ÚvodAktualityPivovar v Lobči získal cenu za nejlepší evropské dědictví 2023
Památky

Pivovar v Lobči získal cenu za nejlepší evropské dědictví 2023

  • 23. července 2023
Česko umí obnovovat památky. Potvrzuje to ocenění Europa Nostra Awards 2023, které získal parostrojní pivovar v Lobči. Pracovali na něm architekti Jana a Pavel Prouzovi. Historie vaření piva ve středočeské Lobči sahá až do roku 1586. Pivovar a sladovna byly dlouhou dobu v nepřetržitém provozu, v 90. letech 19. století došlo k modernizaci, v roce 1943 se však výroba zastavila a od 80. let 20. století byl pivovar opuštěný a chátral.

Europa Nostra Awards 2023

Více než 15 let pracovali architekti Jana a Pavel Prouzovi na oživení tohoto pivovaru s bohatou historií sahající až do roku 1586. Nyní se za své úsilí dočkali významného uznání. Obnova parostrojního pivovaru v Lobči patří k vítězům European Heritage Awards / Europa Nostra Awards 2023. Cenu za mimořádný počin v oblasti kulturního dědictví a tradic uděluje Evropská komise a Europa Nostra. Parostrojní pivovar v Lobči je dokonalou ukázkou propojení historického a nového, pokračování života historické budovy v moderních časech. A také toho, jaký vliv může mít pečlivá obnova památky s plánem jejího dalšího využití na život celé komunity či obce. Slavnostní předání Cen Evropského dědictví proběhne 28. září v Palazzo del Cinema v Benátkách a bude vyvrcholením summitu o evropském kulturním dědictví 2023.
 

Parostrojní pivovar v Lobči

Pivovar v Lobči je cennou památkou s bohatou historií sahající až do roku 1586. Nachází se v malebné obci se 140 obyvateli v CHKO Kokořínsko. Pivovar a sladovna byly v nepřetržitém provozu od 16. století, současná stavba má svůj původ v první polovině 17. století. V 90. letech 19. století byl pivovar modernizován na průmyslový pivovar s parním strojem. Výroba se zastavila v roce 1943. Od 80. let 20. st. byl areál opuštěný a chátral.
 
Zapomenutý pivovar objevili architekti Jana a Pavel Prouzovi. Během 15 let pracovali na oživení památky a zároveň si splnili sen o bydlení v památce a rozvíjeli kulturní aktivity na venkově. Počáteční fáze obnovy byla zaměřena na fyzickou ochranu lokality, po níž následovala pečlivá strukturální obnova. Od roku 2014 byl areál otevřen veřejnosti s vyváženým mixem kulturních a obchodních aktivit, aby byla zajištěna jeho budoucí udržitelnost. Obnovena byla původní funkce výroby piva v podobě malého řemeslného pivovaru.
 
V celém projektu byla zdůrazněna odpovědnost k životnímu prostředí, areál například využívá k vytápění systém částečně tepelných čerpadel a částečně geotermální energii. Projekt měl také širší dopad na praxi památkové péče jako příklad úspěšného projektového řízení s omezenými finančními zdroji. Pivovar se připojil k ERIH – Evropské stezce průmyslového dědictví a pomohl tak jejímu zviditelnění na evropské úrovni.
 

Prohlídky parostrojního pivovaru v Lobči

S historií i současností této památky se můžete seznámit při pravidelných prohlídkách pro veřejnost. Provede vás přímo majitel Parostrojního pivovaru v Lobči, architekt Pavel Prouza. Seznamte se s příběhem záchrany pivovaru a půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Prohlídka začíná u studny před pivovarem, pokračuje v renesančním jádru pivovaru – na humně a v síni někdejšího ležatého hvozdu a pokračuje ve staré varně. Dále vystoupáte do patra, kde je možné si prohlédnout interiér kanceláře pana sládka a na někdejší sladové půdě je umístěna stálá výstava o historii pivovaru a zlatých letech českého piva přelomu 19. a 20. století. V přízemí projdete pivovarský dvůr s dočasně deponovanou technologií parního stroje a vstoupíte do budovy sklepů s kamennou halou lednice. Prohlídka končí návštěvou současné řemeslné provozovny s novou varnou, provozní halou a ležáckým sklepem v historických interiérech. Ochutnávky se konají přímo v ležáckém sklepě.
 

Místní pivo, restaurace a ubytování

V návaznosti na téměř půltisíciletou tradici generací lobečských sládků zde vaří poctivě z místních surovin a s velkou mírou ruční práce. Posledních sto padesát let tu kraluje český ležák, pivovar však oživuje i zapomenutý svět svrchních a divokých kvasinek, rozmanitou chuť a vůni historických i moderních receptur.

Pivo můžete ochutnat přímo ve zdejší restauraci s domáckou atmosférou a čerstvými pokrmy připravenými z lokálních surovin. Pivovar je připraven i na návštěvníky, kteří zde chtějí strávit více dnů. Nabízí ubytování ve stylových, moderně zařízených apartmánech s venkovskou atmosférou.

Projekt byl z velké části financován z vlastních finančních zdrojů vlastníků s podporou i ze strany vlády ČR prostřednictvím Programu péče o vesnické památkové rezervace Ministerstva kultury, dále z Programu kultury Středočeského kraje a programu „Zelená úsporám“ Ministerstva životního prostředí. Obnovu pomohl financovat také Program rozvoje venkova Evropské unie.

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena Památky

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena

Příběh půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Nechte se provést obnovenou technickou památkou, ochutnejte naši kuchyni a řemeslné pivo nebo se u nás ubytujte.

Zámek Lobeč – ideální místo pro romantický pobyt Ubytování

Zámek Lobeč – ideální místo pro romantický pobyt

Již několik let nabízí zámek Lobeč svým hostům ubytování a kompletní servis pro svatební hostiny a jiné rodinné a firemní oslavy.

Ubytování v pivovaru Lobeč Ubytování

Ubytování v pivovaru Lobeč

Sháníte pěkné ubytování pro svou dovolenou nebo volný víkend? Zkuste pivovar Lobeč v romantickém přírodním prostředí na pomezí Kokořínska a Máchova kraje. Součástí komplexu je i restaurace, baru a zahrada. Wi-Fi zdarma je samozřejmostí.

Lobeč

Lobeč

Podobně jako nedaleké Mšeno leží i Lobeč na okraji chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. Za vidění stojí především zdejší zámek, pivovar, připomínaný již roku 1586, a samozřejmě nedaleký hrad Houska, legendární brána do pekel.

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 23? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let od postavení prvních jesliček a první zmínky o městě Orlová, 700 let od založení kláštera na Starém Brně, rozkvět jihočeského rybníkářství i rok 1623, kdy Komenský dokončil knihu Labyrint světa a ráj srdce. Uplyne také 300 let od prvního osvětlení Prahy a smrti Jana Blažeje Santiniho, 200 let od dokončení kolonády na Reistně v Lednicko-valtickém areálu a sto let od narození a úmrtí řady slavných osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj Příroda

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Další aktuality

Pivovar Velké Popovice chystá svatého Martina s bílým kozlem a bohatou degustací piva

Pivovar Velké Popovice chystá svatého Martina s bílým kozlem a bohatou degustací piva

4. listopad 2024 13:45
Gurmánská turistika, Středočeský kraj
Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

30. říjen 2024 12:15
Zážitky, Středočeský kraj
Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

27. říjen 2024 10:06
Životní styl, Středočeský kraj
V milovickém Mirákulu je otevřeno každý den až do konce října

V milovickém Mirákulu je otevřeno každý den až do konce října

26. říjen 2024 12:00
Zážitky, Středočeský kraj
Den Středočeského kraje proběhne i v Muzeu Českého krasu

Den Středočeského kraje proběhne i v Muzeu Českého krasu

26. říjen 2024 10:49
Památky, Středočeský kraj
Do Hornického muzea v Příbrami se podíváte i o státním svátku

Do Hornického muzea v Příbrami se podíváte i o státním svátku

24. říjen 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj
Poslední víkend s párou vás čeká v Lužné u Rakovníka

Poslední víkend s párou vás čeká v Lužné u Rakovníka

22. říjen 2024 8:00
Zážitky, Středočeský kraj