomu, že tvrz
nebyla nikdy po stavební stránce dokončena, poskytuje v současné době jedinečnou ukázku výstavby tohoto komplexu. Podzemní prohlídková trasa seznámí návštěvníky s postupem ražby a betonáže podzemí. Díky zachovalosti podzemí se jedná o unikát v celorepublikovém měřítku.
V dokončené pevnosti mělo vzniknout
veškeré týlové zabezpečení pro 800 mužů posádky – kasárna, velitelství pevnosti, sklady munice a materiálu, elektrárna atd. Během prohlídky zhlédnete
expozici s velkým množstvím modelů v nadzemní části pevnosti, poté navštívíte s průvodcem necelý kilometr rozestavěných
podzemních chodeb. Součástí prohlídky je také vyzbrojený
lehký objekt v těsné blízkosti muzea.