ÚvodAktualityPoznejte betlémy v Jindřichově Hradci: autor Krýzových jesliček inspiroval další tvůrce
Památky

Poznejte betlémy v Jindřichově Hradci: autor Krýzových jesliček inspiroval další tvůrce

  • 15. prosince 2018
K adventnímu výletu do Jindřichova Hradce patří zastávka u Krýzových jesliček v Muzeu Jindřichohradecka. Kromě toho si užijete adventní víkendy na Staré radnici, projdete se vánočně vyzdobeným městem a prohlédnete si betlémy, oceněné v soutěži Nožík Tomáše Krýzy.
Letos si připomínáme dvojité jubileum autora slavných jesliček, vystavených v Muzeu Jindřichohradecka: Tomáš Krýza se v Jindřichově Hradci narodil právě před 180 lety, v prosinci 1838, a před sto lety roku 1918 zemřel. Největší lidový mechanický betlém na světě, zapsaný v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanější expozici muzea – a zvláště teď, v době adventu. Na kouzlu mu nic neubírá ani fakt, že se už druhý rok opravuje.
 

Dětský slib

Zatímco jesličky si v Muzeu Jindřichohradecka můžete prohlížet do nejmenších podrobností a zkoumat jednotlivé scény od narození Ježíše Krista přes výjevy z evangelia až po přehlídku tradičních jihočeských řemesel včetně dolu s horníky, o Tomáši Krýzovi toho víme pramálo. V devíti letech prý pozoroval svého strýce, jak staví jesličky, a prohlásil, že až bude velký, postaví podobné, ale větší a krásnější. Své slovo splnil: na svém díle začal pracovat v osmnácti letech a téměř každý den jesličkám věnoval alespoň chvilku. Není divu, že výsledkem je velkolepý betlém na ploše téměř šedesáti metrů čtverečních. Napočítali byste v něm 1 398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje.
 

Bez plánů a na kliku

Jenže Krýza byl punčochářský mistr a ne technik: nevedl si žádnou dokumentaci a podle restaurátorů využil všechno, co měl po ruce, a to metodou pokusů a omylů. Figurky vyráběl ze směsi mouky, pilin, sádry a klíhu, krajinu ze dřeva a papíru, povrch maloval klihovými barvami. Jesličky vystavoval pro zájemce u sebe doma za neutuchajícího zájmu svých tří dětí a jejich kamarádů. Místní noviny pravidelně informovaly o jeho dalších pokrocích a dokonce se dochovala zpráva, že za prohlídku betléma vybíral vstupné. Podobně jako tvůrce Třebechovického betlému i Tomáš Krýza své dílo poslal do světa: širší veřejnosti se jesličky poprvé představily v roce 1894 na hospodářsko-průmyslové výstavě v Praze.

Po smrti otce převzal štafetu syn, farář Jan Krýza. Jesličky opravoval, doplňoval a hlavně modernizoval: figurky od té doby rozhýbával elektromotor, ovšem složitý systém pásů, řemenů, kol, pružin a drátků zůstal stejný a s menšími úpravami funguje dodnes. Když v roce 1935 Jan Krýza daroval jesličky muzeu, sám je instaloval: práce mu prý trvaly celý rok. Po několika desítkách let se Krýzovy jesličky přestěhovaly do největšího sálu muzea a byly spojeny se Steinocherovými jesličkami; tak je můžete vidět dodnes.
 

Betlemářské Oscary

Letos se po pěti letech opět uskutečnila soutěžní řezbářská výstava O nožík Tomáše Krýzy a Jindřichův Hradec se tak stal dějištěm celosvětového setkání betlemářů. Do soutěže o „betlemářské Oscary“ se přihlásilo šest desítek autorů, výherci obdrželi symbolický zlatý, stříbrný a bronzový nožík mistra Krýzy. Stovku soutěžních prací si můžete v prostorách Muzea Jindřichohradecka v kostele sv. Jana Křtitele a přilehlé křížové chodbě prohlédnout až do 6. ledna 2019. Uvidíte dokonce i modrotiskový betlém (víte, že modrotisk je čerstvě zapsaný na seznamu nemateriálního dědictví UNESCO?), betlémy vyřezávané, pohyblivé i pevné, betlémy moduritové, keramické, z kukuřičného šustí, korálků či paličkované, voskové i látkové, háčkované či mozaikové. Zajímavá je i sbírka jihočeských betlémů, které shromažďuje etnografka muzea Alexandra Zvonařová. Mezi stovkou betlémů objevíte kousky z velmi neobvyklých materiálů, například stylově jihočeský betlém z rybích šupin.
 

Kam se ještě můžete podívat v Jindřichově Hradci?

  • V sobotu a v neděli 15. a 16. prosince máte poslední možnost užít si Adventní víkend na Staré radnici. Výstavní dům zaplňují expozice připravené ve spolupráci s Jindřichohradeckými místními drahami se spoustou vláčků a mašinek, nechybí ani atraktivní kolejiště a část věnovaná pohádkám.
  •  
  • Ohřát se můžete také v Domě gobelínů, který sídlí v bývalém zámeckém pivovaru; otevřeno tu mají celý rok.
Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné nástěnné malby Památky

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné nástěnné malby

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci patří svou nástěnnou výzdobou k nejzajímavějším místům v Čechách. Obrazce zpodobňují dosud neobjasněné motivy zdeformovaných lidských těl, mutantů, apokalyptických výjevů, bájných bytostí a zvířat.

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice Památky

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Výstavní dům Stará radnice v Jindřichově Hradci Kultura

Výstavní dům Stará radnice v Jindřichově Hradci

Svět oblíbeného Krtečka a jeho přátel, hravou atmosféru vlaků z úzkorozchodné dráhy nebo tajemství archivu a důležitých listin z dějin města zlaté pětilisté růže. To všechno, a nejen to, naleznete v prostorách výstavního domu Staré radnice na jindřichohradeckém náměstí Míru.

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci Kultura

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Citlivě rekonstruovaná industriální památka, bývalý jindřichohradecký zámecký pivovar, je místem, kde od roku 2012 sídlí městské muzeum Dům gobelínů.

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej Památky

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej

Pokud by existovala soutěž o nejslavnější jindřichohradeckou čáru, dozajista by vyhrála ta, kterou návštěvníci najdou na nároží proboštského kostela nanebevzetí Panny Marie v samotném centru města.

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci Kultura

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

Výstavní prostory Muzea fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci jsou zřízeny v bývalé Jezuitské koleji, která je sama o sobě významnou kulturní památkou.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády Památky

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Další aktuality

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

19. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj
Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

16. listopad 2024 9:00
Památky, Jihočeský kraj
Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

14. listopad 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj
Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj
Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj
Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

25. říjen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj