ÚvodAktualityPoslední závod: příběh lyžařů Hanče, Vrbaty a Ratha jde do kin!
Zimní sporty

Poslední závod: příběh lyžařů Hanče, Vrbaty a Ratha jde do kin!

  • 23. března 2022
Poslední závod, drama z počátků lyžařského sportu podle skutečné události, bude mít premiéru ve čtvrtek 24. 3. 2022. Film byl natočen v produkční společnosti Punk Film, v režii Tomáše Hodana, který je zároveň autorem námětu a scénáře. Natáčelo se od února do dubna 2021 na autentických místech v Krkonoších. V hlavní roli Bohumila Hanče se představí Kryštof Hádek, další postavy historického příběhu ztvární Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Judit Bárdos, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Nedbal, Jaroslav Plesl, Jan Hofman, Cyril Dobrý, Jan Hájek a Pavla Beretová. Film vstoupí do kin přesně v den výročí tehdejšího lyžařského závodu z roku 1913.

Drama Poslední závod

poslední závodBohumil Hanč se narodil 19. listopadu 1886. Tragicky zahynul o 27 let později spolu s Václavem Vrbatou během lyžařského závodu na hřebenech Krkonoš a z jejich příběhu se stala legenda. Nový snímek Poslední závod, který vypráví o tomto dramatu, se dostává do kin přesně v den výročí tehdejšího lyžařského závodu z roku 1913, tedy 24. března 2022. Film režiséra a scenáristy Tomáše Hodana ukáže, co se tehdy opravdu stalo, bez dobových nánosů a polopravd. Do příběhu se tak vrací i důležitá postava pražského Němce Emericha Ratha, který se s nasazením života snažil Hanče zachránit.

Režisér Tomáš Hodan si v roce 2013 na krkonošských hřebenech poprvé podrobně přečetl příběh Hanče, Vrbaty a Ratha. Hned věděl, že chce udělat film, ale netušil, že s těmito pány stráví devět let života. Několikrát se ocitl v situaci, kdy to vypadalo, že film Poslední závod nikdy nevznikne. Právě vytrvalost, zarputilost a odhodlání všech zúčastněných (a zejména Bohumila Hanče), mu byly v těžkých chvílích inspirací, abych to nevzdal a nezabalil to.

poslední závodV hlavní roli Bohumila Hanče se představí Kryštof Hádek, další postavy dramatického příběhu ztvárnili Judit Bardos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl a další skvělí herci. Film Poslední závod vznikl v produkci společnosti Punk Film a v koprodukci s Českou televizí.

Natáčelo se od konce února 2020 do konce dubna 2021 na autentických místech a v extrémních podmínkách na hřebenech Krkonoš, na Labské boudě, Medvědí boudě, Brádlerových boudách, v Hostinném, na Jizerce, v Lázních Toušeň, Škvorci, Lukově u Loun a v Praze.
 

Příběh Hanče, Vrbaty a Ratha

poslední závodKrkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Hory se zpočátku století začaly dynamicky proměňovat, zejména díky jedné novince v českých zemích – lyžím. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař, který vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec pravidelně zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se dobře znali, setkali se i na startu osudného závodu v roce 1913. Po prvním kole se počasí prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice. Všichni závodníci vzdali, Hanč zůstal na trati sám. Polomrtvého jej nalezl právě Emerich Rath a s nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, bohužel marně. Později je v horách nalezen i zmrzlý Václav Vrbata, Hančův přítel, který ho chtěl na trati podpořit a v prudké vánici mu půjčil svůj kabát….

Po mnichovských událostech, druhé světové válce a následném komunistickém puči se příběh Němce, který riskoval život, aby pomohl českému kamarádovi, nehodil, a Emerich Rath byl ze všeobecně známého příběhu takřka vymazán. Hanč zemřel a stal se legendou. Rath přežil a zemřel v zapomnění jako bezdomovec.
Osada Jizerka v Jizerských horách Památky

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Labská bouda v Krkonoších Ubytování

Labská bouda v Krkonoších

Horský hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších je po rekonstrukci znovu v provozu. Můžete se zde ubytovat nebo navštívit bufet či restauraci.

Brádlerovy boudy v Krkonoších Ubytování

Brádlerovy boudy v Krkonoších

První zmínka o Brádlerových boudách pochází z roku 1637, prvotní stavba tak patří mezi vůbec nejstarší krkonošské boudy.

Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší Příroda

Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší

Mohyla nad Vrbatovou boudou na Zlatém návrší, připomíná tragickou událost z 24.3. 1913, kdy zde při lyžařském závodě na 50 km ve sněhové bouři zahynul český závodník Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který se mu snažil dojít pro pomoc.

Vrbatova bouda na Zlatém návrší v Krkonoších Zimní sporty

Vrbatova bouda na Zlatém návrší v Krkonoších

Vrbatovu boudu najdete na hřebenech Krkonoš na Zlatém návrší v nadmořské výšce 1 400 m.n.m. V její těsné blízkosti se nachází Pramen Labe a Pančavský vodopád s překrásným výhledem do Labského dolu.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci – Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta Zimní sporty

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.

Medvědí bouda ve Špindlerově Mlýně Ubytování

Medvědí bouda ve Špindlerově Mlýně

Medvědí bouda se řadí mezi krkonošské horské boudy se zajímavou historií. Vznikla na počátku 19. století jako zařízení tzv. budního hospodářství, avšak již spojeného s ubytováním pro návštěvníky hor.

Další aktuality

Ve Vamberku si připomínají tradiční krajkářské řemeslo

Ve Vamberku si připomínají tradiční krajkářské řemeslo

28. červen 2024 9:00
Kultura, Královéhradecký kraj
Natrhejte si v Krkonoších lupinu! Pomůžete tím přírodě

Natrhejte si v Krkonoších lupinu! Pomůžete tím přírodě

27. červen 2024 8:00
Příroda, Královéhradecký kraj
Hradec Králové ožil festivalem Divadlo evropských regionů

Hradec Králové ožil festivalem Divadlo evropských regionů

26. červen 2024 11:00
Kultura, Královéhradecký kraj
U Hradce Králové se bude opět bojovat

U Hradce Králové se bude opět bojovat

25. červen 2024 8:00
Památky, Královéhradecký kraj
Přírodu na Sněžce ochrání sítě i letos

Přírodu na Sněžce ochrání sítě i letos

22. červen 2024 9:00
Příroda, Královéhradecký kraj
Festival Za poklady Broumovska nabídne letní koncerty špičkových interpretů

Festival Za poklady Broumovska nabídne letní koncerty špičkových interpretů

20. červen 2024 10:00
Kultura, Královéhradecký kraj
Krkonošské louky budou dál rozkvétat

Krkonošské louky budou dál rozkvétat

16. červen 2024 12:00
Příroda, Královéhradecký kraj