ÚvodAktualityNově zrekonstruovaný Masarykův včelín uvidíte z Jeleního příkopu
Příroda

Nově zrekonstruovaný Masarykův včelín uvidíte z Jeleního příkopu

  • 28. května 2024
Návštěvníci Pražského hradu mají nyní možnost při procházce Jelením příkopem zahlédnout nově zrekonstruovaný Masarykův včelín, který se od poloviny 30. let minulého století nachází v Lumbeho zahradě. Vidět je z Masarykovy vyhlídky.
Masarykův včelín byl naposledy rekonstruován před více než deseti lety. Návštěvníci Pražského hradu nyní mohou původní a zcela funkční včelín opět vidět z Masarykovy vyhlídky. Jelení příkop, v němž se vyhlídka nachází, je pro návštěvníky otevřen každý den od deseti hodin dopoledne do šesti hodin do večera. Vstup je zdarma.
 
I přes své stáří je včelín plně funkční a v současné době je přizpůsoben pro chov osmi včelstev, které produkují od deseti do šedesáti kilogramů medu na úl ročně. Hotový med je využíván k protokolárním potřebám Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu. V současnosti se ve včelíně chovají matky linie Sklenár, kterým patří polovina včelína, ve druhé polovině se nachází včelařská pracovna.

Včelín na Hradě nechal vystavět v polovině 30. let minulého století prezident Tomáše Garrigue Masaryk společně s Masarykovou vyhlídkou. Na přání tehdejšího prezidenta byl vystavěn jako kopie slovenského včelína v Bystričce u Turčianského Svätého Martina, kam Masaryk jezdíval a kde měl letní dům. Místo pro včelín vybral Jože Plečnik a umístil ho na osu Masarykovy vyhlídky ve střední části zahrady. Stavbu provedli slovenští tesaři tradičními postupy.
Masarykův včelín v Produkčních zahradách Pražského hradu Příroda

Masarykův včelín v Produkčních zahradách Pražského hradu

Prezidenta Masaryka v obci Trnávka na Slovensku zaujal lidový typ včelích úlů. Po svém návratu pověřil hradního architekta Josipa Plečnika, aby mu takový včelín postavil. I v dnešní době je včelín plně funkční a med v něm produkovaný Hrad využívá k protokolárním účelům.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Zahrady Pražského hradu Příroda

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.

Produkční zahrady Pražského hradu Příroda

Produkční zahrady Pražského hradu

Produkční zahrady na Pražském hradě, které jsou kvůli bezprostřednímu sousedství obydlí prezidenta republiky přístupné pouze dva dny v roce, se rozkládají na ploše cca 4 hektarů. Jedna polovina slouží jako ovocný sad s rybníkem a druhá polovina jako produkční část pro záhony a skleníky.

Královská zahrada Pražského hradu Příroda

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Jelení příkop pod Pražským hradem Příroda

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla nejen v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř. Otevřen je celoročně, vždy od 10:00 hodin do soumraku.