Pěstební skleníky jsou situovány v botanickém zázemí a návštěvníkům Zoo Ostrava nejsou běžně přístupné. Zájemci do nich mají možnost nahlédnout při speciálních komentovaných prohlídkách s průvodcem. V letošním roce budou tyto prostory otevřeny již 6. dubna. Na ploše 1000 m2 rostou rostliny, které se využívají k tvorbě a údržbě tropických expozic v areálu zoo, je zde pěstována sbírka rostlin tropického a subtropického pásma, a to jak ovoce a zeleniny tak i různých druhů bylinek a koření.
Tropy v ostravské Zoo můžete zažít od dubna až do konce října každý víkend pouze s průvodcem, vždy v 11:00 a 14:00 hod. Sraz zájemců je u vstupu do zoo, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem prostřednictvím rezervačního systému na webo zoo.
Banány, citrusy i aztécký cukr
Během prohlídky si prohlédnete a v případě zralosti i ochutnáte různé tropické plody či aromatické byliny. Mohou to být například plody nízké odrůdy banánovníku (Musa), citrusů (pomeranč, mandarinka, tahitský lajm, limetka či kumquat) či kávovníku arabského (Coffea arabica). Z aromatických bylin se v sklenících pěstují dva druhy rostlin původem z oblasti Jižní a střední Ameriky, které mají v gastronomii a zdravé výživě velmi podobné využití. Jde o stévii sladkou neboli sladkou trávu (Stevia rebaudiana) a aztécký cukr (Phylla dulcis).
Obě rostliny obsahují látky používané jako náhrada klasického rafinovaného cukru a jsou významným doplňkem zdravé výživy. Stevioly obsažené ve stévii jsou 1,5–3x sladší než cukr a hernandulcín, který se nachází v listech aztéckého cukru, je dokonce 1000x sladší. V kuchyni jsou ideální například ke slazení čaje a dalších nápojů, případně je možné je přidat do moučníků či ovocných salátů. Listy lze používat čerstvé, mražené i sušené. U nás se tyto rostliny doporučuje pěstovat v přenosných nádobách, aby je bylo možné během letních měsíců nechat růst volně v zahradě. Chuť obou těchto bylin porovnáte při prohlídce ostravských skleníků.