ÚvodAktualityPodzemí bývalého Stalinova pomníku se na 1. máje otevírá
Památky

Podzemí bývalého Stalinova pomníku se na 1. máje otevírá

  • 1. května 2014
Po dvaceti letech se otevírá podzemí bývalého Stalinova pomníku v Praze na Letné. Při komentovaných prohlídkách se dozvíte podrobnosti o vzniku pomníku, kterému se přezdívalo fronta na maso, i tajemstvím obestřené okolnosti jeho likvidace. Otevřeno je po celý den od 10 do 19 hodin.

MetronomDvaadvacet metrů dlouhý žulový pomník zapuštěný v letenském svahu vznikl na počest sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina. Ve své době se stal největším, nejdražším a nejbizarnějším sousoším v Evropě. S velkou pompou byl odhalen 1. května 1955. Rozsáhlé podzemí, které ohromný pomník podpíralo, mělo původně sloužit jako monumentální sál nebo komunistické mauzoleum. K realizaci však nikdy nedošlo a prostory dosud nenašly žádné využití.

Prohlídky podzemí pořádá společnost Opona při příležitosti dvou výročí, která si letos Česká republika připomíná. Jde o desáté výročí vstupu do EU a pětadvacáté výročí od pádu totality. Součástí akce budou dvě tematické výstavy – Kalendárium totality a 10 let České republiky v Evropské unii. V rozlehlých prostorách pod metronomem budete mít možnost spatřit fragmenty někdejší monumentální komunistické stavby, otevřeno bude pouze na 1. máje od 10 do 19 hodin.

Pomník stál pouhých sedm let. V listopadu 1962 musel kvůli změně poměrů a sovětského vedení zmizet. Byl odstřelen a tuny suti z něj nyní zaplňují nevyužité podzemní prostory.

Letenské sady v Praze Příroda

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.