Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska, které letos proběhnou na Liberecku, jsou příležitostí oslavit výročí narození Jakuba Bursy v prostředí plném krásy a bohatství našeho lidového stavitelství. Jakuba Bursa, významný venkovský stavitel a tvůrce jihočeského „selského baroka“, se narodil 21. července 1813 a rok 2013 byl na jeho počest vyhlášen Rokem lidové architektury. Letošní Dny lidové architektury proběhnou na Liberecku v předvečer výročí Bursova narození, v týdnu od 14. do 20. července 2014.
Centrem dění bude trasa podél Jizery. Začíná v Turnově, kde je možné navštívit národopisnou expozici Muzea Českého ráje a rekonstruovaný roubený městský Kamenářský dům. Další zastávka bude v nedalekých Dolánkách na Dlaskově statku z roku 1716, který je překrásnou ukázkou pojizerské roubené architektury. Tamní expozice seznamuje s životem na statku a domáckou výrobou, v neděli 20. července v 10 hodin tam však navíc proběhne křest průvodce nazvaného Lidové stavby Libereckého kraje za účasti moderátora a publicisty Václava Žmolíka. Následovat budou komentované prohlídky, ukázky řemesel, dílny a loutkové představení. Ve vesničce Zbirohy si budou moci návštěvníci prohlédnout řadu dochovaných drobných roubených usedlostí.
Další významné památky čekají v obci Malá Skála, kde pracovníci Národního památkového ústavu zajistili prohlídku unikátního Vacardova vodního mlýna s pilou v údolí pod zříceninou skalního hradu Vranov. Boučkův statek nabízí návštěvníkům nejen galerii s expozicí děl českých výtvarníků 20. století a především tamního rodáka, akademického malíře Josefa Jíry, ale i posilnění ve stylové hospodě včetně možnosti „přesedlat“ na koloběžku a pokračovat v cestě netradičně.
Podél Jizery vede trasa dál do Železného Brodu, historického města proslaveného sklářstvím. Památky lidové architektury jsou soustředěny v památkové zóně pod kostelem sv. Jakuba Většího a v památkové rezervaci Trávníky, malebně rozložené v stráni nad městem. K nejzajímavějším dochovaným lidovým stavbám v Železném Brodě patří i domy zvané Velovsko, Grosovsko, Čechovsko, Folkrtovsko, Huškovsko a zejména nejmohutnější z nich – Běliště, které dnes slouží jako národopisná expozice městského muzea.
V Železném Brodě ovšem trasa nekončí – pokračuje do Semil, městečka s půvabným souborem drobných roubených příměstských chalup v Jílovecké ulici zvaných Jílovecké roubenky. V jedné z nich je originální pilníkářská dílna, v níž si budou moci návštěvníci toto kdysi rozšířené řemeslo vyzkoušet.
Putovat krajem granátů, šperků, skleněných korálků a pískovcových skal lze i obráceně, ze Semil do Turnova, nebo si cestu obohatit řadou odboček za pozoruhodnými stavbami lidové architektury v okolí.