ÚvodČeská nejOsobnostTomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident
Osobnost

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.
Dětství a mládí prožil na jižní Moravě: narodil se 7. března 1850Hodoníně, kde jeho rodiče pracovali na panském statku. Kvůli otcovu povolání se Masarykovi občas museli stěhovat. Nejvíc malý Tomáš přilnul k Čejkovicím, v letech 1861–1863 navštěvoval reálku v Hustopečích a nakonec gymnázium v Brně. Studia dokončil ve Vídni, absolvoval filozofickou fakultu na vídeňské univerzitě a po roce stráveném na cestách v Itálii a Německu strávil rok na univerzitě v Lipsku. Tam se seznámil s Američankou Charlottou Garrigue (1850–1923), dcerou newyorského podnikatele, a v roce 1878 se vzali. Zpočátku žili ve Vídni, když ale v roce 1882 Masaryk získal místo mimořádného profesora na pražské univerzitě, rodina se přestěhovala do Prahy. Masarykovi měli pět dětí: Alici (1879–1966), Herberta (1880–1915), Jana (1886–1948), Eleanor (1890–1890) a Olgu (1891–1978).

Roku 1891 vstoupil Masaryk do říšské rady s mandátem za mladočechy, po dvou letech ale z rodinných důvodů odešel a znovu se vrátil v letech 1907–1914. Byl jmenován profesorem Karlovy univerzity, zapojil se do takzvané Hilsneriády, stál u zrodu české strany lidové, ale ačkoli byl kritikem poměrů v Rakousku-Uhersku, o státní samostatnost českých zemí začal usilovat až za první světové války. Během ní působil ve Švýcarsku a později ve Francii, Anglii a Rusku, kde dal rozhodující podnět k sestavení dalších samostatných československých legií z českých a slovenských přeběhlíků, zajatců i Čechoslováků žijících na Rusi. Při pobytu v USA získal podporu amerického prezidenta Woodrowa Wilsona pro přeměnu rakouské monarchie do národnostně svobodného svazku autonomních států.

Dne 21. prosince 1918 se Masaryk vrátil triumfálně do Prahy a příští den pronesl na Pražském hradě své první poselství k Národnímu shromáždění. Zahájil je slavným citátem z Komenského Kšaftu umírající matky Jednoty bratrské, že „vláda věci Tvých k Tobě zase se obrátí, ó lide český“. Masaryk představoval mimořádnou autoritu; prezidentem byl zvolen v roce 1918 po prvním dvouletém funkčním období znovu v letech 1920, 1927 a 1934. V roce 1935 abdikoval, nadále ale žil na zámku Lány. Tady také 14. září 1937 zemřel; dnes jej v Lánech připomíná muzeum a jezdecká socha. Částečně přístupná je zámecká zahrada se skleníkem i obora, kam TGM jezdil na svém oblíbeném koni Hektorovi. Na místním hřbitově se pak můžete zastavit u Masarykova hrobu.
 

Desetkrát o TGM

  • Rodný dům TGM v Hodoníně už neexistuje, zato v barokním zámečku sídlí Masarykovo muzeum, kde je našemu prvnímu prezidentovi věnovaná speciální expozice.
  • Masaryk nechoval ke svému rodišti sentimentální vztah, Masarykův domek se ovšem dochoval tam, kde to měl zřejmě nejraději: v Čejkovicích.
  • Pohřeb TGM 21. září 1937 se stal velkou manifestací zármutku, ale také víry v demokracii všech demokraticky cítících občanů státu bez ohledu na národnost. Básník Jaroslav Seifert v den jeho smrti napsal báseň „To kalné ráno, to si pamatuj, mé dítě…“.
  • Řada předků a příbuzných TGM včetně jeho rodičů odpočívá na hřbitově v Hustopečích. Z jejich hrobu byla po Masarykově smrti vyzvednuta symbolická hrst hlíny a uložena do prezidentova hrobu v Lánech.
  • Místa spojená s životem rodiny Masarykových a studenta místní reálky mapuje naučná stezka Masaryk a Hustopeče.
  • Prvním letním sídlem prezidenta T. G. Masaryka po vzniku Československé republiky byl zámek Hluboš, kde prezident s rodinou pobýval v letech 1920 až 1921.
  • Na Šerlichu v Orlických horách připomíná prezidenta Masarykova chata, postavena podle projektu architekta Bohuslava Fuchse a slavnostně otevřená v roce 1925.
  • Nejkurióznější socha TGM stávala u Jeskyně blanických rytířů v Rudce u Kunštátu: pomocí hasičské sekerky a zahradnických nůžek ji vytesal samouk Stanislav Rolínek z nedalekého Bořitova. Byla zničená za druhé světové války a dochovaly se z ní jen obří pískovcové boty.
  • Celkem sedmnáctkrát byl Masaryk navržen na Nobelovu cenu míru.
  • Po Masarykovi je pojmenován řád Tomáše Garrigua Masaryka, jedno ze státních vyznamenání České republiky a bývalého Československa.
Nejvýznamnější výstavní areál v České republice – Brněnský veletržní areál

Nejvýznamnější výstavní areál v České republice – Brněnský veletržní areál

K největším brněnským veletrhům patří mezinárodní strojírenský veletrh nebo výstava informačních technologií Invex. Brněnské výstaviště, otevřené roku 1928, patří ke skvostům funkcionalistické architektury. V areálu se konají také kongresy, plesy nebo koncerty.

Příběh tajemné dámy aneb znáte bankovky první republiky?

Příběh tajemné dámy aneb znáte bankovky první republiky?

Československé peníze před pár lety oslavily stovku. Jakou měly podobu, které tváře se na nich objevily, kdo je maloval a kde si prohlédnete zajímavá bankovní muzea? Na to všechno známe na portálu Kudy z nudy odpovědi.

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor Gurmánská turistika

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Svojí polohou, dostupností i nadmořskou výškou je Šerlich ideálním výchozím místem k nejzajímavějším místům Orlických hor – na Velkou Deštnou, do národní přírodní rezervace Bukačka, k Šerlišskému mlýnu, dále na Sedloňovský černý kříž, nebo na Vrchmezí.

Výlet Polnou po stopách Hilsneriády

Výlet Polnou po stopách Hilsneriády

Pro časopisy zaměřené na historii a nejrůznější tajemství je Polná dodnes vděčným cílem a jména Anežky Hrůzové a Leopolda Hilsnera znají i ti, kteří tu nikdy nebyli. Pojďme se proto seznámit s městečkem na Vysočině podrobněji a podívat se na místa, která by vás mohla zajímat.

Věda a historie není nuda: Československé legie, Legiovlak a tipy na legionářské výlety

Věda a historie není nuda: Československé legie, Legiovlak a tipy na legionářské výlety

Náš stát vzešel z obětí československých legionářů a stojí na jejich odkazu. Abychom nezapomněli, komu vděčíme za svou svobodu, je tu LEGIE 100, projekt Československé obce legionářské. Připomeňte si Kudy z nudy vznik a dlouhou historii československých legionářů!

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

Haškův Švejk, český volejbal, Millerův krteček, československé legie, Jiráskova stezka, chata Prašivá, národopisná slavnost Slovácký rok – to je jen malý výběr ze všech stovkových oslavenců. Portál Kudy z nudy všem přeje vše nejlepší a úspěšnou další stovku, ale hlavně nabízí podrobnější seznámení se všemi stovkovými jubilanty. Pojďte se s nimi seznámit do stovkové abecedy!

Seznamte se: prvorepublikové klenoty Prahy

Seznamte se: prvorepublikové klenoty Prahy

Líbí se vám období první republiky? Obdivujete tehdejší eleganci a vkus dobové módy a designu? Pak se s Kudy z nudy vydejte k pražským stavbám, které na začátku 20. let minulého století vznikly. Nabídka je pestrá ve všech směrech: někde se podíváme dovnitř, jinde se zatím můžeme dívat jen zpovzdálí.

Kyjov – srdce Slovácka Kultura

Kyjov – srdce Slovácka

Kulturním a správním centrem Kyjovska na jižní Moravě je město Kyjov, dějiště folklórního festivalu Slovácký rok. Kyjov je vedle Strážnice druhým centrem lidové kultury Slovácka, působí zde celá řada muzik a souborů. Nabízí také bohatou nabídku kulturních akcí.

Pět procházek do oblíbených míst prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka

Pět procházek do oblíbených míst prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka

Pojďme si 170. výročí narození prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, prvního prezidenta Československé republiky, připomenout jinak – a pro portál Kudy z nudy stylově. Víte, která místa měl rád, kam se opakovaně vracel a kde na něj dodnes vzpomínají?

Relaxace v Hodoníně Životní styl

Relaxace v Hodoníně

Lázeňské město Hodonín na jižní Moravě je rodiště zakladatele československého státu a prvního prezidenta T.G. Masaryka. Ve městě je řada památek, které tuto velkou osobnost a jeho život zde připomínají. Zavítat do Hodonína můžete také za dalšími zajímavostmi či zábavou.

Masarykovo muzeum v Hodoníně Kultura

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk je bezesporu nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto není divu, že první profesionální stálá expozice na území České republiky se nachází právě zde.

Masarykova chata na Beskydě Gurmánská turistika

Masarykova chata na Beskydě

Masarykovu chatu najdete přibližně 1,5 km od rozcestí na Bumbálce nedaleko hranice České a Slovenské republiky. Přímo od chaty se vám naskytne krásný výhled na panorama Beskyd a Lysou horu.

Naučná stezka Po stopách historie v Českých Libchavách Příroda

Naučná stezka Po stopách historie v Českých Libchavách

Naučná stezka obce Po stopách historie v Českých Libchavách je příležitostí, jak poznat historii naší země i obce zábavou formou. Stezka vdélce asi 4 km není náročná a zvládnou ji lehce i rodiny s dětmi.

Pozůstatek sochy T. G. Masaryka v Rudce u Kunštátu Památky

Pozůstatek sochy T. G. Masaryka v Rudce u Kunštátu

Dominantou areálu Jeskyně blanických rytířů v Rudce u Kunštátu bývala čtrnáctimetrová socha T. G. Masaryka. Obří sochu z pískovce vytesal pomocí hasičské sekerky a zahradnických nůžek samouk Stanislav Rolínek z nedalekého Bořitova. Dochovaly se z ní bohužel pouze boty na podstavci.

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech Památky

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Praha 10 připravuje ve vile expozici.

Lány

Lány

Nebýt našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka, středočeské Lány by dnes byly jen jednou z mnoha malých obcí s velkými zámky. Roku 1921 lánský zámek koupila od Fürstenberků Československá republika a objekt byl prohlášen za přechodné a letní sídlo prezidentů.

Čejkovice

Čejkovice

V jihomoravské vinařské obci samozřejmě objevíte spousty půvabných vinných sklepů, ale tím nabídka Čejkovic nekončí. Dochovaly se tu totiž památky na řád templářských rytířů včetně obřího středověkého sklepení a můžete se také vydat na zážitkovou prohlídku do světa bio čajů, koření a bylinek.

Hodonín

Hodonín

Hodonín je jedním z center Slovácka, oblasti proslavené folklorem, lidovými řemesly a živými tradicemi. Město, ležící v rovinách u řeky Moravy, je rodištěm T. G. Masaryka, filozofa, politika a prvního prezidenta Československé republiky, jehož osudy jsou spojeny také s řadou obcí v okolí.

Zámecký park Lány a palmový skleník Příroda

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Turistická trasa Cesta T. G. Masaryka Letní sporty

Turistická trasa Cesta T. G. Masaryka

Cesta T.G.M. křižuje jižní Moravu od Hustopečí přes Čejč a Čejkovice až do Hodonína. Za městem pokračuje dále k hraničnímu přechodu Hodonín/Holíč na řece Moravě. Celkem trasa měří 60,5 km a lze ji doporučit pěším turistům i cyklistům na trekových kolech.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta Kultura

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Zpívající fontána na Masarykově náměstí v Hodoníně Zážitky

Zpívající fontána na Masarykově náměstí v Hodoníně

Město Hodonín se pyšní neobvyklou zpívající fontánou před místní radnicí. Celá fontána je řízena počítačem, což umožňuje vytvářet zajímavé střikové a vířivé kombinace včetně barevných, světelných efektů a synchronizace s reprodukovanou hudbou.

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích Kultura

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

T. G. Masaryk v Čejkovicích navštěvoval školu. Domek, v němž bydlel, dnes slouží jako muzeum s expozicí, která je věnována životu našeho prvního prezidenta.

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze Památky

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží pamatuje přítomnost řady významných politických osobností. Dnešní podoba je jen chabým odleskem někdejší nádhery, kterou připomíná částečně zachovaný zlatem dekorovaný trámový strop a krb, zárubně dveří a židle z přelomu 19. a 20. století.

Socha T. G. Masaryka v Lounech Památky

Socha T. G. Masaryka v Lounech

U příležitosti 100. výročí vzniku Československa byla před lounskou základní školu J. A. Komenského navrácena bronzová socha T. G. M. Původní socha prvního čs. prezidenta zmizela během 2. sětové války.

Pomník T. G. Masaryka v Prostějově Památky

Pomník T. G. Masaryka v Prostějově

Socha T. G. Masaryka byla odlita v roce 1938 sochařem Otakarem Španielem. Bohužel v roce 1939 musela být zakopána, aby ji okupanti nezničili. V roce 1953 byla komunistickou mocí pod rouškou noci zničena. Událost vyvolala velké lidové nepokoje. V roce 1998 byla odhaleno věrná kopie sochy.

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.