ÚvodAktualityPoznejte tajemství a legendy staré Prahy
Zážitky

Poznejte tajemství a legendy staré Prahy

  • 17. ledna 2016
Máte rádi tajemno, neobjasněné a nevysvětlené příběhy či prostě jen milujete záhady? Naše matička Praha skrývá spoustu tajemství a temných příběhů ze své minulosti. Mnohá tajemství přežívají dodnes a stále nebyla zcela odhalena. Vydejte se s námi za některými záhadami Prahy.

Praha alchymistická

Nejtajemnější období Prahy je spojeno s hledáním elixíru života a věčného mládí. Vše je neodmyslitelně spjato s dobou císaře Rudolfa II. Právě za jeho vlády je Praha plná alchymistů nejrůznějších řádů, od opravdu šikovných až po podvodníky. K těm slavným jménům patří bezesporu John Dee a Edvard Kelley, kteří do Prahy dorazili z daleké Anglie a byli součástí Rudolfovy alchymistické skupiny. I sám nejvyšší císař Rudolf II. patřil k milovníkům alchymie. V těchto dobách se alchymisté pohybovali v Praze téměř všude. Přesto vás musíme zklamat, elixír života ani věčného mládí se nikomu z nich najít nepodařilo. Nicméně pokud se chcete podívat trochu pod pokličku pražské alchymii, doporučujeme návštěvu Muzea alchymistů a mágů staré Prahy. Za návštěvu rozhodně stojí i Alchymistická vinárna a kavárna Kellyxír na Malé Straně, kde okusíte elixíry z alchymistické laboratoře Magistra Kelleyho. Pokud vás lákají pověsti staré Prahy více do hloubky, rozhodně navštivte Muzeum pražských pověstí a strašidel.
 

Praha astrologická

Dalším zajímavým jménem, které je spojeno s Prahou a zároveň vyvolává spoustu otázek, je jméno astronoma Tycho de Brahe, který působil jako císařský astrolog u dvora. Největší tajemství je spojeno s jeho smrtí, jejíž příčina dodnes není zcela jistá. Mezi příčinami jeho smrti jsou zmiňovány například akutní selhání ledvin, otrava nebo dokonce cizí zavinění. Byl snad dvorní astrolog záměrně zavražděn? Před nedávnem proběhl nový průzkum, v rámci kterého byla otevřena i jeho hrobka v Týnském Chrámu u Staroměstského náměstí, kde si můžete náhrobek prohlédnout. Jméno Tycho Brahe bylo také umístěno pod okny Národního muzea v Praze spolu s mnoha dalšími. S pražskou astrologií je jistě i neodmyslitelně spjat pražský Orloj na Staroměstském náměstí, který ukazuje pohyby vesmírných těles. Jedná se o jediný orloj na světě, který měří i babylonský čas. Velmi známým astrologem, který také působil v Praze, je Johannes Kepler. Působil u dvora jako asistent Tychona a po jeho smrti se stal jeho nástupcem. Na Starém Městě se nachází dům, v němž učenec prožil pět let svého života. A právě v tomto domě si dnes můžete prohlédnout Keplerovo muzeum, kde se můžete více dozvědět o jeho objevech.
 

Praha templářská

Každý milovník záhad rozhodně nemohl minout legendy týkající se řádu Templářů, kteří se vyskytovali po celém světě. A samozřejmě Praha nebyla výjimkou – i zde najdeme místa, kde působili a kde se skrývali. V Praze se usadili na Starém Městě při kostele sv. Vavřince, který rozšířili a vystavěli u něj komendu, která se nazývala Jeruzalémská. Sídlili také na místě nyní zastavěném skupinou domů, mezi Celetnou ulicí a chrámem sv. Jakuba, kde se dodnes říká v Templu.

Velice tajemný je také Faustův dům na Karlově náměstí, v němž podle legend bydlel Johann Faust, který uzavřel smlouvu s ďáblem. Majitelem domu byl ovšem i známý Edward Kelley, o němž jsme se tu již zmiňovali. Není zvláštní, že se s domem spojují tak magické osobnosti?
Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas Památky

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Bazilika sv. Jakuba v Praze Památky

Bazilika sv. Jakuba v Praze

Kostel byl založen Václavem I. v roce 1232, zřejmě při založení Starého Města. Váže se k němu řada legend, z nichž nejznámější vypráví o useknuté ruce, která dosud visí na řetězu v interiéru kostela.

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu Kultura

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí Památky

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Alchymistická hospůdka Kellyxír Gurmánská turistika

Alchymistická hospůdka Kellyxír

Vychutnejte si kouzelnou atmosféru netradičního prostředí alchymistické hospůdky Kellyxír a její elixíry.

Speculum Alchemiae – alchymistická dílna z doby Rudolfa II. Památky

Speculum Alchemiae – alchymistická dílna z doby Rudolfa II.

V Haštalské ulici v Praze najdete zpřístupněnou původní alchymistickou dílnu z doby Rudolfa II., kde se míchal elixír věčného mládí a kde Golem dostal svůj šém.

Pamětní deska Johanna Keplera Památky

Pamětní deska Johanna Keplera

Slavný německý astronom, astrolog a matematik Johannes Kepler pobýval pět let v Praze. Na domě, kde bydlel, se nachází pamětní deska.

Mladotovský palác neboli legendami opředený Faustův dům Památky

Mladotovský palác neboli legendami opředený Faustův dům

Faustův dům neboli Mladotovský palác se nachází na jižním konci Karlova náměstí. Pojmenování si dům vysloužil díky svým obyvatelům: alchymistovi Edwardu Kelleymu a později Ferdinandu Antonínovi Mladotovi ze Solopysk, který tu prý dělal hlučné chemické pokusy.

Muzeum Karlova mostu Kultura

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Národní knihovna České republiky Kultura

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy Kultura

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Muzeum vás zavede do atmosféry renesanční půdní laboratoře Edwarda Kelleyho. Připraven je pro vás zážitek na jaký se nezapomíná a jaký si budete chtít časem zopakovat.

Muzeum pražských pověstí a strašidel Kultura

Muzeum pražských pověstí a strašidel

Muzeum pražských pověstí a strašidel v pražské Mostecké ulici představuje výběr z nejznámějších a nejzajímavějších strašidel a pověstí staré Prahy. Vydejte se na cestu časem a poznejte tajemství Prahy při setkání s bytostmi, které tu jistě byly kdysi a snad jsou také dodnes.