ÚvodAktualitySbírka slánek ve Slaném je jednou z největších na světě
Kultura

Sbírka slánek ve Slaném je jednou z největších na světě

Je vidět, že bez soli to zkrátka opravdu nejde. A zvlášť ve Slaném, kde vznikla roku 2011 originální velká sbírka slánek. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka rychle rozrůstá a v současné době čítá zhruba již 4200 exponátů. Darované skvosty jsou vystaveny v prostorách slánského Infocentra Pod Velvarskou bránou.
SlánkaNa začátku byla recese. Sbírka byla založena, ve městě, které soli vděčí za své jméno, na Apríla roku 2011. Sami občané Slaného přinesli do Infocentra své slánky a položili tak základ dnešní široké sbírce. Výzvu nosit slánky jakýchkoli tvarů, barev a z rozmanitých materiálů si vzali k srdci nejen slánští rodáci. Slánek se během času sešlo překvapivě mnoho, nadšenci a krajané je přivážejí i z nejrůznějších koutů světa, například z Kanady nebo dokonce z Afriky.

Důvodem proč začít ve Slaném sbírat slánky se stala legenda o založení a pojmenování města knížetem Nezamyslem. Město Slaný dostalo svůj název od slaného pramene, který vytékal pod Slánskou horu a solnaři z něj odpařováním na velkých pánvích sůl těžili.

SlánkaDnes je ve sbírce přes 4200 slánek ze skla, porcelánu, keramiky, dřeva, ale i z plastu. Prohlédnout si je můžete v informačním středisku pod Velvarskou branou. Dárci slánek dostali Pamětní list a možnost zapsat se do Pamětní knihy, a to v případě, že spolu se slánkou poskytne dárce i své vzpomínky nebo úsměvné příhody s ní spojené. I tuto knihu si je možné prohlédnout. Mezi nejoriginálnější kusy patří slánka od Bořka Šípka vyrobená právě jen pro město Slaný anebo největší slánka na světě, která pojme 40 kg soli. Máte-li doma nějakou zajímavou slánku, kterou byste chtěli výstavu obohatit, určitě ji do Slaného přivezte s sebou. Obyčejných slánek je ale ve sbírce už tolik, že by ta vaše mohla být odmítnutá, na to pozor. Každá slánka má své pořadové číslo a je přesně zaevidováno, na kterém místě je vystavená. Všichni naši dárci obdrželi Pamětní list se stejným číslem, jako má jimi darovaná slánka.

Expozice slánek je dostupná po celý rok v otevírací době IC Slaný, v únoru a březnu ve všední dny od 9:00 do 16:00, od dubna pak i o víkendech 9:00 až 16:30 hodin. Vstupné do expozice se neplatí.
Muzeum slánek ve Slaném Kultura

Muzeum slánek ve Slaném

Jednu z největších sbírek slánek na světě najdete v ve Slaném. Prohlédnete si zde slánky keramické, skleněné, plastové, dřevěné, kovové, malé i velké, staré i nové. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka stále rozrůstá a v současné době čítá více než 4200 exponátů.

Městské hradby s Velvarskou bránou ve Slaném Památky

Městské hradby s Velvarskou bránou ve Slaném

Slánské hradby vznikaly na přelomu 13. a 14. století. Součástí hradeb byly čtyři brány – Pražská, Všehlušická, Lounská a Velvarská (jediná se zachovala). V dobách husitských válek však byla podstatná část městských hradeb zničena.

Kumpánova zahrada – prvorepublikový park ve Slaném Příroda

Kumpánova zahrada – prvorepublikový park ve Slaném

Kumpánova zahrada, místně vžitá pod názvem "Benar", připomínající minulost areálu vily Ferdinanda Přibyla s přádelnou v ulici K. H. Borovského čp. 37, je největší a nejzachovalejší zahradou založenou v meziválečném období ve Slaném.

Slaný

Slaný

Město, které svůj název získalo podle solného pramene, leží severně od Kladna v mírně zvlněné krajině plné polí a chmelnic. Slánská hora je pozůstatkem bouřlivé sopečné činnosti; lidé v jejím okolí žili nepřetržitě od pozdní doby kamenné až do vzniku osady, která se stala základem dnešního města.

Vlastivědné muzeum v Slaném Památky

Vlastivědné muzeum v Slaném

Muzeum v Slaném bylo založeno v roce 1885. V roce 1940 trvale zakotvilo v této budově. Od počátků bylo budováno jako vlastivědné. Převážily v něm sbírky archeologické, historické a národopisné. V roce 2024 byla otevřena moderní expozice Království soli pod Slánskou horou.

S průvodcem po Slaném a okolí Zážitky

S průvodcem po Slaném a okolí

Přijďte a poznejte historii a krásu části středočeského kraje – Slaný a okolí. Projděte si a vychutnejte atmosféru historického centra, prohlédněte si kostel sv. Gotharda, kostel a klášter Nejsvětější Trojice i kostel v Ovčárech.

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném Památky

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném

Původně františkánský klášter, dnes klášter řádu bosých karmelitánů stojí při kostele Nejsvětější Trojice ve Slaném. Barokní stavba pochází z roku 1662. Karmelitáni zde nabízejí duchovní služby, ale i své produkty – vynikající klášterní džemy.

Další aktuality