Přijďte a poznejte historii a krásu části středočeského kraje – Slaný a okolí. Projděte si a vychutnejte atmosféru historického centra, prohlédněte si kostel sv. Gotharda, kostel a klášter Nejsvětější Trojice i kostel v Ovčárech.
Navštivte zajímavá místa této oblasti a poznejte její kouzla. Za zhlédnutí stojí nejen historické jádro města s řadou středověkých měšťanských domů, ale i radnice, bývalá piaristická kolej, Velvarská brána, Synagoga, kostel sv. Gotharda, klášter a kostel Nejsvětější Trojice a další. Příjemnou procházkou můžeme dojít k objektům v jeho okrajových částech - Boží hrob, sloup vinařů a rybářů. Ani památky v okolí Slaného nezklamou. Dozvíte se mnoho zajímavého a poutavého. Nebudete litovat ani v případě, když vystoupáme na místní dominantu – Slánskou horu, jež poskytuje kouzelné pohledy do okolí.
Do architektury města Slaného a blízkého Smečna výrazně zasáhl dodnes málo známý a opomíjený starobylý šlechtický rod Martiniců. Renesanční zámek s přilehlým parkem a salla terenou od K. I. Dientzenhofera, kostel Nejsvětější Trojice, hrobka Clam-Martiniců i sochařská výzdoba, především Sousoší Nejsvětější Trojice dokazují bohatství tohoto rodu.
Jeho nejznámějším členem je bezesporu Jaroslav Bořita z Martinic, který byl při pražské defenestraci roku 1618 společně s Vilémem Slavatou a písařem Fabriciem vyhozen z okna Pražského hradu. Jeho syn Bernard Ignác hrabě Bořita z Martinic se stal ve Slaném zakladatelem piaristické koleje s kaplí Zasnoubení Panny Marie, františkánského kláštera s vestavěnou loretou v přilehlém kostele Nejsvětější Trojice, nechal vystavět kopii Božího hrobu i vztyčit tři kříže na Slánské hoře. Při návštěvě s průvodcem se můžete nejen podívat do interiérů zmiňovaných památek, ale také se dozvědět mnoho zajímavého, od letopočtů až po peprné historky ze života pánů z Martinic.