ÚvodAktualitySlovácké slavnosti vína a otevřených památek oživí Uherské Hradiště
Kultura

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek oživí Uherské Hradiště

  • 5. září 2024
V sobotu 7. a v neděli 8. září 2024 pořádá město Uherské Hradiště už jedenadvacáté pokračování Slováckých slavností vína a otevřených památek. Oslava folkloru, lidové kultury, tradic a řemesel opět přivítá tisíce krojovaných účastníků z desítek měst a obcí z okolí Uherského Hradiště. V pestrobarevném víru obou víkendových dnů se návštěvníkům, kteří na slavnosti přijíždějí v řádu desítek tisíc, představí desítky vinařů, folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i řemeslníků.

slovácké slavnosti vínaNejen historické centrum města, ale i městské parky, náměstí a většinu veřejných prostranství zaplní krojovaní z blízkého i širokého okolí. Během obou víkendových dnů se návštěvníkům představí desítky výrobců vína, stovky nadšenců z folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i řada řemeslníků a lidových tvůrců. Své brány otevřou také památky města, a to včetně některých, které v průběhu roku nejsou běžně přístupné. První ochutnávky vína vypuknou už v pátek 6. září - na Masarykově náměstí bude připraven Vinný stan s ochutnávkou regionálních vín a cimbálovou muzikou Ohnica. Slavnostní zahájení se bude konat v pátek od 19:30 hodin na Masarykově náměstí.

slovácké slavnostiSlovácké slavnosti vína a otevřených památek se nemohou obejít bez slavnostního průvodu krojovaných z okolních měst a obcí, který je tradičně jedním z hlavních lákadel pro diváky a návštěvníky. Proběhne v sobotu 7. září od 10:00. Letošním motivem bude Víno a tanec, průvodu půjdou všechny zúčastněné mikroregiony – těch je spolu s Uherským Hradištěm celkem 9. Trasa průvodu povede jako každý rok od sklepů ve Vinohradské ulici až na Masarykovo náměstí. Řazení průvodu bude následující: Uherské Hradiště – Uherský Brod – Buchlov – Za Moravú – Ostrožsko / Veselsko – Staroměstsko – Dolní Poolšaví – Bílé Karpaty – Východní Slovácko – hosté slavností. Velkému zájmu návštěvníků Slováckých slavností vína a otevřených památek se obvykle těší také Hradišťský jarmark. Na Masarykověnáměstí se po oba dny víkendu budou návštěvníci moci setkat s nabídkou desítek výrobců a prodejců reprezentujících svá řemesla. Jarmark je samozřejmě doplněn také o rozmanitou nabídku jídel a pití.
 

Folklor a víno, kam se podíváš

Slovácké slavnosti vínaPořadatelé počítají s tím, že v průběhu obou dnů se opět představí řada folklorních souborů, cimbálových muzik, sborů či dechových kapel. Příznivci lidové hudby se setkají například s dechovými hudbami Blatnička, Túfaranka, Nivničanka a v přístavišti na vás budou čekat muzikantské lodě! Užít si tak můžete plavby s loděmi Morava a Danaj, kde vám zahrají kapely Děvčice a Venca's Group. Kdo má rád lidovou píseň v podání cimbálu, houslí, basy a dalších tradičních nástrojů, přijde si na své ve vinných sklepích a dalších objektech, kde zahrají cimbálové muziky Sudovjan (hotel Koníček), Cifra (zahradní restaurace La Provence), Pentla (Moja vinotéka), Ohnica (Kolejní nádvoří), Včelaran (atrium Havlíčkova), Kunovjan (vinný sklep U Musilů), Rubáš (Klášterní vinný sklep), H*L*U*K (Slovácká búda), Bálešáci (Vinný stan), Džbánek (zahrada Františkánského kláštera), Hudecká trojka (vinný sklep U Skryjů) a mnohé další, kteří vystoupí v jednotlivých pořadech či v programech mikroregionů. 

slovacké slavnostiMilovníci vína si přijdou na své už v pátek 6. září, kdy bude na Masarykově náměstí otevřen Vinný stan, kde ochutnávku vín nabídnou vinaři ze Sadů, v pátek za doprovodu cimbálové muziky Ohnica a v sobotu CM muziky Bálešáci ze Starého Města. Také letos se v rámci pestrého programu Slováckých slavností vína a otevřených památek uskuteční tradiční Putování Vinohradskou ulicí, které patří k velkým návštěvnickým lákadlům a bude se konat už po sedmnácté a otevře dveře historických měšťanských vinných sklepů, včetně těch největších barokních pokladů. Mezi hlavní lákadla patří například vinný sklep U Lisu, Vinařský dům Mařatice nebo Sklepy Mařatice, které návštěvníky okouzlí přibližně tři sta metrů dlouhým sklepním labyrintem v šesti výškových úrovních. Více než dvacet venkovních vinařských a gurmánských stanovišť bude doplněno o hudební vystoupení devíti cimbálových muzik. Své víno představí jak místní vinaři, tak hosté z oblíbených vinařských destinací jako Polešovice, Boršice, Boršice u Blatnice, Bzenec, Blatnička, Kněždub, a další. Vstup na akci je jako vždy zcela zdarma.

Slovácké slavnosti vínaKaždoročně je velmi populární nedělní etnografický program o krojích a zvycích, který se koná na Kolejním nádvoříbývalé jezuitské koleji. Letos půjde o krojovanou přehlídku nazvanou "Červená k radosti a černá k žalosti", kterou doprovodí cimbálová muzika Mladí Burčáci. Pořad bude připraven na neděli od 11:00 hodin. Jedním ze stanovišť Slováckých slavností vína a otevřených památek bude opět Park a skanzen Rochus, kde se v sobotu uskuteční pásmo pořadů ve skanzenu s názvem "Návraty k lidové tradici". Chybět nebude ani program ve Smetanových sadech, kde bude mimo prezentace lidových řemesel, proběhne v 16:00 hodin představení "Slovácko sa nesúdí" v podání divadelního souboru Bumbác a cimbálové muziky H*L*U*K.
 

Co uvidíte v rámci otevřených památek

Uherské HradištěDny evropského dědictví se konají každý rok v září, v České republice v letošním roce ve dnech 7. až 15. září 2024. V Uherském Hradišti bude otevřeno celkem 22 uherskohradišťských památek, přičemž dvě z nich jsou trvale dostupné. První z nich je jediná národní kulturní památka na území města – Výšina sv. Metoděje a druhou obnovené městské hradby za Klubem kultury. Znovu se otevřou také brány bývalé uherskohradišťské věznice. Zásluhou Moravského zemského muzea tem proběhnou i oblíbené komentované prohlídky. Pro značný zájem veřejnosti však návštěva věznice není možná bez předchozí rezervace. Lidé, kteří se do věznice už nedostanou, mohou využít novou expozici Za zdí, která využívá ve formě mobilní aplikace prvky rozšířené reality. S historií věznice se seznámíte na šesti stanovištích rozprostřených okolo vězeňské zdi. Virtuální expozice nabízí třeba pohled na areál věznice z ptačí perspektivy, prohlídku samotky nebo interaktivní dobový výslech.

Slovácké slavnosti vínaMezi další otevřené památky patří Františkánský klášter, kostel sv. Františka Xaverského (Masarykovo náměstí), kostel Zvěstování P. Marie (Františkánská ulice), areál bývalé jezuitské koleje, Slovácké muzeum, radnice na Masarykově a Galerie Joži Uprky. K procházkám láká Park a skanzen Rochus a nedaleká kaple sv. Rocha či kostel Nanebevzetí Panny Marie na hřbitově v Mařaticích. Zcela mimořádnému zájmu se těší nedělní komentované prohlídky města se zaměřením na historii. Vybrat si bude možné ze dvou dopoledních (v 9:00 a v 11:00 hodin) a dvou odpoledních (v 14:00 a 16:00 hodin). Začátek prohlídky je vždy u Matyášovy brány v parku Jezuitská zahrada.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti Kultura

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. A to nejen svou historií píšící se od roku 1914 či množstvím sbírkových předmětů, ale především zaměřením a pracovními výstupy upoutává zájem odborné i laické veřejnosti.

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti Kultura

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti

Přírodní a kulturně-historický areál Park Rochus spolu s územím přilehlých vinohradů nabízí občanům i návštěvníkům města značený vyhlídkový turistický okruh, možnosti procházek přírodou, rodinných výletů i prohlídku skanzenu s našimi průvodci.

Vinařské uličky v Mařaticích Památky

Vinařské uličky v Mařaticích

Osada Mařatice patřila ve 13. století cisterciáckému klášteru na Velehradě. Domy vzniklé nadstavbou původních zemních sklepů a často upravené jako přepychové letní domky uherskohradišťských měšťanů vytvořily areál, který byl za první republiky považován za nejkrásnější na Moravském Slovácku.

Měšťanské vinné sklepy v Uherském Hradišti Gurmánská turistika

Měšťanské vinné sklepy v Uherském Hradišti

Návštěvu Uherského Hradiště si spojte s procházkou po areálu měšťanských vinných sklepů v Mařaticích. Nejstarší z nich pocházejí z 18. století!

Františkánský klášter v Uherském Hradišti Památky

Františkánský klášter v Uherském Hradišti

Klášter je společně s přilehlým kostelem Zvěstování Panny Marie významnou kulturní památkou. Ukrývá prostory s velmi vzácnou výtvarnou výzdobou z počátku 18. století. Po roce 1989 byl v klášteře obnoven řeholní život, nyní bydlí bratří v domě na náměstí.

Vinný sklep Synot v Mařaticích Gurmánská turistika

Vinný sklep Synot v Mařaticích

Citlivě rekonstruovaný historický vinný sklep z roku 1827 se nachází v Mařaticích v Uherském Hradišti.

Expozice dějin města Uherské Hradiště v Jezuitské koleji Památky

Expozice dějin města Uherské Hradiště v Jezuitské koleji

Stálá expozice dějin města v Jezuitské koleji seznamuje s nejvýznamnějšími událostmi a dějinnými okamžiky z více než 750leté historie města. V souladu s prostorem, který je pro expozici určen, je obsahově rozdělena do tří základních tematických celků.

Galerie Slováckého muzea Kultura

Galerie Slováckého muzea

„Barokní kráska“, jak ji můžeme s hrdostí nazývat, v průběhu tří staletí sloužila také jako lazaret, poštovní úřad či sirotčinec. V roce 1962 se stala galerií a dosud je jednou z nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí na poli výtvarného umění Zlínského kraje.

Vinařství Medek – degustace přírodních nefiltrovaných vín u vinaře Gurmánská turistika

Vinařství Medek – degustace přírodních nefiltrovaných vín u vinaře

Našim vínům říkáme živá. Kvasíme na přírodních kvasinkách z vinohradu, sírou šetříme a nefiltrujeme. Do vína nepřidáváme nic, co tam nepatří, proto jsou naše košty oblíbené i u alergiků... a navíc ráno hlava poděkuje.

Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti Památky

Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti

Při toulkách královským městem Uherské Hradiště můžete poznávat historické skvosty především na Masarykově náměstí – Lékárnu u Zlaté koruny, barokní kašnu a další památky.

Stará radnice v Uherském Hradišti Památky

Stará radnice v Uherském Hradišti

Uprostřed Uherského Hradiště v Prostřední ulici stojí budova Staré radnice s věží, která je mírně vychýlená od své osy. Prostřední ulice byla od nepaměti živou obchodní tepnou, v níž sídlili řemeslníci a obchodníci. Dodnes jsou zde některé obchůdky, v nichž na vás dýchne duch doby dávno minulé.