ÚvodAktualityPřezimovací obůrky na Šumavě lákají k pozorování jelenů
Příroda

Přezimovací obůrky na Šumavě lákají k pozorování jelenů

  • 30. ledna 2019
Přijďte na Šumavu poznat život zdejších zvířat – můžete pozorovat jeleny nejen v Návštěvnickém centru Kvilda, ale i v přezimovací obrůce Beranky u Srní. Je dost pravděpodobné, že tam zahlédnete také "Krále Šumavy". Letos je to majestátný osmnácterák v plné síle s abnormálně dlouhými očníky a silnými lodyhami. Tak pokud jej chcete vidět na vlastní oči, Předem se na prohlídku objednejte. Návštěvní dny jsou úterý, čtvrtek a sobota. Pozorovací místo na Jeleních Vrších je letos mimo provoz.

Na Berankách jsou jeleni přesní jako hodinky

JelenU Srní leží obůrka Beranky poměrně daleko od lidských sídel a lidská činnost spojená s běžným životem se rozlehlé obůrky téměř netýká. Současně je okolí Srní místem, kde je Národní park Šumava "nejhlubší" a leží v obvyklém zimním migračním koridoru jelení zvěře z oblasti drsných Šumavských plání, kde se ve vegetační době zdržuje, do údolí Křemelné. Z velkého prostoru s drsným klimatem se do okolí Srní poměrně brzy, již koncem podzimu, začíná stahovat zvěř v relativně vysokých počtech. Díky klidnému prostředí bez negativního vlivu lidské civilizace se zdejší jeleni poměrně brzy přizpůsobí režimu obsluhy obůrky (krmení, úklid apod.), a proto lze na Srní velmi brzy úspěšně zvířata pozorovat jako podle "rozvrhu".

Pozorovací dny: úterý, čtvrtek a sobota. Nutná je předchozí rezervace na: jiri.kec@npsumava.cz nebo telefonu: 731 530 235 (9:00–15:30 hod.). Vstupné činí 20 Kč, děti do 150 cm mají prohlídku zdarma. Délka trasy je 1,5 km.   
 

Na Špičáku to chce ostražitost a trpělivost

Laň ve sněhuObůrka Zahrádky u Borové Lady je v zimě domovem také poměrně velkého množství jelení zvěře, ale její migrace do ní je z menší oblasti a ne tak klimaticky drsné. První úspěšné pozorování je tak na Borové Ladě mnohem více závislé na průběhu zimy než na Srní. Zvěř do obůrky schází pomaleji a v případě mírnější zimy s nižší sněhovou pokrývkou nemá potřebu využívat potravní nabídku obůrek a preferuje volný pohyb a možnost pastvy mimo. V případě, že se do obůrky dostane, musí si také zvyknout na režim krmení a pozorování. To komplikuje skutečnost, že mezi pozorovacím srubem a plotem obůrky vede lesní cesta, kterou často využívají k procházkám lidé z Borových Lad. Plachá zvěř, běžně velice ostražitá, potřebuje delší čas na ověření, že jí od náhodných kolemjdoucích nehrozí nebezpečí. To jsou důvody, proč je nutná větší trpělivost před začátkem pozorování na Borových Ladech.

Pozorovací den: od 1.2. do 31.3., vždy v úterý a čtvrtek od 14 hodin. Místo srazu: Rybí líheň Borová Lada. Jako vždy je nutná rezervace na emailu borlada@npsumava.cz nebo telefonu 388 434 125. Délka trasy je 2 km.


Pozorování jelenů u Kvildy

JelenPoznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí celoročně Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Výběhem jelenů prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami. Jeleny je možné na Kvildě pozorovat ze tří speciálních věží, které stojí na více než dvoukilometrovém naučném okruhu. V devítihektarové oboře je zatím kolem dvanácti kusů jelení zvěře. Čekání na ni ale vyžaduje od zájemců značnou trpělivost a hlavně tiché chování. Může se stát, že projdete stezku a jelení zvěř neuvidíte, protože zvířata mají svoje biorytmy a nejsou ochočená. V tom případě se podívejte do již zmíněného centra, které nabízí záznamy z výběhu jelenů. Celý okruh je bezbariérový a jsou na něm lavičky vhodné pro odpočinek a rozjímání v přírodě.

Pozorovací den: Návštěvnické centrum i okruh jsou otevřeny celoročně, od svítání do soumraku. Okruh naleznete nedaleko hlavní silnice č. 169 vedoucí z Kvildy na Horskou Kvildu, asi kilometr před rozhlednou Jezerní slať (ještě asi 800 m před odbočkou na Vimperk).

 

Obůrka U Herciána je v roce 2019 mimo provoz

jelení zvěřPozorovací místo nedaleko Nové Pece U Herciána je v relativně teplé části Šumavy a leží tam, kde je území NP velmi úzké. Do obůrky tedy míří jelení zvěř z velmi malé oblasti, kde navíc hustota populace není tak vysoká. Platí zde to samé jako o Borové Ladě, ale ještě ve větší míře možnosti pozorování ovlivňuje relativně mírné klima. Jeleni se dolů stahují ještě o něco později a v menším množství než na předchozích místech.

Přezimovací obůrky pro jelení zvěř kromě svého hlavního účelu slouží i k pozorování jelení zvěře. V roce 2019 se zde pozorování nekonají.
Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí Příroda

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů Příroda

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Pozorovat jeleny je možné také z pozorovací vyhlídkové věže, které je přístupná i během jelení říje.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy Příroda

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka v národním parku Šumava pramení severně od Pancíře a teče opuštěnou krajinou ke svému soutoku s Vydrou u Čeňkovy Pily. Divoká horská řeka si dodnes zachovala přirozené řečiště a na březích i strmých úbočích kaňonu se vyskytují vzácné druhy rostlin i živočichů.

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou Zimní sporty

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava Zážitky

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava

Průvodce krajinou a přírodou Šumavy vám pomůže objevovat Šumavu z nového úhlu pohledu – zaostřeným na přírodu, zvířata a rostliny, na její obyvatele, historii i kulturu.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy Příroda

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Další aktuality

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

21. listopad 2024 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj
Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

18. listopad 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj
Jak poznat Plzeň za jeden den

Jak poznat Plzeň za jeden den

11. listopad 2024 8:23
Zážitky, Plzeňský kraj
Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

8. listopad 2024 20:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj
Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

6. listopad 2024 10:15
Zimní sporty, Plzeňský kraj
Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

5. listopad 2024 6:44
Památky, Plzeňský kraj
Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh láká na Halloween

30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj