Lobeč

Podobně jako nedaleké Mšeno leží i Lobeč na okraji chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. Za vidění stojí především zdejší zámek, pivovar, připomínaný již roku 1586, a samozřejmě nedaleký hrad Houska, legendární brána do pekel.

Lobeč kdysi a nyní

Barokní zámek Lobeč sloužil několik desetiletí jako léčebna a po restitucích byl vrácen původním majitelům; ti nyní kromě Lobče pečují i o hrad Houska a zámek Stránov. Ve vsi si také můžete prohlédnout kostel Povýšení sv. Kříže a zajímavou technickou památku, Parostrojní pivovar, který je svědkem pětisetleté tradice vaření piva na Kokořínsku. Od roku 2015 je po znovu v provozu, pravidelně se tu vaří několik druhů piv a jste zváni i na prohlídky s degustacemi.
 

Letní působiště Eduarda Štorcha

Lobeč byla oblíbeným místem spisovatele Eduarda Štorcha (1878–1956), jednoho z objevitelů místních archeologických nálezů. Měl tu dům, kam jezdíval v letních měsících, ze sousedních Libovic pocházela jeho manželka, pobyty v Lobči se promítly i do knihy Minehava a na hřbitově můžete navštívit místo jeho posledního odpočinku. Život, knihy a dobu, o které psal, mapuje Muzeum Eduarda Štorcha. Největší muzejní atrakcí je maketa mláděte mamuta a část Štorchovy sbírky pazourků, z velké části nalezených právě v okolí Lobče.
 

Tajemný hrad, roubenky, větrný mlýn a koupaliště

Pro seznámení s Kokořínskem využijte modrou turistickou značku, která z Lobče vede na sever do Nosálova s unikátním souborem lidové architektury, dřevěných chalup z přelomu 18. a 19. století. Z Nosálova můžete pokračovat k rozhledně na Vrátenské hoře a dál k hradu Houska. V letních měsících se nechte zlákat k návštěvě Mšena s památkově chráněným koupalištěm v stylu art déco, zajímavou památkou je i větrný mlýn ve Vrátně.

Aktivity v obci Lobeč

Ubytování a restaurace v obci Lobeč